Badanie podkreśla zwiększone ryzyko dla zdrowia nosicielek ciążowych, w tym poważne powikłania w czasie ciąży i połogu. Badacze sugerują bardziej rygorystyczne przestrzeganie wytycznych dotyczących kwalifikowalności, aby złagodzić to ryzyko.
Z nowych badań przeprowadzonych przez ICES wynika, że u nosicielek ciążowych (lub „surogatek”) ryzyko wystąpienia poważnych powikłań podczas ciąży i wczesnego połogu, nadciśnienia w czasie ciąży i krwotoku poporodowego jest wyższe w porównaniu z osobami, które zajdą w ciążę bez pomocy lub metodą zapłodnienia in vitro i Uniwersytet Królowej.
Nosicielki ciąży noszą i rodzą dzieci dla par lub osób, które w innym przypadku nie byłyby w stanie zajść w ciążę. Niewiele wiadomo na temat tego, czy nosicielki ciąży i dzieci są obarczone większym ryzykiem poważnych powikłań zdrowotnych, zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie.
Przegląd i metodologia badania
Jest to jedno z pierwszych dużych badań populacyjnych, w ramach którego analizowano powiązane zbiory danych na temat zdrowia, porównujące wyniki zdrowotne trzech różnych typów poczęć: samodzielnego, zapłodnienia in vitro (IVF) i ciąży ciążowej.
„Badanie zostało zainspirowane wzrostem liczby nosicielek ciążowych na całym świecie i brakiem informacji na temat wpływu tego sposobu rozrodu na przebieg ciąży dla nosicielki ciąży i potomstwa” – mówi główna autorka, dr Maria Velez, adiunkt naukowiec w ICES, a w momencie przeprowadzania tego badania profesor nadzwyczajny na oddziale położnictwa i ginekologii na Queen’s University. Velez jest obecnie profesorem nadzwyczajnym i klinicystą na Uniwersytecie McGill oraz w Instytucie Badawczym Centrum Zdrowia Uniwersytetu McGill (RI-MUHC).
Wyniki badań dotyczących nosicielek ciążowych
Wyniki badania opublikowano dzisiaj (23 września) w czasopiśmie Roczniki chorób wewnętrznychobejmowało 863 017 porodów pojedynczych w ponad 20 tygodniu ciąży w Ontario w Kanadzie w latach 2012–2021. Grupy obejmowały 846 124 (97,6%) poczętych bez pomocy, 16 087 (1,8%) w wyniku zapłodnienia in vitro i 806 (0,1%) przy użyciu nosidełek ciążowych.
Naukowcy przeanalizowali poważną zachorowalność matek (SMM) i ciężką zachorowalność noworodków (SNM), które łączą wiele różnych wskaźników zdrowotnych zarówno u rodzących, jak i u dzieci. Ocenili także zaburzenia nadciśnieniowe (takie jak stan przedrzucawkowy), poród cesarski, poród przedwczesny i krwotok poporodowy.
Kluczowe ustalenia
- Ryzyko SMM wynosiło 2% w grupie bez pomocy, 4% w grupie zapłodnienia in vitro i 8% w grupie nosiciela ciąży.
- W grupie nosicielek ciążowych ryzyko wystąpienia zaburzeń nadciśnieniowych i krwotoku poporodowego było również wyższe, gdy analizowano je oddzielnie od SMM.
- Chociaż nosicielstwo ciążowe wiązało się z porodem przedwczesnym (poniżej 37 tygodnia ciąży), istnieją mniej wyraźne dowody na większe ryzyko SNM.
Ograniczeniem badania był brak informacji na temat powodów, dla których planowani rodzice zdecydowali się na nosicielstwo ciążowe, źródeł dawców komórek jajowych i nasienia, rodzaju zastosowanego zapłodnienia in vitro oraz powodów, dla których kobiety zdecydowały się zostać nosicielkami ciążowymi. Przyszłe badania mogą pomóc w ocenie, czy którykolwiek z tych czynników będzie miał wpływ na zdrowie kobiety w ciąży lub dziecka.
Implikacje kliniczne i zalecenia
„Klinicyści zajmujący się opieką nad osobami i parami, które potrzebują nosiciela ciążowego do założenia rodziny, powinni doradzać swoim pacjentkom i nosicielkom ciąży o potencjalnym ryzyku podczas ciąży i we wczesnym okresie poporodowym” – mówi Velez.
„Istnieją wytyczne dotyczące kryteriów kwalifikacyjnych, które minimalizują ryzyko powikłań ciąży u nosicielek” – dodaje. „Jednak te wytyczne nie zawsze są ściśle przestrzegane.”
Odniesienie: „Ciężka zachorowalność matek i noworodków wśród nosicieli ciąży: badanie kohortowe” 23 września 2024 r., Roczniki chorób wewnętrznych.
DOI: 10.7326/M24-0417