Jeśli bierzesz lot do dowolnego kraju będącego członkiem Unii Europejskiej – a jest ich 27 – wówczas obowiązują pewne zaktualizowane zasady dotyczące bagażu podręcznego, z którymi należy się zapoznać przed pojawieniem się na lotnisku. Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa agenci poproszą Cię o wyjęcie płynów i sprzętu elektronicznego z bagażu podręcznego w celu ich przeskanowania.
Teoretycznie te zmiany zasad mają charakter tymczasowy: stanowią rozwiązanie tymczasowe na czas oczekiwania na pełne uruchomienie skanerów bezpieczeństwa nowej generacji. Wdrożenie skanerów C3, które potrafią właściwie analizować płyny i elektronikę, dzięki czemu nie trzeba ich wyjmować z bagażu podręcznego, zostało opóźnione poza pierwotny termin ustalony na czerwiec 2024 r.
Oficjalna data wdrożenia nowych przepisów dotyczących bagażu podręcznego to 1 września 2024 r., zatem już one obowiązują. Nie ma ustalonej daty, kiedy będą zrelaksowani, ponieważ w grę wchodzi wiele czynników. Prawdopodobnie przepisy będą obowiązywać co najmniej do połowy 2025 r.
Których lotnisk dotyczy problem?
Żeby było jasne, nie są to zupełnie nowe zasady dotyczące bagażu podręcznego. Dzieje się tak dlatego, że lotniska w UE wracają do poprzedniego zbioru przepisów dotyczących tego, jakie rzeczy należy wyjąć z bagażu podręcznego w celu kontroli podczas przejścia kontroli bezpieczeństwa.
Dotknięte są wszystkie lotniska w krajach UE, podobnie jak niektóre lotniska w Wielkiej Brytanii (w tym Heathrow, Gatwick, Stansted i Manchester) oraz lotniska w Islandii, Szwajcarii, Liechtensteinie i Norwegii.
Ściśle mówiąc, jedynie lotniska, które mają zainstalowane skanery C3, powinny wycofać swoje zasady; inne lotniska, które nigdy nie zainstalowały skanerów C3, nadal przestrzegają starych procedur. Wdrożenie nowej technologii było droższe i trwało dłużej, niż oczekiwano, a w systemie nadal występują błędy, dlatego ponownie wymagane są stare zasady bezpieczeństwa.
Oficjalnie jest to „problem techniczny” związany z nowym sprzętem: chociaż maszyny zostały zainstalowane na wielu lotniskach, wydaje się, że ich możliwości skanowania nie są na wystarczającym wymaganym poziomie. Choć problem został rozwiązany, nie można polegać na skanerach, które wykrywają niebezpieczną zawartość w bagażu.
Wkładanie i wyjmowanie przedmiotów z bagażu zawsze wymaga czasu i mając na uwadze, że niektórzy pasażerowie nie będą dokładnie wiedzieć, co powinni robić, warto zarezerwować trochę więcej czasu w swoim harmonogramie, aby uwzględnić kolejki i opóźnienia.
Jakie są zasady?
Aby zabezpieczyć się przed zagrożeniem związanym z materiałami wybuchowymi, wszystkie płyny i urządzenia elektroniczne będą musiały zostać wyjęte z toreb i oddzielnie przeskanowane. Ponadto płyny powinny znajdować się w pojemnikach nie większych niż 100 mililitrów (3,4 uncji płynu) i należy je umieszczać w przezroczystej plastikowej torbie o wymiarach około 20 x 20 cm (7,9 x 7,9 cala).
Ta „zasada 100 ml” dotyczy wszystkich płynów, w tym między innymi napojów, półpłynnych produktów spożywczych, takich jak zupy, kosmetyki i przybory toaletowe, spraye, pasta do zębów, żel pod prysznic, żel do włosów i roztwór do soczewek kontaktowych. Jak zwykle, te płyny i typową elektronikę można bez problemu zapakować do bagażu rejestrowanego.
Czasami dopuszcza się wyjątki od zasady 100 ml w przypadku osób podróżujących z małymi dziećmi oraz osób o specjalnych wymaganiach dietetycznych i zdrowotnych (w tym osób, które muszą mieć przy sobie leki). Jeśli mieścisz się w tych kategoriach, musisz wcześniej sprawdzić to na lotnisku, a jeśli bierzesz ze sobą leki, konieczne może być zaświadczenie od lekarza.
Dla doświadczonych podróżników wszystko to będzie dość znajome, ale miejmy nadzieję, że wraz z pojawieniem się nowych skanerów bagażu w Internecie proces kontroli bezpieczeństwa na lotniskach powinien stać się usprawniony i ogólnie szybszy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zasad, skontaktuj się z linią lotniczą i lotniskiem w pobliżu czasu podróży.
Na koniec uwaga dotycząca czegoś, co się nie zmienia, przynajmniej jeszcze nie: choć krążą pogłoski, że UE zamierza zastosować przepisy dotyczące standardowych rozmiarów walizek na bagaż podręczny, nic nie zostało jeszcze postanowione. Pomysł był omawiany, ale na razie nie ma jednego standardu rozmiaru.