Strona główna nauka/tech Ujawniono kluczową rolę melatoniny w fazie snu REM

Ujawniono kluczową rolę melatoniny w fazie snu REM

6
0


Kobieta śpi w łóżku w nocy
Naukowcy zidentyfikowali receptor melatoniny MT1 jako kluczowy regulator snu REM, etapu kluczowego dla pamięci i regulacji emocjonalnej. Odkrycie to otwiera nowe możliwości leczenia zaburzeń snu i schorzeń neuropsychiatrycznych, takich jak choroba Parkinsona i otępienie z ciałami Lewy’ego, które są powiązane z zakłóceniami snu REM.

Niedawne badanie przeprowadzone przez Instytut Badawczy w Centrum Zdrowia Uniwersytetu McGill może poprawić leczenie zaburzeń snu i schorzeń neurologicznych.

Naukowcy poczynili znaczny postęp w zrozumieniu mechanizmów snu, identyfikując receptor melatoniny MT1 jako kluczowy regulator snu REM (szybkiego ruchu gałek ocznych). Odkrycie to daje nadzieję na nowe metody leczenia zaburzeń snu i powiązanych schorzeń neuropsychiatrycznych.

Sen REM ma kluczowe znaczenie dla snów, konsolidacji pamięci i regulacji emocjonalnej. W mózgu receptor melatoniny MT1 wpływa na rodzaj neuronu, który syntetyzuje neuroprzekaźnik oraz hormon noradrenalina, występujący na obszarze znanym jako Locus Coeruleus, czyli po łacinie „niebieska plama”. Podczas snu REM neurony te wyciszają się i przestają działać. Poważne schorzenia, takie jak choroba Parkinsona i otępienie z ciałami Lewy’ego – na które obecnie brakuje skutecznych metod leczenia – są powiązane z zakłóceniami snu REM.

„To odkrycie nie tylko pogłębia naszą wiedzę na temat mechanizmów snu, ale także niesie ze sobą znaczny potencjał kliniczny” – powiedziała Gabriella Gobbi, główna badaczka nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „The Sun” Journal of Neuroscience. Jest profesorem psychiatrii na Uniwersytecie McGill, klinicystą-naukowcem w Instytucie Badawczym Centrum Zdrowia Uniwersytetu McGill i kanadyjską kierownikiem badań w dziedzinie terapii zdrowia psychicznego.

Nauka drzemki

Ludzki sen przebiega według dokładnej sekwencji etapów innych niż REM i REM, z których każdy pełni odrębne funkcje fizjologiczne. Sen REM odgrywa kluczową rolę w konsolidacji pamięci i regulacji emocji. Sen inny niż REM wspomaga procesy regeneracji fizycznej i naprawy. Zakłócenia w tym cyklu mogą upośledzać funkcje poznawcze i zwiększać podatność na choroby neuropsychiatryczne.

Do tej pory naukowcy umykali określeniu specyficznego receptora wywołującego fazę REM. W nowym badaniu zidentyfikowano receptor melatoniny MT1 jako ważny regulator tej fazy snu. Wykorzystując nowy lek ukierunkowany na receptory MT1, badaczom udało się wydłużyć czas trwania snu REM u zwierząt doświadczalnych, jednocześnie zmniejszając aktywność neuronów.

„Obecnie nie ma leków specjalnie ukierunkowanych na sen REM. Większość leków nasennych dostępnych na rynku, wydłużając całkowity czas snu, zwykle niekorzystnie wpływa na fazę REM” – powiedział dr Stefano Comai, współautor badania i profesor na Uniwersytecie w Padwie oraz adiunkt na Uniwersytecie McGill.

Zdaniem naukowców dalsze badania nad neurobiologią i farmakologią snu REM mają kluczowe znaczenie dla opracowania ukierunkowanych terapii, które mogłyby poprawić jakość życia pacjentów dotkniętych tymi wyniszczającymi chorobami. W miarę jak naukowcy w dalszym ciągu badają złożoność regulacji snu, nadzieja na skuteczne interwencje w zaburzeniach neurologicznych staje się coraz bardziej obiecująca.

Odniesienie: „Selektywne wzmacnianie snu REM u samców szczurów poprzez aktywację receptorów melatoniny MT1 zlokalizowanych w neuronach locus ceruleus norepinefryny” autorstwa: Martha López-Canul, Qianzi He, Tania Sasson, Mohamed Ettaoussi, Danilo De Gregorio, Rafael Ochoa-Sanchez, Helene Catoire, Luca Posa, Guy Rouleau, Jean Martin Beaulieu, Stefano Comai i Gabriella Gobbi, 16 lipca 2024 r., Journal of Neuroscience.
DOI: 10.1523/JNEUROSCI.0914-23.2024



Link źródłowy