Unia energetyczna zostanie częściowo zbudowana poprzez finansowanie prywatne gwarantowane ze środków publicznych, powiedział wczoraj (16 lutego) komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu i energii Miguel Cañete.
Takie „mieszane” mechanizmy mają kluczowe znaczenie dla sztandarowego planu inwestycyjnego UE. Jego celem jest zebranie 315 miliardów euro poprzez inwestycję 21 miliardów euro ze środków publicznych Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w gwarancje ryzyka.
Cañete potwierdził, że podobne podejście zostanie zastosowane w celu zachęcenia do inwestycji prywatnych w pięciu filarach planowanej unii energetycznej – bezpieczeństwie energetycznym, odnawialnych źródłach energii, efektywności energetycznej, wewnętrznym rynku energii oraz badaniach i innowacjach.
Wczoraj (16 lutego) przemawiał podczas uruchomienia dwóch instrumentów finansowych opartych na tej samej idei wykorzystania wsparcia prywatnego. Wsparcie przyniesie bankom około 200 mln euro w postaci długoterminowych, tanich pożyczek, wsparcia technicznego i ochrony ryzyka kredytowego. Banki te będą działać jako pośrednicy, udzielając kredytów przedsiębiorcom, firmom i samorządom lokalnym na inwestycje w efektywność energetyczną i zachowanie różnorodności biologicznej.
Instrumenty pełniłyby rolę „pilotażową” zarówno dla planu inwestycyjnego, jak i unii energetycznej, a ich powodzenie zwiększyłoby zaufanie do taktyki, powiedział Cañete.
„Jest to wkład w ochronę klimatu, oszczędzanie energii dla naszych obywateli i zmniejszanie zależności Europy od importowanej energii. Na tym właśnie polega budowanie unii energetycznej” – powiedział reporterom.
Zarówno nowe instrumenty, jak i plan inwestycyjny przyznają EBI kluczową rolę w kompensowaniu ryzyka. Obserwatorzy zauważyli, że będzie to wymagało zmiany kulturowej w instytucji, która w przeszłości była krytykowana za zbytnią niechęć do ryzyka.
Komunikat dotyczący unii energetycznej
Komisja Europejska ma opublikować komunikat w sprawie unii energetycznej 25 lutego. Chociaż zawiera plan działania, nie będzie określał stosowania mechanizmów mieszanych.
Jest to zamiast tego szersza notatka sygnalizująca cele projektu, a nie wchodzenie w szczegóły dotyczące sposobu, w jaki zostaną one osiągnięte, jak wynika z projektu dokumentu, do którego dotarła EURACTIV.
W dokumencie wymieniono także m.in. nowe ustawodawstwo, które jest istotne dla utworzenia Unii Energetycznej – planu, któremu polityczny impuls nada uzależnienie UE od rosyjskiego gazu.
Uwagi Cañete przedstawione na konferencji prasowej z udziałem komisarza ds. środowiska Karmenu Velli i wiceprezesa EBI Jonathana Taylora stanowią wyraźną wskazówkę co do przyszłego sposobu myślenia dyrektora.
Wykorzystanie finansów publicznych do minimalizacji ryzyka inwestycyjnego i odblokowania w ten sposób finansowania prywatnego wydaje się obecnie z pewnością mieć kluczowe znaczenie dla dwóch sztandarowych projektów nowej administracji Junckera – planu inwestycyjnego i unii energetycznej.
Od czasu kryzysu finansowego zachęcanie prywatnych inwestorów do wspierania europejskich przedsiębiorstw jest trudne. Banki niechętnie podejmują ryzyko kapitału ze względu na brak zaufania i potrzebę utrzymywania większej ilości kapitału na wypadek ryzyka spowodowanego regulacjami nałożonymi w celu wzmocnienia systemu bankowego.
Pieniądze tam, gdzie się liczą: dziś uruchamiamy nowe linie wsparcia finansowego dla #efektywność energetyczna I #klimat ochrona http://t.co/rk5SkZWnVz
— Miguel Arias Cañete (@MAC_europa) 16 lutego 2015 r
Nowe instrumenty
Dwa nowe instrumenty, instrument finansowania prywatnego na rzecz efektywności energetycznej i instrument finansowania kapitału naturalnego, łączą pożyczki EBI z finansowaniem w ramach unijnego programu działań na rzecz środowiska i klimatu LIFE.
W ramach programu efektywności Komisja i EBI przeznaczyły 80 mln euro na ochronę ryzyka kredytowego portfeli kredytów efektywnościowych i wsparcie eksperckie.
Oczekuje, że te pieniądze pozwolą na wykorzystanie ośmiokrotnie większej kwoty w inwestycjach prywatnych. Komisja stwierdziła, że odblokowane zostanie co najmniej 500 mln euro na specjalne, specjalistyczne inwestycje.
Przedsiębiorstwa i gminy mogą ubiegać się o finansowanie efektywności energetycznej o wartości od 40 000 do 5 milionów euro. Gwarancje umożliwią lokalnym bankom wspieranie wdrażania krajowych planów efektywności.
W żadnym kraju nie zostanie wybrany więcej niż jeden bank, a ogólny limit pośredników finansowych będzie wynosić od 10 do 15. Przeznaczono 12 banków. EBI nie chce powiedzieć, które banki zostały wybrane, powołując się na tajemnicę handlową.
Pierwszeństwo zostaną przyznane wnioskom, w przypadku których potrzeby inwestycyjne w zakresie efektywności energetycznej są największe i w przypadku których brakuje dostępnych środków finansowych na efektywność energetyczną, stwierdził EBI w komunikacie prasowym.
Procesy należytej staranności uniemożliwiłyby przedsiębiorstwom o słabych wynikach w zakresie ochrony środowiska skorzystanie z programu, powiedział Taylor z EBI.
Zapytana, dlaczego dźwignia finansowa różni się od 15-krotnej wartości przewidzianej w planie inwestycyjnym, Komisja stwierdziła, że stosunek ten różni się w zależności od projektu.
Kapitał naturalny
W ramach instrumentu finansowania kapitału naturalnego przewidziano całkowity budżet w wysokości 100–125 mln euro na lata 2014–2017, opłacony przez EBI i Komisję.
Ma na celu wykazanie potencjału długoterminowych inwestycji prywatnych i sektorowych w projekty obecnie postrzegane jako nieopłacalne.
Będzie starała się pobudzić inwestycje w takich obszarach, jak ochrona przeciwpowodziowa, recykling wody deszczowej, programy ochrony lasów i zmniejszania zanieczyszczenia wody i gleby, kompensacje różnorodności biologicznej oraz ekoturystyka.
Rozpocznie się od trwającej od trzech do czterech lat fazy pilotażowej i oczekuje się, że sfinansuje od dziewięciu do 12 operacji. Będzie także wspierany przez specjalny program pomocy technicznej o wartości 10 mln euro.
Nowe finansowanie pomoże przedsiębiorstwom chronić przyrodę i dostosowywać się do zmian klimatycznych, powiedział Vella.
„Te fundusze mieszane mogą pomóc w rozkwicie różnorodności biologicznej i naprawdę stać się motorem wzrostu” – dodał komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa.
Obejrzyj poniższy film objaśniający Plan Inwestycyjny.
https://youtube.com/watch?v=kTZwbJNhhwE