Strona główna nauka/tech Utrzymujące się erupcje Popocatépetl stanowią ciągłe zagrożenie dla milionów ludzi

Utrzymujące się erupcje Popocatépetl stanowią ciągłe zagrożenie dla milionów ludzi

11
0


Wulkan Popocatépetl
Erupcje Popocatépetl w dalszym ciągu emitują niebezpieczny popiół i gazy, dotykając milionów ludzi i docierając aż do Florydy.

Popocatépetl, bardzo aktywny stratowulkan w Meksyku, wybucha nieprzerwanie od 2005 roku, dotykając milionów ludzi w promieniu 70 kilometrów.

Najnowsze zdjęcia satelitarne i monitoring potwierdzają ciągłą emisję popiołu i gazów. Pobliskie społeczności cierpią z powodu opadu popiołu, który stwarza zagrożenie dla zdrowia, podczas gdy na odległych obszarach, takich jak Floryda, obserwuje się skutki atmosferyczne, takie jak żywe zachody słońca.

W październiku 2024 r. Popocatépetl, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów Meksyku, kontynuował swoją intensywną aktywność, emitując gazy i popiół. Ten ciągły okres, który rozpoczął się w 2005 roku, charakteryzuje się częste wstrząsy sejsmiczne i niemal codzienne erupcje.

25 października uruchomiono Operational Land Imager (OLI). NASASatelita Landsat 8 wykonał zdjęcie jednej z takich erupcji. Według meksykańskiego Centro Nacional de Prevención de Desastres (CENAPRED) systemy monitorowania zarejestrowały „ciągłą emisję pary wodnej, gazów wulkanicznych i popiołu”.

Popocatépetl, październik 2024 r. Z adnotacją
Zdjęcie satelitarne erupcji Popocatépetl wykonane 25 października 2024 r. przez Operational Land Imager na satelicie Landsat 8 NASA.

Reakcje społeczności i środki bezpieczeństwa

W dniach 16-22 października br. – poinformował CENAPRED opady popiołu w wielu społecznościach w pobliżu wulkanu, położonych na południowy wschód od Meksyku. W promieniu 70 kilometrów od szczytu Popocatépetl żyje około 30 milionów ludzi. Na dzień 28 października CENAPRED utrzymał żółty poziom alarmowy (pośrodku w trójkolorowej skali) i zalecił społeczeństwu pozostawanie w odległości co najmniej 12 kilometrów (8 mil) od krateru.

20 października wykryto znaczące wstrząsy sejsmiczne, którym towarzyszył pióropusz gazu i popiołu, który wzniósł się 2 kilometry (1,2 mili) nad kraterem. Gdy popiół wulkaniczny— wykonany z odłamków szkła i sproszkowanej skały — może spowodować upadek problemy z oddychaniemzanieczyszczać woda pitnai szkodzić zwierzęta gospodarskie i uprawy.

Skutki atmosferyczne i oddziaływanie na duże odległości

Cząsteczki pozostające wysoko w atmosferze w mniejszym stopniu stanowią zagrożenie dla jakości powietrza, ale mogą przemieszczać się na duże odległości. Wiatr przeniósł część popiołu nad Zatokę Meksykańską, a 26 października biuro National Weather Service w Jacksonville zgłosił obserwacje popiołu wysoko w powietrzu nad Sarasotą na Florydzie. Służba pogodowa zauważyła, że ​​cząstki znajdujące się wysoko w atmosferze mogą powodować kolorowe zachody słońca.

Od tego czasu Popocatépetl miał powtarzające się okresy aktywności ożył w 1994 roku po 50 latach spokoju. Zespół badawczy oszacował, że wulkan tak wybuchł wybuchowoz Wskaźnik wybuchowości wulkanu (VEI) co najmniej 4, ponad 25 razy w ciągu ostatnich 500 000 lat, przy czym ostatni przypadek miał miejsce około 1100 lat temu. Obecna erupcja ma VEI 2.

Zdjęcie z Obserwatorium Ziemi NASA, wykonane przez Michalę Garrison, wykorzystujące dane Landsat z US Geological Survey.



Link źródłowy