Strona główna zdrowie Ujawniono: Mało znany objaw raka płuc atakujący ramię – którego nigdy nie...

Ujawniono: Mało znany objaw raka płuc atakujący ramię – którego nigdy nie należy ignorować

17
0


Utrzymujące się, niezachwiane grzechotanie w klatce piersiowej, odkrztuszanie krwi i tajemnicza utrata wagi to jedne z najbardziej znanych objawów raka płuc.

Jednak ból barku i ramion może być również subtelną oznaką choroby, która co roku zabija około 35 000 Brytyjczyków, czyli około czterech osób na godzinę.

Ta postać choroby nazywana jest guzem pancoastowym i występuje, gdy nowotwór rozwija się w górnej części płuc, najczęściej w komórkach wyściełających drogi oddechowe.

Od tego momentu rosnący guz może zacząć ściskać naczynia krwionośne i nerwy biegnące do barku i ramienia, powodując bolesne uczucie w kończynie.

Może to również skutkować innymi problemami, takimi jak zmiany w oku lub niezdolność do pocenia się po jednej stronie twarzy.

Ból barków i ramion może być subtelną oznaką rzadkiej postaci raka płuc – choroby, która co roku zabija około 35 000 Brytyjczyków, czyli około czterech co godzinę

Ból ramion i ramion może być subtelną oznaką rzadkiej postaci raka płuc, choroby, która zabija około 35 000 Brytyjczyków każdego roku, czyli około czterech co godzinę

Rak lunchu, choć nie jest najczęstszą postacią tej choroby, jest jednym z największych zabójców nowotworów w Wielkiej Brytanii, a wskaźnik przeżycia wynosi zaledwie 10 procent

Rak lunchu, choć nie jest najczęstszą postacią tej choroby, jest jednym z największych zabójców nowotworów w Wielkiej Brytanii, a wskaźnik przeżycia wynosi zaledwie 10 procent

Guzy Pancoast są rzadką postacią raka płuc. Zachoruje na nią tylko jedna na 20 osób dotkniętych tą chorobą, co odpowiada około 2500 Brytyjczykom każdego roku.

Rak płuc jest trzecim najczęstszym nowotworem w Wielkiej Brytanii z około 50 000 diagnoz rocznie, co stanowi 13 procent wszystkich nowych przypadków raka rocznie.

Jest także niesamowicie zabójczy. Oczekuje się, że tylko jeden na 10 pacjentów, u których zdiagnozowano tę chorobę, przeżyje ponad dekadę.

Pacjenci z guzami pancoast mogą spotkać się z jeszcze trudniejszym okresem.

Medycy uważają, że nowotwory pancoast są trudne do zdiagnozowania, ponieważ we wczesnych, łatwiejszych do wyleczenia stadiach nie są tak łatwo widoczne na skanach w porównaniu z innymi postaciami nowotworu.

Ponadto katalog nietypowych objawów, takich jak ból ramion i zmiany na twarzy, może skłonić lekarzy do podejrzeń, że przyczyną jest inny stan, a nie nowotwór.

Podobnie jak w przypadku większości form raka, leczenie guzów Pancoasta różni się w zależności od dokładnej lokalizacji i wielkości nowotworu.

Operacja usunięcia guza jest często trudna i wymaga usunięcia wielu żeber i zastąpienia kluczowych naczyń krwionośnych sztucznymi rurkami.

Pacjenci mogą również wymagać leczenia nowotworu, takiego jak chemioterapia lub radioterapia, jako alternatywy lub prekursora operacji w celu zmniejszenia wielkości guza.

Chociaż nie należy ignorować utrzymujących się objawów guza Pancoasta, głównymi objawami w 95 procentach wszystkich przypadków są objawy ze strony układu oddechowego lub wpływ na ogólny stan zdrowia.

Należą do nich uporczywy kaszel, który nie ustępuje po trzech tygodniach, powtarzające się infekcje dróg oddechowych, odkrztuszanie krwi, ból podczas oddychania, uporczywa duszność i zmęczenie oraz nieoczekiwana utrata masy ciała.

Inne, bardziej niezwykłe objawy raka płuc obejmują zmianę wyglądu palców, trudności lub ból w połykaniu, świszczący oddech, zmiany głosu i obrzęk twarzy lub szyi.

Każdy, kto ma którykolwiek z tych objawów, powinien zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego.

Dane organizacji charytatywnej Cancer Research UK sugerują, że jedna na 13 Brytyjek i jeden na 14 mężczyzn zachoruje w ciągu swojego życia na raka płuc.

Uważa się, że zdecydowanej większości przypadków tej choroby, około czterech na pięć, można zapobiec.

Szacuje się, że 72 procent wszystkich przypadków chorób płuc w Wielkiej Brytanii jest spowodowanych paleniem.

Uważa się, że przyczyną kolejnych 8 procent jest długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza, na przykład te powodowane przez emisje pojazdów.

Premier Sir Keir Starmer przytoczył kontrowersyjną propozycję wprowadzenia zakazu palenia na świeżym powietrzu w miejscach takich jak ogródki pubowe.

Jednak wielu szanowanych lekarzy onkologów określiło tę politykę jako zbyt daleko idącą, ograniczającą prawo ludzi do podejmowania decyzji dotyczących ich zdrowia.



Link źródłowy