Strona główna nauka/tech Urbanizacja rozpoczęła się 700 lat wcześniej, niż sądzono

Urbanizacja rozpoczęła się 700 lat wcześniej, niż sądzono

36
0


Ciężar Maui Tonga

Badania przeprowadzone przez ANU pokazują, że urbanizacja na Pacyfiku rozpoczęła się około roku 300 naszej ery, znacznie wcześniej niż wcześniej sądzono. Ten rdzenny rozwój doprowadził do znaczących zmian i upadł, głównie z powodu kontaktu z Europą i chorób.

Niedawne badania pokazują, że miasta na Pacyfiku, takie jak te na Tongatapu w Tonga, powstały około roku 300 ne, znacznie wcześniej niż sądzono, co pokazuje, że urbanizacja Pacyfiku była rodzimą innowacją. Badanie podkreśla znaczącą rolę technologii w odkryciach archeologicznych i wpływ europejskiej kolonizacji na te wczesne miasta.

Nowe ustalenia Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) wskazują, że niektóre z najwcześniejszych miast na Pacyfiku powstały znacznie wcześniej, niż wcześniej sądzono. Badania dotyczyły wykorzystania lotniczego skaningu laserowego do mapowania stanowisk archeologicznych na wyspie Tongatapu w Tonga.

Główny autor, doktorant Phillip Parton, powiedział, że nowy harmonogram wskazuje również, że urbanizacja na Pacyfiku była rodzimą innowacją, która rozwinęła się przed wpływami Zachodu.

„Konstrukcje ziemskie budowano w Tongatapu około roku 300 ne. To 700 lat wcześniej, niż wcześniej sądzono” – powiedział Parton. „W miarę rozrastania się osad, trzeba było wymyślić nowe sposoby utrzymania rosnącej populacji. Tego rodzaju konfiguracja – to, co nazywamy urbanizacją o niskiej gęstości – uruchamia ogromne zmiany społeczne i gospodarcze. Ludzie częściej ze sobą współdziałają i wykonują różne rodzaje pracy”.

Obszar miejski w Mu'a

Widok na obszar miejski w Mu’a. Źródło: Phillip Parton/ANU

Postęp technologiczny w archeologii

Parton powiedział tradycyjnie, że badanie urbanizacji na Pacyfiku było trudne ze względu na wyzwania związane z gromadzeniem danych, ale nowa technologia to zmieniła.

„Udało nam się połączyć zaawansowane technologicznie mapowanie z badaniami archeologicznymi w terenie, aby zrozumieć, co dzieje się w Tongatapu” – powiedział. „Posiadanie tego typu informacji naprawdę pogłębia naszą wiedzę na temat wczesnych społeczeństw Pacyfiku. Urbanizacja nie jest dotychczas obszarem zbyt szczegółowo zbadanym. Kiedy ludzie myślą o wczesnych miastach, zwykle przychodzą im na myśl tradycyjne, stare miasta europejskie ze zwartą zabudową i wietrznymi, brukowanymi uliczkami. To jest zupełnie inny rodzaj miasta. Ale pokazuje wkład Pacyfiku w naukę miejską. Widzimy wskazówki, że wpływy Tongatapu rozprzestrzeniły się na południowo-zachodni Pacyfik między XIII a XIX wiekiem”.

Według pana Partona upadek tego rodzaju urbanizacji o niskiej gęstości zaludnienia na Tonga był w dużej mierze spowodowany przybyciem Europejczyków.

„Nie upadł z powodu wad systemu; miało to raczej związek z przybyciem Europejczyków i wprowadzeniem chorób” – stwierdził. „To dopiero początek, jeśli chodzi o wczesne osadnictwo na Pacyfiku. Prawdopodobnie jest jeszcze wiele do odkrycia.”

Odniesienie: „Urbanizacja o niskiej gęstości: rozwój osadnictwa przedstanowego w społeczeństwie Pacyfiku”, Phillip Parton i Geoffrey Clark, 4 kwietnia 2024 r., Journal of metody i teorii archeologicznej.
DOI: 10.1007/s10816-024-09647-8





Link źródłowy