Strona główna zdrowie Ujawniono: NAJGORSZE napoje gazowane dla zdrowia – i zaskakujący napój niedietetyczny, który...

Ujawniono: NAJGORSZE napoje gazowane dla zdrowia – i zaskakujący napój niedietetyczny, który jest najzdrowszy

9
0


Naukowcy od dawna wiedzą, że ci, którzy regularnie piją napoje gazowane, takie jak Cola i Sprite, są bardziej narażeni na szereg problemów z sercem i zębami w porównaniu do tych, którzy zamiast tego wybierają wodę.

Ale teraz dochodzenie ujawniło najgorszych przestępców: niektóre puszki zawierają pięciokrotnie więcej cukru i czterokrotnie więcej kalorii niż inne.

Najzdrowsza z nich to Coca Cola Cherry, zawierająca prawie trzy łyżeczki cukru i prawie tyle samo kalorii, co trzy ciasteczka z kawałkami czekolady.

Jeśli jednak Twoim ulubionym napojem jest staromodny amerykański napój gazowany, możesz nie być tak podatny na negatywne konsekwencje zdrowotne.

Jedna puszka Barr American Cream Soda o pojemności 330 ml zawiera mniej niż dwie łyżeczki cukru i mniej niż 10 kalorii.

Miłośnicy lemoniady też mają szczęście — jedna puszka lemoniady R-Whites Premium Lemonade zawiera dwie łyżeczki słodkiego napoju i mniej kalorii niż jabłko.

Wytyczne NHS zalecają spożywanie nie więcej niż sześciu łyżeczek „darmowych” cukrów dziennie – czyli cukrów znajdujących się w ciastach, słodyczach, czekoladkach i napojach gazowanych.

Stwierdzono, że tuż za wersją wiśniową oryginał zawierał także dużą ilość cukru, o łyżeczkę więcej niż batonik Mars, ale mniej więcej tyle samo kalorii co wersja wiśniowa.

W 2023 roku w Wielkiej Brytanii sprzedano ponad 3,2 miliarda puszek napojów gazowanych

The analiza podkreśliło również, jak napoje energetyczne różnią się w zależności od zawartości cukru. Na przykład, w Red Bullu otrzymasz nieco więcej cukru za tę samą ilość zwykłej coli i mniej więcej te same kalorie.

Chociaż duża puszka Monstera nie różni się zbytnio pod względem zawartości cukru, pozwoli Ci zaoszczędzić 235 kalorii — około 100 więcej niż Red Bull, mimo że jest dwukrotnie większa.

Lepszą wiadomością jest to, że butelka Lucozade o pojemności 380 ml zawiera mniej więcej połowę cukru z puszek coli, ale mniej więcej tyle samo kalorii.

Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków napoje energetyczne zawierające dużą ilość kofeiny były już przyczyną pięciu zgonów i jednego zawału serca niezakończonego zgonem.

W 2023 r. w Wielkiej Brytanii sprzedano ponad 3,2 miliarda puszek napojów gazowanych, a eksperci od dawna ostrzegali, że za powiększanie się talii tysięcy osób odpowiedzialne są zawarte w nich „puste” kalorie.

Badanie przeprowadzone w 2010 roku przez ekspertów z Uniwersytetu Harvarda wykazało, że u osób wypijających dziennie jedną puszkę lub więcej napojów słodzonych cukrem ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 jest o 26% zwiększone.

Choroba może rozwinąć się, gdy organizm staje się mniej skuteczny w magazynowaniu i kontrolowaniu poziomu cukru we krwi, co jest zadaniem hormonu insuliny.

Według najnowszych danych dla Wielkiej Brytanii w roku 2021/22 na cukrzycę chorowało prawie 4,3 mln osób. Kolejne 850 000 osób choruje na cukrzycę i zupełnie nie jest tego świadomych, co jest niepokojące, ponieważ nieleczona cukrzyca typu 2 może prowadzić do powikłań, w tym chorób serca i udarów mózgu

Według najnowszych danych dla Wielkiej Brytanii w roku 2021/22 na cukrzycę chorowało prawie 4,3 mln osób. Kolejne 850 000 osób choruje na cukrzycę i zupełnie nie jest tego świadomych, co jest niepokojące, ponieważ nieleczona cukrzyca typu 2 może prowadzić do powikłań, w tym chorób serca i udarów mózgu

„Dochodzi do tego, że komórki w organizmie otrzymują tak dużo insuliny, że ulegają zaburzeniu i nie mogą już sobie z tym poradzić” – powiedziała dziennikowi Telegraph terapeutka żywieniowa Jeannette Hyde.

Pojawiające się dowody sugerują, że picie dużej ilości słodkich napojów może również zwiększać ryzyko chorób serca, ponieważ uważa się, że podnoszą one poziom trójglicerydów – rodzaju tłuszczu, który może zagęszczać tętnice zaopatrujące serce.

Wykazano również, że wysokie spożycie cukru, zwłaszcza pochodzącego ze słodkich napojów, prowadzi do gromadzenia się tłuszczu w wątrobie, niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby i – według niektórych badań – potencjalnie – zwiększonego ryzyka raka wątroby.

Eksperci debatowali, czy zamiana ulubionego słodkiego napoju na wersję bez cukru byłaby korzystna.

„To świetny pierwszy krok dla kogoś, kto chce zmniejszyć spożycie cukru” – powiedziała dziennikowi Telegraph Beth Bradshaw, dietetyk zajmujący się zdrowiem publicznym.

Ostatnie badania wykazały, że sztuczne słodziki stosowane w napojach bezalkoholowych, takie jak aspartam i sukraloza, również mogą z czasem powodować insulinooporność.

W artykule dla MailOnline profesor Tim Spector, twórca aplikacji dietetycznej ZOE, stwierdził: „Sztuczne słodziki nie występują w przyrodzie, większość pochodzi z przemysłu petrochemicznego i nie są to substancje obojętne, nieszkodliwe”.



Link źródłowy