Brytyjski pies został zarażony krwiopijnymi robakami, które mogą dorosnąć do 15 cm i przedostać się do ludzi, gdzie mogą spowodować ślepotę.
Sprawa, szczegółowo opisana w raporcie rządowym, jest pierwszą w Wielkiej Brytanii i wydaje się być powiązana z tym, że właściciel zwierzęcia stosował modną dietę surową.
Niegotowany charakter mięsa w diecie surowej żywności oznacza, że zapasy są obarczone ryzykiem zakażenia pasożytami lub patogenami.
Chociaż przypadki pasożyta zwanego Linguatula serrata rejestrowano już w Wielkiej Brytanii, wszystkie dotyczyły psów importowanych do Wielkiej Brytanii z krajów, w których infekcja występuje częściej.
Natomiast najnowszy przypadek dotyczył psa, który nigdy nie opuścił Wielkiej Brytanii.
Człowiek może zarazić się robakami poprzez kontakt ze śliną lub śluzem z odchodów zarażonego zwierzęcia.
Stamtąd pasożyty mogą przyczepić się do tylnej części gardła lub potencjalnie przedostać się do jelit i zakopać się w innych tkankach, powodując wiele potencjalnych problemów, takich jak trudności w oddychaniu, dokuczliwy ból i utrata wzroku.
W rzadkich przypadkach robaki znajdowano nawet w oczach ludzi.
Brytyjski pies został zakażony obrzydliwymi, wysysającymi krew „robakami językowymi”, które mogą przedostać się do ludzi. Na zdjęciu pasożyt Linguatula serrata
Eksperci nie byli w stanie określić, w jaki sposób pies został zarażony, ani nie podali dokładnie, w którym miejscu w kraju miał miejsce ten przypadek.
Do zakażenia u psów może dojść w wyniku spożycia odchodów zakażonego zwierzęcia, obfitujących w jaja wylęgające się z robaków.
Może się to również zdarzyć, jeśli pies zje mięso zakażonego zwierzęcia.
Robakami można się zarazić poprzez zjedzenie niedogotowanego mięsa, ale także poprzez żywność przypadkowo skażoną zakażonymi odchodami, śliną i smarkami zwierząt domowych.
U ludzi młode robaki mogą przyczepiać się do powierzchni gardła lub czołgać się tam z żołądka, nazywa się to linguatulozą.
Objawy to nadmierna ilość śluzu, podrażnienie, krwawienie z gardła, częste kichanie i trudności w oddychaniu.
Zakażenie człowieka może również powodować stan zwany pentastomiozą trzewną, w którym połknięte jaja robaków wykluwają się w jelitach i zakopują w innych tkankach, np. węzły chłonne, wątrobę, płuca i oczy.
Objawy tego stanu różnią się w zależności od tego, gdzie trafiają larwy robaków – zwane „nimfami”.
Sprawa, szczegółowo opisana w raporcie rządowym, dotyczy Wielkiej Brytanii i wydaje się być powiązana z tym, że właściciel psa stosował modną dietę surową. Brytyjczycy byli już wcześniej ostrzegani, że taka dieta może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego. Podstawowy obraz
Należą do nich ból brzucha, przewlekły kaszel i nocne poty, a także ból oczu i utrata wzroku, jeśli nimfy wyklują się w oku danej osoby.
Jednak w przypadku wielu infekcji nie pojawiają się żadne objawy, a obecność robaków ujawnia się dopiero podczas niepowiązanych badań lekarskich lub nawet sekcji zwłok.
Lekarze zazwyczaj leczą pacjentów z pentastomią trzewną tylko wtedy, gdy pasożyty powodują objawy, w przeciwnym razie nimfy giną około dwa lata po wykluciu.
Chociaż zgłaszano przypadki w każdym wieku, zwykle uważa się, że dzieci są bardziej podatne na infekcję ze względu na bardziej beztroskie podejście do higieny w pobliżu zwierząt domowych.
Zakażenia zwierząt domowych zazwyczaj unika się, upewniając się, że podawane im mięso jest albo zamrożone, albo prawidłowo ugotowane.
W nowym przypadku, który odnotowano w marcu ubiegłego roku, brytyjscy urzędnicy stwierdzili, że ryzyko infekcji u ludzi zostało zmniejszone poprzez leczenie psa i doradzanie właścicielowi, aby zaprzestał karmienia go surową karmą.
Pomimo tego, że nazywa się je robakami językowymi, Linguatula serrata w rzeczywistości nie infekuje języka, zamiast tego przyczepia się do tkanki znajdującej się dalej w gardle.
Zamiast tego jego nazwa zwyczajowa odnosi się do tego, jak fizyczny kształt stworzenia przypomina „język”.
Z technicznego punktu widzenia nie są też „robakami”. Stworzenia te są właściwie dziwnymi krewnymi owadów, pająków i skorupiaków.