Strona główna nauka/tech Upiorne widmowe widoki Ziemi uchwycone przez HyperScout Hery z kosmosu

Upiorne widmowe widoki Ziemi uchwycone przez HyperScout Hery z kosmosu

27
0


Hera HyperScout Upiorne Ziemie
Z okazji Halloween należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda HyperScout H, należąca do misji asteroidowej Hera, uchwyciła Ziemię w wielu pasmach widmowych, ujawniając różnorodność widmową niewidoczną gołym okiem. Źródło: Biuro Naukowe ESA

Z okazji Halloween instrument Hery HyperScout H uchwycił Ziemię w niesamowitej, widmowej poświacie, ukazując naszą planetę w różnych długościach fal z głębi kosmosu.

HyperScout H, hiperspektralny rejestrator obrazu znajdujący się na misji na asteroidę Hera, wykrywa kolory wykraczające poza ludzkie widzenie w 25 pasmach widmowych, od światła widzialnego po bliską podczerwień (650–950 nm). Te zdjęcia wykonano 11 października między 01:59 a 18:09 UTCpodkreśl, jak działa HyperScout H, izolując te pasma widmowe, aby odsłonić cechy Ziemi.

Obrazy są wyświetlane w sztucznych kolorach przy użyciu palety TwilightShifted – mapy kolorów przedstawiającej intensywność światła poprzez przejście od niebieskawej czerni do fioletowo-białej, a następnie do czerwonawo-czarnej.

Spostrzeżenia z obrazowania głębokiego kosmosu

„Dzięki temu możemy obserwować układy chmur na naszej planecie z odległości prawie 2 000 000 km i testować dokładność naszych algorytmów przetwarzania danych” – mówi członek zespołu instrumentu Marcel Popescu z Uniwersytetu w Krajowej w Rumunii. „Cytując Carla Sagana, całe nasze życie mieści się w tych kilku pikselach”.

Po udanym wystrzeleniu 7 października 2024 r. instrumenty Hery zostały po raz pierwszy włączone w ramach trwającej fazy rozruchu statku kosmicznego w pobliżu Ziemi.

W czwartek 10 października i piątek 11 października górny pokład planetoid Hery, w którym znajdują się instrumenty statku kosmicznego, został skierowany z powrotem w stronę naszej planety, aby jego instrumenty mogły uchwycić pierwsze zdjęcia Ziemi i Księżyca z odległości ponad miliona km stąd.

Misje kalibracyjne i przewidywane

„Kiedy Hera dotrze do asteroidy Dimorphos, HyperScout H zbada jej skład mineralny” – wyjaśnia główna badaczka instrumentu Julia de León z Instituto de Astrofísica de Canarias. „Ten pierwszy test kalibracyjny był ekscytującym doświadczeniem, które pokazało, że zarówno przyrząd, jak i jego łańcuch przetwarzania danych działają dobrze”.

HyperScout H wielkości pudełka po butach to najnowszy produkt z rodziny kamer HyperScout, które wcześniej latały na orbicie ziemskiej w celu obserwacji Ziemi, wyprodukowanych przez cosine Remote Sensing w Holandii przy wsparciu ESA.

W marcu przyszłego roku HyperScout H będzie również jednym z instrumentów Hera, na których szkolono się Mars i marsjański księżyc Deimos, gdy misja omija czerwoną planetę.

Marco Esposito, dyrektor zarządzający cosine Remote Sensing, komentuje: „To fantastyczne, że naszym pierwszym celem jest układ Ziemia-Księżyc, obserwując tę ​​wyjątkową relację i rejestrując ją widmowo, gdy szybko poruszamy się w kierunku Marsa”.

Hera jest Europejska Agencja Kosmicznapierwsza misja obrony planetarnej, zmierzająca do odwiedzenia pierwszej asteroidy, której orbita została zmieniona w wyniku działania człowieka. Zbierając szczegółowe dane na temat asteroidy Dimorphos, na którą uderzyła NASAstatku kosmicznego DART w 2022 r. Hera pomoże przekształcić odchylanie asteroidy w dobrze poznaną i potencjalnie powtarzalną technikę.



Link źródłowy