Strona główna Sporty Valentina Petrillo: Transpłciowa sportsmenka nie dotarła do finału biegu na 400 m...

Valentina Petrillo: Transpłciowa sportsmenka nie dotarła do finału biegu na 400 m kobiet T12

46
0


W rozmowie z BBC Sport przed igrzyskami Petrillo, która przeszła na emeryturę w 2019 r., powiedziała, że ​​jej udział w Paryżu będzie „ważnym symbolem integracji”.

Po poniedziałkowych upałach dodała: „Atmosfera na stadionie jest świetna, to po prostu spełnienie marzeń.

„Od dzisiaj nie chcę słyszeć nic więcej o dyskryminacji i uprzedzeniach wobec osób transpłciowych”.

Obecnie nie ma jednolitego stanowiska w sporcie wobec integracji osób transpłciowych.

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) umożliwia międzynarodowym organom zarządzającym sportem ustalanie własnych zasad.

Prezes IPC Andrew Parsons powiedział BBC Sport, że chociaż Petrillo byłby „mile widziany” w Paryżu zgodnie z obecną polityką World Para Athletics, chce, aby świat sportu „zjednoczył się” w sprawie swojej polityki dotyczącej osób transpłciowych.

Donoszono, że Petrillo był pierwszym sportowcem otwarcie transpłciowym, który wziął udział w Igrzyskach Paraolimpijskich.

Jednak od tego czasu IPC poinformowała BBC, że zmarła w 2021 r. holenderska transpłciowa sportsmenka Ingrid van Kranen zajęła dziewiąte miejsce w finale dyskoteki kobiet na Igrzyskach w Rio w 2016 r.

Historia Van Kranena nie była wówczas powszechnie znana.

Mariuccia Quilleri, prawniczka i sportsmenka reprezentująca wielu innych sportowców, którzy sprzeciwiali się udziałowi Petrillo w biegach kobiet, stwierdziła, że ​​włączenie zostało przedłożone ponad sprawiedliwość i „niewiele więcej możemy zrobić”.

Srebrna medalistka Tokio 2020 Ukraina Oksana Boturchuk, która dotarła do wtorkowego finału, powiedziała: „Moim zdaniem to niesprawiedliwe. Nie jestem przeciwna osobom transpłciowym w ogóle, ale w tej sytuacji nie rozumiem tego i nie popieram”.

Komitet Paraolimpijski Wenezueli (VPC) nazwał to „straszną nierównością, która stawia sportsmenki (urodzone kobiety) w bardzo niekorzystnej sytuacji”.

Sekretarz generalny Johan Marin powiedział BBC Sport: „Jesteśmy całkowicie przeciwni dyskryminacji, nierówności i/lub wykluczeniu jakiejkolwiek osoby lub grupy w jakiejkolwiek sferze społecznej.

„Dlatego zawsze musi dominować poszanowanie praw jednostki, włączenie społeczne i równość.

„Właśnie ze względu na to drugie uważamy za włączenie sportowca transpłciowego (urodzonego jako mężczyzna) do kategorii kobiet”.

Marin wezwała do utworzenia otwartej kategorii dla sportowców transpłciowych, aby rywalizować w nazywaniu jej „najuczciwszą i najbardziej rozsądną rzeczą”.



Link źródłowy