Brytyjski organ regulacyjny ds. płodności podniósł rekompensatę za dawstwo nasienia w związku z ogólnokrajowym niedoborem próbek.
Wcześniej mężczyźni otrzymywali kwotę do 35 funtów za wizytę w klinice na pokrycie kosztów podróży. Płacenie za oddanie nasienia jest nielegalne.
Jednak od dzisiaj darczyńcy z Anglii, Walii i Irlandii Północnej otrzymają teraz 45 funtów.
W Wielkiej Brytanii mężczyźni mogą pomóc ojcom w sumie 10 rodzinom, co oznacza, że w trakcie pełnienia funkcji mogą zarobić setki funtów.
Mężczyźni otrzymywali do 35 funtów za wizytę w klinice na pokrycie wydatków takich jak podróż. Płacenie za oddanie nasienia jest nielegalne. Jednak od dzisiaj darczyńcy z Anglii, Walii i Irlandii Północnej otrzymają teraz 45 funtów
Liderzy ds. zdrowia od dawna obawiali się, że ogólnokrajowy niedobór dawców może zmusić kobiety do kupowania próbek od nieuczciwych banków internetowych.
Eksperci stwierdzili jednak, że nie wynika to z „braku kandydatów” w Wielkiej Brytanii, ale z „braku jakości kandydatów”.
Dawstwo nasienia pomaga ludziom zakładać rodziny, gdy nie mogą mieć własnych dzieci w sposób naturalny – na przykład jeśli partner płci męskiej jest niepłodny, oboje rodzice są kobietami lub jeśli matka jest samotna.
W Wielkiej Brytanii jest to regulowane przez Urząd ds. Zapłodnienia Człowieka i Embriologii (HFEA).
Zgodnie z tymi zasadami wszyscy dawcy są poddawani badaniom przesiewowym pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową i chorób dziedzicznych, takich jak wyniszczająca astma, stopa końsko-szpotawa i hemofilia.
HFEA stwierdziła, że podwyżka wynagrodzeń wynika częściowo z wysokiej inflacji w ostatnich latach, ale przestrzegła przed przekazywaniem darowizn wyłącznie dla pieniędzy.
Jest to pierwsza od 2011 r. podwyżka wynagrodzeń dla dawców nasienia i komórek jajowych we wszystkich trzech krajach.
Wynagrodzenie dawczyni komórek jajowych również wzrosło dzisiaj z 750 funtów do 986 funtów.
Rzecznik HFEA powiedział: „Decydowanie o zostaniu dawcą to złożona decyzja, mająca konsekwencje dla dawcy i jego szerszej rodziny, biorcy i każdego urodzonego w wyniku tego dziecka.
„Dawcy przejdą rygorystyczne badania lekarskie i muszą pogodzić się z faktem, że wszystkie dzieci urodzone w wyniku ich dawstwa będą mogły skontaktować się z nimi, gdy ukończą 18 lat”.
Aby zaradzić niedoborom, brytyjskie pary mogą importować nasienie do Wielkiej Brytanii za pośrednictwem dowolnej licencjonowanej kliniki leczenia niepłodności za cenę blisko 950 funtów za dawkę.
Statystyki wskazują, że każdego roku sprowadza się około 3000 próbek z Danii i 4000 z USA.
Inną opcją są strony internetowe, na których można prywatnie zorganizować oddanie nasienia, jednak HFEA ostrzega, że pozyskiwanie nasienia w ten sposób wiąże się z „bardzo realnym ryzykiem i konsekwencjami”.
Nicole Nel, kierownik operacyjny i kierownik laboratorium w London Sperm Bank, uważa jednak, że niedobory nie wynikają z „braku kandydatów” w Wielkiej Brytanii, ale z „braku jakości kandydatów”.
Ona także powiedział BBC że sposób życia ludzi może mieć wpływ na jakość ich nasienia.
Pani Nel uważa również, że zmienia się narracja na temat typowego dawcy nasienia.
„Być może 20 lat temu byli to studenci, ale myślę, że teraz jest to bardzo zdrowa kombinacja ludzi, ponieważ niepłodność stała się szerzej dyskutowanym tematem i wzrosła wokół niej świadomość” – powiedziała.
„Myślę, że dawcą zostaje tak naprawdę osoba, która jest bardziej świadoma tego, co robi. Nie jest to typowy student, który szuka po prostu łatwego sposobu na zarobienie pieniędzy”.
HFEA stwierdziła, że brytyjscy dawcy nasienia zwykle odwiedzają klinikę „raz w tygodniu przez od trzech do sześciu miesięcy”.
Jedna z takich wizyt będzie polegać na wytrysku do wysterylizowanego kubka, a następnie nasienie zostanie zamrożone i przechowywane.
W lipcu na platformie Netflix wyemitowano wybuchowy film dokumentalny „Człowiek z 1000 dzieci”, w którym śledzono Jonathana Meijera (na zdjęciu), który oszukał dziesiątki rodziców na całym świecie
Kobiety opowiedziały, jak poczuły się „zdradzone” i „wściekłe”, gdy odkryły, ile innych dzieci spłodził 43-letni obecnie muzyk
Nie ma możliwości przekazania darowizny anonimowo, dlatego wszyscy darczyńcy są świadomi, że każde urodzone dziecko może się z nimi skontaktować po ukończeniu 18 lat.
W Wielkiej Brytanii obecne przepisy oznaczają również, że jeden dawca nasienia może w tym kraju stworzyć tylko dziesięć rodzin, a każda rodzina może obejmować kilkoro rodzeństwa.
Nie ma jednak przepisów ograniczających liczbę rodzin, które dawcy mogą założyć za granicą.
Niektóre zagraniczne ośrodki pozwalają na wykorzystanie nasienia od tej samej osoby do stworzenia 1000 lub więcej oddzielnych rodzin.
Eksperci ostrzegają, że problem staje się palący, ponieważ ponad połowa nasienia od dawców wykorzystywanego w Wielkiej Brytanii jest importowana z zagranicy, a zapotrzebowanie na dawców nasienia rośnie ze względu na wzrost liczby samotnych kobiet i par tej samej płci mających dzieci.
Według urzędu ds. płodności, Urzędu ds. Zapłodnienia i Embriologii Człowieka (HFEA), liczba par tej samej płci, które poddały się zapłodnieniu in vitro, wzrosła o 33 procent w latach 2019–2021.
W zeszłym roku profesor Jackson Kirkman-Brown, przewodniczący Stowarzyszenia Naukowców zajmujących się Reprodukcyjnością i Klinicznym, ostrzegł, że odkrycie, że dzieci mają setki, a nawet tysiące przyrodniego rodzeństwa, może być „psychologicznie szkodliwe”.
Powiedział: „Jeśli zawsze myślałeś, że masz niesamowicie wyjątkowy dar, nagłe odkrycie, że jest 300 osób, które mają 50 procent twojego DNA, jest bardzo trudne do zrozumienia”.
Badania sugerują również, że osoby poczęte przez dawcę często odczuwają presję, aby utrzymywać kontakt z dziesiątkami przyrodniego rodzeństwa, ale może to być „prawie niemożliwe”, co może powodować ogromny stres.
W lipcu na platformie Netflix wyemitowano wybuchowy film dokumentalny „Człowiek z 1000 dzieci”, w którym śledzono Jonathana Meijera, który oszukał dziesiątki rodziców na całym świecie.
Kobiety opowiedziały, jak poczuły się „zdradzone” i „wściekłe”, gdy odkryły, ile innych dzieci spłodził 43-letni obecnie muzyk.