Strona główna nauka/tech Upadek ekosystemu oceanicznego? Alarmujące badanie pokazuje, że Plankton nie nadąża za globalnym...

Upadek ekosystemu oceanicznego? Alarmujące badanie pokazuje, że Plankton nie nadąża za globalnym ociepleniem

30
0


Łąka Morska Planktonu
Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Bristolu pokazuje, że plankton, będący podstawą ekosystemów morskich, nie jest w stanie przystosować się wystarczająco szybko, aby dotrzymać tempa globalnego ocieplenia, co może doprowadzić do jego wyginięcia do końca stulecia. Ten alarmujący spadek może zakłócić całą morską sieć pokarmową, zagrażając życiu morskiemu, magazynowaniu dwutlenku węgla i dostawom żywności dla ludzi.

Badanie pokazuje, że plankton, kluczowy dla ekosystemów morskich, nie jest w stanie przystosować się do szybkiego globalnego ocieplenia, co zagraża życiu morskiemu i dostawom żywności dla ludzi. Naukowcy podkreślają pilne podjęcie ogólnoświatowych działań mających na celu ograniczenie emisji i ocieplenia w ramach Porozumienia paryskiego.

Niedawne badanie pokazuje, że niektóre zwierzęta morskie gatunek mogą wyginąć w ciągu następnego stulecia, jeśli globalne ocieplenie wywołane działalnością człowieka będzie się nadal nasilać.

Badania, prowadzone pod kierunkiem Uniwersytet w Bristolu i opublikowane w Naturapo raz pierwszy porównuje reakcję maleńkich organizmów oceanicznych, zwanych planktonem, na ostatnie znaczne ocieplenie się świata w historii starożytnej z tym, co prawdopodobnie stanie się w podobnych warunkach do końca naszego stulecia.

Wyniki wykazały, że plankton nie był w stanie nadążać za obecnym tempem wzrostu temperatury, narażając ogromne połacie życia morskiego – w tym ryby, których pożywieniem są te organizmy – na niebezpieczeństwo.

Główny autor, dr Rui Ying, który kierował projektem w ramach swojego doktoratu z ekologii morza na Uniwersytecie w Bristolu, powiedział: „Wyniki są alarmujące, ponieważ nawet przy bardziej konserwatywnych prognozach klimatycznych zakładających wzrost o 2°C jasne jest, że plankton nie jest w stanie dostosować się wystarczająco szybko, aby dorównać znacznie szybszemu tempu ocieplenia, którego obecnie doświadczamy i wygląda na to, że będzie to trwało nadal.

Powiększony model 3D okazu planktonu morskiego
Zdjęcie przedstawia powiększony model 3D okazu planktonu morskiego. Źródło: Daniela Schmidt, Uniwersytet w Bristolu

„Plankton to siła napędowa oceanów, wspierająca morską sieć pokarmową i magazynowanie dwutlenku węgla. Jeśli ich istnienie będzie zagrożone, będzie to stanowić bezprecedensowe zagrożenie, zakłócając cały ekosystem morski, co będzie miało niszczycielskie, dalekosiężne konsekwencje dla życia morskiego, a także dla zasobów żywności dla ludzi”.

Spostrzeżenia z nowego podejścia do modelowania

Aby dojść do tego wniosku, naukowcy opracowali nowy model, który umożliwił analizę zachowania planktonu około 21 000 lat temu podczas ostatniej epoki lodowcowej oraz jego potencjalnego działania w ramach przyszłych prognoz klimatycznych. Koncentrując się na konkretnej grupie planktonu, która istniała na przestrzeni wieków, prace nad modelowaniem oferują niespotykany dotąd wgląd i poziomy dokładność.

Dr Ying powiedziała: „Przeszłość jest często uważana za klucz do zrozumienia, jak świat może wyglądać w przyszłości. Dane geologiczne wykazały, że plankton wcześniej przenosił się z cieplejszych oceanów, aby przetrwać.

Otwornice
Zdjęcie przedstawia rodzaj planktonu zwanego otwornicami – mikroskopijne organizmy wielkości ziarenka piasku – które unoszą się wraz z innymi mikroorganizmami blisko powierzchni oceanu. Źródło: Bernat Heszler, Uniwersytet w Bristolu

„Ale wykorzystując ten sam model ekologii i klimatu, prognozy wykazały, że obecne i przyszłe tempo ocieplenia jest zbyt duże, aby było to możliwe ponownie, potencjalnie niszcząc cenne organizmy”.

Pod Porozumienie paryskie196 krajów zgodziło się ograniczyć wzrost średniej temperatury na świecie do znacznie poniżej 2°C w stosunku do poziomu przedindustrialnego i dążyć do ograniczenia wzrostu do 1,5°C. Ale Raport Organizacji Narodów Zjednoczonych w zeszłym miesiącu ostrzegał, że świat stanie w obliczu ocieplenia aż o 3,1°C, jeśli rządy nie podejmą dalszych działań w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Współautorka Daniela Schmidt, profesor nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Bristolu, jest światowej sławy ekologiem morskim, który kierował wieloma raportami Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Profesor Schmidt powiedział: „Ta praca podkreśla ogromne ryzyko, jakie stwarzają dramatycznie szybkie zmiany klimatyczne i środowiskowe, przed którymi stoi obecnie świat. Pogorszenie się tych niepokojących tendencji będzie miało bardzo realne konsekwencje dla naszych ekosystemów i źródeł utrzymania ludzi, w tym społeczności rybackich. Przesłanie jest zatem jasne – wszystkie narody muszą wspólnie i indywidualnie zwiększyć wysiłki i środki, aby ograniczyć globalne ocieplenie do minimum”.

Odniesienie: „Zdolność aklimatyzacji otwornic w przeszłości jest ograniczona podczas przyszłego ocieplenia”, Rui Ying, Fanny M. Monteiro, Jamie D. Wilson, Malin Ödalen i Daniela N. Schmidt, 13 listopada 2024 r., Natura.
DOI: 10.1038/s41586-024-08029-0



Link źródłowy