Zdarzenie w Laschamp, podczas którego 41 000 lat temu drastycznie osłabiło się pole magnetyczne Ziemi, zostało uchwycone w niesamowitej formie dźwiękowej przy użyciu danych satelitarnych Swarm.
Około 41 000 lat temu ziemskie pole magnetyczne na krótko uległo odwróceniu podczas tak zwanego zdarzenia Laschamp. W tym okresie ziemskie pole magnetyczne znacznie osłabło, spadając do zaledwie 5% swojego obecnego natężenia, co umożliwiło przedostanie się większej liczby promieni kosmicznych do ziemskiej atmosfery.
Naukowcy z Politechniki Duńskiej i Niemieckiego Centrum Badań Nauk o Ziemi wykorzystali dane z misji ESA Swarm oraz inne źródła, aby stworzyć wizualizację dźwiękową zdarzenia w Laschamp. Podczas wydarzenia sporządzili mapę ruchu linii pola magnetycznego Ziemi i stworzyli wersję dźwięku stereo, którą można zobaczyć na filmie.
Pejzaż dźwiękowy powstał przy użyciu nagrań naturalnych dźwięków, takich jak skrzypienie drewna i spadające skały, łącząc je w znajome i dziwne, niemal obce dźwięki. Proces przekształcania dźwięków za pomocą danych jest podobny do komponowania muzyki z partytury.
Dane z ESA Konstelacja roju są wykorzystywane do lepszego zrozumienia, w jaki sposób generowane jest pole magnetyczne Ziemi. Satelity mierzą sygnały magnetyczne nie tylko z jądra, ale także z płaszcza, skorupy, oceanów, aż do jonosfery i magnetosfery. Dane te są kluczowe do badania zjawisk, takich jak odwrócenie geomagnetyczne i wewnętrzna dynamika Ziemi.
Dźwięk ziemskiego pola magnetycznego, pierwsza wersja sonifikacji pola magnetycznego wytworzona na podstawie danych Swarm, była pierwotnie odtwarzana przez 32-głośnikowy system ustawiony na publicznym placu w Kopenhadze, przy czym każdy głośnik reprezentował zmiany w polu magnetycznym w różnych miejscach na całym świecie w ciągu ostatnich 100 000 lat.