Strona główna Biznes UE odrzuca zarzuty chińskiego biznesu dotyczące niewłaściwego postępowania podczas dochodzenia antysubsydyjnego –...

UE odrzuca zarzuty chińskiego biznesu dotyczące niewłaściwego postępowania podczas dochodzenia antysubsydyjnego – Euractiv

95
0


W czwartek (13 czerwca) Komisja Europejska odrzuciła zarzuty chińskich przedsiębiorstw, jakoby wielokrotnie nadużyły swoich uprawnień w trakcie postępowania antysubsydyjnego dotyczącego pojazdów elektrycznych produkowanych w Chinach.

W środę władza wykonawcza UE ogłosiła tymczasowe cła w wysokości do 38,1% na produkowane w Chinach pojazdy elektryczne zasilane akumulatorami po tym, jak dochodzenie antysubsydyjne rozpoczęte w październiku ubiegłego roku wykazało, że chińskie przedsiębiorstwa otrzymały nieuczciwe wsparcie państwa i stanowiły „zagrożenie” dla Własny przemysł samochodowy w Europie.

„Wszystkie działania podjęte przez Komisję w ramach tego dochodzenia były w pełni zgodne z obowiązującymi normami UE i WTO” – powiedział Euractiv rzecznik Komisji Europejskiej ds. handlu Olof Gill.

„To ukierunkowane, oparte na faktach dochodzenie, a my w sposób obiektywny oceniliśmy wszystkie informacje przekazane przez zainteresowane strony” – dodał.

Komentarze Gill pojawiają się po tym, jak w czwartek Pekin opublikował drugą oficjalną reakcję na wstępną decyzję taryfową organu wykonawczego UE, a rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu He Yadong oświadczył, że kraj rozważy złożenie pozwu do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Gill szczególnie zareagował na środowe oświadczenie Chińskiej Izby Handlowej przy UE, że „kilka przedsiębiorstw i zainteresowanych stron zgłosiło nadużycie uprawnień dochodzeniowych i niewłaściwe postępowanie ze strony [Commission] w trakcie śledztwa.”

Organ handlowy, reprezentujący ponad tysiąc chińskich firm działających w całym bloku, oskarżył urzędników UE o „nieuzasadnione żądania dokumentów i informacji przekraczające możliwości przedsiębiorstw i ciężar dowodu oraz niewystarczający czas przyznany tym przedsiębiorstwom na zebranie żądanych danych i informacji”.

Izba stwierdziła również, że władza wykonawcza UE nie naprawiła „swoich błędów proceduralnych”.

Ostatni spór taryfowy ma miejsce w kontekście pogarszających się stosunków między Pekinem a Brukselą, które zaostrzyły się w wyniku coraz bliższych powiązań Chin z Rosją po inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r.

Dzieje się tak również w obliczu rosnących obaw związanych z ryzykiem, jakie subsydiowany przez państwo eksport Chin stwarza dla reszty światowej gospodarki, przy czym Brazylia, Turcja i Stany Zjednoczone ogłosiły niedawno gwałtowne podwyżki ceł importowych na chińskie pojazdy.

[Edited by Anna Brunetti/Alice Taylor]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy