Strona główna zdrowie Ujawniono: mało znany nowotwór, którego częstość występowania wzrasta o 85% u młodych...

Ujawniono: mało znany nowotwór, którego częstość występowania wzrasta o 85% u młodych ludzi… i jeden niepokojący powód:

28
0


Rak pęcherzyka żółciowego to najnowsza postać choroby, której liczba zachorowań rośnie u osób poniżej 50. roku życia – obok jelit, piersi i płuc.

Dane organizacji charytatywnej Cancer Research UK (CRUK) pokazują 84-procentowy wzrost liczby przypadków raka przewodu pokarmowego wśród Brytyjczyków w wieku 24–49 lat od początku lat 90.

Chociaż znaczny wzrost przypadków tej choroby zaobserwowano u Brytyjczyków w każdym wieku, u młodszych dorosłych zaobserwowano największy wzrost ze wszystkich grup wiekowych.

Czołowi onkolodzy na świecie powiedzieli MailOnline, chociaż przyczyna „przerażającego” wzrostu jest niepewna, podejrzewają, że przyczyną może być nowoczesna dieta.

W szczególności eksperci uważają, że odpowiedź może leżeć w subtelnych zmianach w bilionach bakterii w naszych jelitach – mikrobiomie – w wyniku diety bogatej w ultraprzetworzoną żywność.

Ryzyko raka zostało dobrze ustalone, ponieważ zasadniczo wzrasta wraz z wiekiem, a większość przypadków choroby ujawnia się po 50. roku życia.

Jednak eksperci odnotowali niepokojący wzrost liczby nowotworów o wczesnym początku, medycznie definiowanych jako występowanie choroby u osób poniżej 50. roku życia.

Dane organizacji charytatywnej Cancer Research UK wskazują, że od początku lat 90. liczba przypadków raka pęcherzyka żółciowego wśród Brytyjczyków w wieku 24–49 lat wzrosła o 84%. Obraz ludzkiego układu trawiennego, którego częścią jest pęcherzyk żółciowy

Dane organizacji charytatywnej Cancer Research UK wskazują, że od początku lat 90. liczba przypadków raka pęcherzyka żółciowego wśród Brytyjczyków w wieku 24–49 lat wzrosła o 84%. Obraz ludzkiego układu trawiennego, którego częścią jest pęcherzyk żółciowy

Woreczek żółciowy to narząd wielkości jabłka znajdujący się w pobliżu wątroby i odpowiada przede wszystkim za magazynowanie żółci – substancji wykorzystywanej przez organizm do rozkładu spożywanych przez nas tłuszczów.

Rak pęcherzyka żółciowego występuje stosunkowo rzadko – każdego roku w Wielkiej Brytanii diagnozuje się nieco ponad 1000 przypadków, co odpowiada około trzem zachorowaniom dziennie.

Jednak zjawisko to rośnie, szczególnie wśród młodych ludzi. Dane CRUK pokazują, że obecnie choruje prawie dwukrotnie więcej młodych dorosłych niż w latach 90.

Rzeczywista liczba przypadków pozostaje jednak niewielka – średnio tylko około 35 nowych przypadków wśród osób w wieku od 25 do 49 lat rocznie, w porównaniu z setkami wśród starszych Brytyjczyków, którzy pozostają najczęstszymi diagnozowanymi pacjentami.

Profesor Karol Sikora, światowej sławy onkolog z ponad 40-letnim doświadczeniem, stwierdził, że wzrost był wyraźny od lat.

Powiedział, że tendencja ta rozpoczęła się w latach 90., kiedy liczba przypadków „coraz rośnie”, a wiek pacjentów „coraz się obniża”.

Profesor Sikora, były szef programu onkologicznego Światowej Organizacji Zdrowia, stwierdził, że podejrzewa, że ​​przyczyną są najprawdopodobniej zmiany we współczesnym stylu życia.

W szczególności mieszanka zanieczyszczeń, alkoholu, śmieciowego jedzenia i coraz bardziej stresującego życia wywiera efekt domina na mikrobiom, co z kolei może wpływać na ryzyko raka.

Jednak określenie jednego lub kombinacji czynników odpowiedzialnych za wzrost częstości występowania nowotworów o wczesnym początku jest trudne.

„Po prostu nie da się tego zmierzyć… to złożony szereg czynników, które mogą na to wpłynąć” – stwierdził profesor Sikora.

Dodał jednak, że logiczne jest sprawdzenie, w jaki sposób te zmiany mogą mieć kaskadowy wpływ na narządy biorące udział w procesie trawienia, od pęcherzyka żółciowego aż do okrężnicy, gdzie również obserwuje się wzrost zachorowalności na raka o wczesnym początku.

Profesor Sikora stwierdziła również, że interesujący jest fakt, że pomimo tego, co nazwano „pokoleniem rozsądnym”, które średnio pije mniej alkoholu i odżywia się zdrowiej niż ich rodzice, wydaje się, że u nich wzrasta ryzyko nowotworów układu trawiennego.

Onkolog stwierdził, że bardzo niewiele rad można udzielić młodym ludziom, jak zmniejszyć ryzyko.

Zalecił jednak spożywanie dużej ilości owoców i warzyw oraz regularne ćwiczenia, aby uniknąć otyłości.

Katrina Brown, starsza menedżerka ds. wywiadu nowotworowego w CRUK, dodała: „Na całym świecie i w Wielkiej Brytanii obserwujemy wzrost wskaźników nowotworów o wczesnym początku, diagnozowanych u osób w wieku 25–49 lat.

„Chociaż w przypadku niektórych typów nowotworów wzrost może wydawać się duży, należy pamiętać, że rzeczywista zmiana w przypadkach jest stosunkowo niewielka.

„Rak w tej grupie wiekowej jest nadal rzadkością, a 90 procent przypadków raka w Wielkiej Brytanii dotyczy osób w wieku 50 lat i starszych.

Objawy raka pęcherzyka żółciowego obejmują żółtaczkę, zmianę koloru skóry i oczu na żółty, swędzenie skóry oraz zmianę koloru moczu i kału

Objawy raka pęcherzyka żółciowego obejmują żółtaczkę, zmianę koloru skóry i oczu na żółty, swędzenie skóry oraz zmianę koloru moczu i kału

Nie zmienia to jednak faktu, jak trudny jest to okres dla każdego, u kogo zdiagnozowano raka.

Pani Brown zgodziła się, że nie jest jasne, co jest przyczyną wzrostu, ale winne mogą być takie czynniki, jak otyłość, genetyka i lepsze badania przesiewowe, dodała, że ​​potrzebne są dalsze badania.

Objawy raka pęcherzyka żółciowego obejmują żółtaczkę – skóra i oczy przybierają żółty odcień, swędzenie skóry oraz zmiany koloru moczu i kału.

Oczekuje się, że tylko około jedna szósta pacjentów z rakiem pęcherzyka żółciowego przeżyje 10 lat od diagnozy.

Coraz częstszy wzrost zachorowań na nowotwory wśród młodych ludzi oraz fakt, że dotychczas naukowcom nie udało się ustalić przyczyny, niepokoi niektórych ekspertów.

Onkolog dr Shivan Sivakumar z Uniwersytetu w Birmingham na początku tego roku opisał sytuację jako „epidemię”.



Link źródłowy