Strona główna Biznes Ustawodawcy zatwierdzają nowy unijny fundusz technologiczny – Euractiv

Ustawodawcy zatwierdzają nowy unijny fundusz technologiczny – Euractiv

36
0


W poniedziałek (9 października) posłowie do Parlamentu Europejskiego (MEP) z komisji branżowej i budżetowej głosowali za utworzeniem Platformy Technologii Strategicznych dla Europy (STEP) o szerszym zakresie niż propozycja Komisji Europejskiej i większej ilości świeżej gotówki od państw członkowskich .

Rozporządzenie, wprowadzone po raz pierwszy przez Komisję pod koniec czerwca, ma na celu zapewnienie dodatkowego finansowania projektom uznanym za strategiczne w kluczowych sektorach technologicznych: głębokich technologii, czystych technologii i biotechnologii.

„Dla Europy kluczowe znaczenie ma posiadanie przewagi technologicznej dla świata jutra” oraz przeciwdziałanie skutkom zakrojonych na szeroką skalę chińskich i amerykańskich ulg podatkowych i pakietów subsydiów, stwierdziła wówczas przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Jednak wniosek nie spełnił początkowej obietnicy Komisji, że UE utworzy ambitny fundusz suwerenności, który sprzeciwiłby się amerykańskiej ustawie o ograniczaniu inflacji i zaradził ryzyku fragmentacji jednolitego rynku ze względu na krajowe programy dotacji dużych państw członkowskich.

Zamiast tego, zgodnie z propozycją Komisji, STEP miałby wspierać jedynie określone projekty technologiczne korzystające z istniejących funduszy, zapewniając jedynie 10 miliardów euro dopłaty w gotówce od państw członkowskich.

W poniedziałek wspólne głosowanie w komisji 43 głosami za, przy 6 głosach przeciw i 15 wstrzymujących się, przemawia za tym nowym instrumentem finansowym. Jednak przez wielu postrzegane jest to jedynie jako krok w kierunku pełnoprawnego funduszu suwerenności w przyszłości.

Gotówka i zakres

W nowym tekście przewidziano dodatkowe dodatkowe środki w wysokości 3 miliardów euro oprócz 10 miliardów euro przysługujących Komisji, jak pokazuje poniższy wykres.

Liczby odpowiadają stanowisku parlamentu w sprawie przyjętego w zeszłym tygodniu przeglądu wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2024–27.

Oznacza to, że STEP ma ambicję stać się czymś więcej niż zwykłą platformą, ale zamiast tego utorować drogę do pełnoprawnego i ambitnego finansowo funduszu suwerenności UE.

To powiedziawszy, sam sposób, w jaki Komisja zbudowała STEP, jest równoznaczny z „nadmiernymi ambicjami żebraka” – powiedział Euractiv na kilka godzin przed głosowaniem Christian Ehler, współsprawozdawca tej sprawy z ramienia EPP, nazywając je „niedobrze opracowanym” prawodawstwem .

Twierdzi, że finansowanie jest zbyt słabe, aby skutecznie wspierać aktywną dekarbonizację gospodarki UE zgodnie z nowymi przepisami UE, w tym ustawą o surowcach krytycznych (CRMA) i ustawą o przemyśle zerowym netto (NZIA) – przy czym Ehler jest również tym ostatnim sprawozdawca ds.

W przeciwieństwie do wniosku Komisji współsprawozdawcy Ehler i José Manuel Fernandes (PPE) stanowczo opowiadali się za powiązaniem nowej platformy z kluczowymi przepisami UE, zwłaszcza NZIA i CRMA.

Zatwierdzony raport prawny wyraźnie ustanawia powiązanie pomiędzy finansowaniem STEP a tymi dwoma legislacyjnymi gigantami. „Kategorie technologii odnoszą się do konkretnych przepisów prawnych i są nimi definiowane” – czytamy w poprawkach, dodając jednocześnie odniesienie do całych łańcuchów dostaw projektów strategicznych.

Projekty strategiczne w ramach STEP powinny spełniać kryteria konkurencyjności i odporności określone w NZIA.

Niepewność Europy

Witamy w cotygodniowym raporcie ekonomicznym EURACTIV. Tutaj możesz zapisać się do newslettera.

Dwa najważniejsze oświadczenia Komisji Europejskiej dotyczące polityki gospodarczej z tego tygodnia są świadectwem dezorientacji Europy, uwikłanej pomiędzy sprzeczne interesy państw członkowskich, stare idee…

Wykorzystanie funduszy spójności

Aby projekty strategiczne ze wszystkich państw członkowskich UE mogły korzystać z pieczęci, w nowo uzgodnionym tekście przewidziano, że 50% kwoty dodatkowej Funduszu Innowacyjnego wynoszącej 5 miliardów euro zostanie udostępnione wyłącznie państwom członkowskim, których średni PKB na mieszkańca jest niższy niż średnia UE.

Pozostałe 50% będzie dostępne dla wszystkich państw członkowskich, niezależnie od wielkości ich gospodarki.

Podział ten ma obowiązywać wyłącznie do dnia 31 grudnia 2025 r., po czym cały fundusz zostanie udostępniony wszystkim bez wyjątku.

Jeśli chodzi o wykorzystanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), alternatywna poprawka złożona przez posłów do Parlamentu Europejskiego z ramienia socjalistów (S&D), zielonych, centrowych (Renew), prawicowo-konserwatywnych (ECR) i lewicowych, która była sprzeczna z wolą współsprawozdawcy , utrzymany w postanowieniu Komisji, że tylko państwa członkowskie poniżej średniego PKB UE mogłoby wykorzystać środki z EFRR do finansowania projektów sektorowych w ramach STEP w celu wspierania rozwoju przemysłowego w regionach, które tego najbardziej potrzebują.

Bardziej zamożne państwa członkowskie mogą wykorzystywać pieniądze z EFRR wyłącznie do finansowania „zatwierdzonych przez STEP” projektów MŚP, ale muszą trzymać się z daleka od wszelkich projektów związanych z przemysłem.

Nie do końca przypadło to jednak do gustu Ehlera, który chciał całkowitego usunięcia tego przepisu skupiającego się na PKB, aby dostosować go do rzeczywistości, w której projekty przemysłowe istotne dla STEP można znaleźć wszędzie w UE – dlatego też finansowanie powinno koncentrować się na obszarach, gdzie inwestycja ma największy pozytywny wpływ.

Celem STEP jest spełnienie niemożliwego „trójkąta ambicji: zająć się innowacjami, zmniejszyć nasze zależności, ale także dopasować się do polityki spójności” – Ehler powiedział Euractiv.

Zdaniem zwolenników pierwotnego tekstu Komisji wszyscy oprócz EPP i części delegacji niemieckiej chcieli „pozostać blisko filozofii polityki spójności i faworyzować regiony, które w największym stopniu opierają się na EFRR” – Valérie Hayer, posłanka do Parlamentu Europejskiego z inicjatywy Renew, która podpisała alternatywną poprawka, powiedział Euractiv.

Odpowiedzialność i monitorowanie

W przeciwieństwie do rzeczywistego funduszu, który bezpośrednio przyznawałby środki pieniężne kwalifikującym się projektom, STEP pełni rolę narzędzia sygnalizacyjnego, tworząc nową „pieczęć suwerenności” dla wybranych projektów w celu przyciągnięcia finansowania zarówno publicznego, jak i prywatnego oraz przyspieszenia przyznawania środków z funduszy UE – po pierwsze w tym InvestEU i Fundusz Innowacyjny. Oczekuje się, że nowa, dedykowana strona internetowa będzie dostarczać inwestorom informacji.

Nowy raport prawny ma na celu wzmocnienie odpowiedzialności i procesu przyznawania pieczęci suwerenności poprzez utworzenie nowego komitetu STEP. Niektóre z jego ról powinny obejmować współpracę z właściwymi organami krajowymi odpowiedzialnymi za zaproszenia do składania wniosków i innymi strukturami, w tym platformą Net-Zero Europe.

Dodano także dalsze przepisy dotyczące monitorowania, w tym informacje jakościowe i ilościowe na temat faktycznego wkładu platformy w projekty transgraniczne o znaczeniu strategicznym.

Rada UE nie uzgodniła jeszcze swojego ogólnego podejścia. Sprawozdanie prawne zatwierdzone przez obie komisje ma trafić na sesję plenarną w dniu 16 października.

[Edited by János Allenbach-Ammann]

Eksperci twierdzą, że długoterminowy budżet UE wymaga reformy

W miarę jak instytucje UE przygotowują się do negocjacji w sprawie proponowanej rewizji WRF na lata 2021–2027, eksperci i prawodawcy wzywają Brukselę do ponownego przemyślenia ogólnych ram budżetu UE, aby upewnić się, że lepiej odpowiadają one potrzebom wydatkowym w dłuższej perspektywie.

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy