Urzędnicy stanu Kalifornia wydali ostrzeżenie, aby nie pić drugiej porcji surowego mleka ze względu na wirusa ptasiej grypy.
Wirus ptasiej grypy wykryto w drugiej detalicznej próbce śmietanki, pełnego, surowego mleka od Raw Farm LLC, jak stwierdził Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego w informacja prasowa Środa.
Na prośbę stanu firma Raw Farm z siedzibą w hrabstwie Fresno dobrowolnie wycofała wadliwą partię: kod 20241119, z datą przydatności do spożycia 7 grudnia.
Urzędnicy ds. zdrowia zauważyli, że nie wykryto żadnych przypadków chorób związanych z produktem.
„Konsumenci powinni natychmiast zwrócić pozostały produkt do sklepu, w którym został zakupiony. Mleko pasteryzowane pozostaje bezpieczne do picia” – czytamy w komunikacie.
Orzeczenie to nadeszło po tym, jak minister zdrowia ogłosił to w niedzielę wykryto wiele ptasiej grypy z datą przydatności do spożycia 27 listopada. Raw Farm dobrowolnie wycofało tę partię na początku tego tygodnia.
Ten drugi przypadek ptasiej grypy wykryto podczas testów przeprowadzonych przez Laboratorium Zdrowia Publicznego hrabstwa Santa Clara, które testuje produkty z surowego mleka ze sklepów detalicznych w hrabstwie „w ramach drugiej linii ochrony konsumentów”.
Kalifornijski Departament Żywności i Rolnictwa (CDFA) odwiedził w środę zakład przetwórstwa mleka Raw Farm, aby pobrać „dodatkowe próbki mleka przechowywanego luzem w zbiornikach i produktów butelkowanych”.
Surowe mleko nie jest pasteryzowane. Jest to proces obejmujący podgrzewanie do wysokiej temperatury w celu zabicia szkodliwych zarazków i wirusów. Urzędnicy ds. zdrowia publicznego twierdzą, że spożywanie surowego mleka może prowadzić do poważnych zagrożeń dla zdrowia, szczególnie w przypadku niektórych bezbronnych grup społecznych, ze względu na zwiększone ryzyko chorób przenoszonych drogą pokarmową.
„Zgłaszano ogniska Salmonelli, Listeria monocytogenes, wytwarzających toksyny E. coli, Brucella, Campylobacter i wielu innych bakterii w związku ze spożywaniem surowych produktów mlecznych” – czytamy w komunikacie.
Od października w stanie odnotowano 29 przypadków ptasiej grypy u ludzi, z czego 28 osób miało bezpośredni kontakt z zakażonymi krowami mlecznymi.
Jak dotąd w tym stanie ani w USA nie wykryto żadnego przeniesienia ptasiej grypy z człowieka na człowieka. We wszystkich tych przypadkach zgłaszano łagodne objawy, głównie infekcje oczu, a żaden nie wymagał hospitalizacji. W ramach reakcji na ptasią grypę stan regularnie testuje surowe mleko z mleczarni.
Ptasią grypą można się zarazić podczas picia surowego mleka od zakażonej krowy, w przypadku chlapania surowego mleka od zakażonej krowy do oczu, nosa lub ust lub poprzez dotykanie oczu, nosa lub ust nieumytymi rękami po kontakcie z surowym mlekiem pochodzącym od zakażona krowa.
W opublikowanym w czwartek oświadczeniu spółka Raw Farm stwierdziła, że chociaż ptasia grypa dotknęła setki stad w Kalifornii, „wszystkie krowy w Raw Farm są zdrowe i nie wykazują oznak ani objawów HPAI ani ptasiej grypy”.
„Możliwe jest jednak, że niektóre krowy w jednym z naszych stad wydarzą bezobjawowo. Żadna z naszych krów nie ma objawów ani nie wykazuje żadnych oznak choroby” – czytamy w oświadczeniu. „Każdego dnia Raw Farm testuje całe nasze mleko w naszym laboratorium patogenów, aby mieć pewność, że nasze produkty są wolne od patogenów”.
Raw Farm stwierdziło, że „nie ma dostępu ani nie może przeprowadzać” testów na ptasią grypę w przypadku surowego mleka, a zamiast tego firma polega na partnerach z CDFA i stanowego biura weterynaryjnego.
„Niestrudzenie współpracujemy ze wszystkimi naszymi współpracownikami naukowymi i technologią, aby przejść przez ten proces i zwrócić pyszne, odżywcze produkty układu odpornościowego budujące surowe produkty mleczne do najbliższego sklepu” – czytamy w oświadczeniu.
W oddzielnym oświadczeniu Raw Farm stwierdziło, że CDFA „poddała nasze stado kwarantannie i całe mleko musi być sprzedawane do pasteryzacji do czasu zniesienia kwarantanny”.
Według CDFAptasią grypę wykryto w 436 mleczarniach w stanie. Mleczarnie te objęte są kwarantanną, która zostanie zwolniona, gdy gospodarstwa całkowicie wyzdrowieją, a następnie zostaną umieszczone na liście monitorującej w celu cotygodniowych testów.
CDFA stwierdziła, że ogólnokrajowa epidemia ptasiej grypy H5N1 rozpoczęła się u drobiu w 2022 r., a po raz pierwszy została wykryta u bydła mlecznego w USA w marcu 2024 r. Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych przypadki zakażonych stad zwierząt gospodarskich zgłoszono w Kalifornia i Utah.