Unijne organy regulacyjne badają ustalenia podatkowe Amazona z Luksemburgiem, ponieważ ten internetowy sprzedawca detaliczny staje się kolejną globalną firmą oskarżaną o zawieranie umów dotyczących minimalizacji podatków z państwami członkowskimi, które mogą łamać zasady wspólnoty.
W ostatnich latach unikanie płacenia podatków przez osoby prawne znalazło się w centrum uwagi po obu stronach Atlantyku, ponieważ całkowicie legalne umowy z władzami pomagają firmom zaoszczędzić miliony dolarów, co jednak według krytyków jest formą dotacji na koszt zwykłych podatników.
Komisja Europejska bada, czy Luksemburg złamał unijne zasady pomocy państwa, zgadzając się na umowę, która pozwala Amazonowi działać w Europie niemal bez podatku, ogłosił wczoraj (7 października) organ wykonawczy.
Struktura Amazona jest taka, że technicznie cała sprzedaż internetowa w Europie odbywa się pomiędzy klientami a spółką luksemburską. Pomimo osiągania rocznej sprzedaży wynoszącej prawie 14 miliardów euro, główna europejska spółka zależna Amazona, Amazon EU, nie odnotowuje prawie żadnych zysków.
Dzieje się tak przynajmniej częściowo dlatego, że płaci wysokie honoraria swojej bezpośredniej spółce dominującej, Amazon Europe Holding Technologies SCS (AEHT) – spółce zwolnionej z podatku – w zamian za korzystanie z własności intelektualnej Amazona.
Komisja stwierdziła, że bada umowę z 2003 r. pomiędzy Amazonem a Luksemburgiem, która stanowi podstawę tego porozumienia. Komisja stwierdziła, że bez takich orzeczeń umowa mogłaby zapewnić Amazonowi przewagę gospodarczą nad innymi przedsiębiorstwami.
Amerykańskie przedsiębiorstwo zaprzeczyło preferencyjnemu traktowaniu.
„Amazon nie jest traktowany w Luksemburgu w sposób specjalny pod względem podatkowym, podlegamy tym samym przepisom podatkowym, co inne działające tutaj firmy” – stwierdzono w oświadczeniu.
Bitwa USA
Ministerstwo finansów Luksemburga stwierdziło, że nie doszło do nieprawidłowości.
„Luksemburg jest przekonany, że zarzuty dotyczące pomocy państwa w tej sprawie są bezpodstawne i że dochodzenie Komisji doprowadzi do wniosku, że Amazonowi nie przyznano żadnego specjalnego traktowania podatkowego ani korzyści” – stwierdzono w oświadczeniu.
Amazon toczy już spór sądowy z amerykańskim urzędem skarbowym w związku z porozumieniem, na mocy którego luksemburska spółka uzyskała prawa do sprzedaży własności intelektualnej Amazona poza Stanami Zjednoczonymi.
W pozwie sądowym Amazon zaprzeczył, jakoby zaniżał AEHT za te prawa.
Firmy uznane za winne naruszenia unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa mogą zostać zmuszone do zwrotu kwoty przyznanego wsparcia, którą Bruksela ustali.
Amazon dołącza do Komisji, innej amerykańskiej firmy Apple, po tym, jak organ nadzorczy oskarżył Irlandię o odejście od międzynarodowych przepisów podatkowych w porozumieniach podatkowych z producentem iPhone’a.
Komisja bada również podobne umowy pomiędzy siecią kawiarni Starbucks Corp a interpretacjami indywidualnymi podatkowymi Holandii i Luksemburga otrzymanymi przez spółkę zależną włoskiego producenta samochodów Fiat.