Strona główna Biznes UE finalizuje porozumienie w sprawie ograniczonego „funduszu suwerenności” czystych technologii – Euractiv

UE finalizuje porozumienie w sprawie ograniczonego „funduszu suwerenności” czystych technologii – Euractiv

46
0


W środę (7 lutego) prawodawcy z Rady państw członkowskich UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie w sprawie ograniczonej wersji tego, co początkowo planowano jako fundusz suwerenności UE mający na celu wspieranie zielonych technologii.

Platforma technologii strategicznych dla Europy (STEP) będzie dążyć do „mobilizacji inwestycji w obszarach technologii cyfrowych i głębokich technologii, czystych technologii i biotechnologii, a ogólnym celem będzie wzmocnienie suwerenności UE i długoterminowej konkurencyjności UE w zakresie technologii krytycznych”.

Platforma STEP została uzgodniona przez przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Rady państw członkowskich UE i Komisji Wykonawczej UE podczas rozmów „trilogowych” we wczesnych godzinach porannych w środę, przypieczętowując polityczne porozumienie w sprawie propozycji.

„Dzięki połączeniu zachęt finansowych i środków ułatwiających finansowanie projektów, Komisja pozyska środki finansowe na wsparcie technologii krytycznych w ramach istniejących programów i funduszy UE.” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Radę.

W ramach STEP „Pieczęć Suwerenności” zostanie przyznana projektom przyczyniającym się do autonomii Europy w wytwarzaniu czystych i cyfrowych technologii.

Inicjatywa początkowo była rozłożone w 2022 roku przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen w reakcji na masowy amerykański program dotacji dla czystych technologii, ustawę o ograniczaniu inflacji.

„Chcemy, aby przemysł europejski nadal odgrywał wiodącą rolę w zielonej transformacji. Dlatego przedstawiłem pomysł funduszu suwerenności” – stwierdziła von der Leyen w: przemówienie do Parlamentu w przededniu szczytu przywódców UE w grudniu 2022 r.

Żadnych świeżych pieniędzy

Jednak państwa członkowskie UE nie mogły dojść do porozumienia w sprawie nowego finansowania inicjatywy, co zmusiło władzę wykonawczą UE do zagłębienia się w istniejące fundusze UE.

Podczas gdy Francja poparła pomysł utworzenia dużego funduszu finansowanego ze wspólnego europejskiego długu, inne państwa członkowskie, takie jak Niemcy i Holandia, argumentowały, że w unijnym funduszu naprawczym związanym z Covid-19 o wartości 800 miliardów euro nadal pozostaje mnóstwo niewykorzystanych środków.

Podczas negocjacji prawodawcy UE rozszerzyli również zakres wniosku na „technologie krytyczne”, takie jak technologie głębokie i cyfrowe, technologie czyste i biotechnologia. Aby zwiększyć potencjał inwestycji w obronę, na Europejski Fundusz Obronny zostanie przeznaczone dodatkowe 1,5 miliarda euro.

Pozostaje portal internetowy tzw Platforma Technologii Strategicznych dla Europy (STEP), gdzie państwa członkowskie UE mogą ubiegać się o przyspieszone procedury finansowania projektów związanych ze STEP, w tym możliwość dofinansowania tych projektów do 100% – w tym także tych, na których korzystają duże firmy.

Henrike Hahn, eurodeputowana z Partii Zielonych z Niemiec, która była jednym z negocjatorów Parlamentu w sprawie tej propozycji, pokazała odważną minę, mówiąc, że inicjatywa STEP posunie Europę „o krok dalej” w jej wysiłkach na rzecz finansowania zielonego przemysłu.

„Wprowadzając nowy znak jakości STEP i dostosowując istniejące programy finansowania, ułatwiamy władzom regionalnym i krajowym oraz Komisji konkretną identyfikację projektów, które przyczyniają się do niezależności gospodarczej i konkurencyjności UE” – stwierdziła w oświadczeniu.

Nie potrafiła jednak ukryć rozczarowania brakiem świeżych pieniędzy na realizację tych celów.

„Inwestycje w zieloną politykę przemysłową na szczeblu europejskim są dalekie od tego, gdzie powinny być – nadal stanowią kroplę w morzu” – stwierdziła, za wynik obwiniając „odmowę niektórych państw członkowskich”, w tym „niemieckiego ministra finansów”, Christiana Lindnera.

„Wahanie nie jest tutaj właściwym podejściem. Chiny nie czekają, aż Europa się obudzi” – dodała.

Zieloni nie są osamotnieni, którzy potępiają wynik jako niewystarczający.

„Oczekiwano, że po IRA otrzymamy fundusz UE na strategiczne inwestycje w czyste technologie, a w zasadzie dostajemy stronę internetową” – powiedziała Simone Tagliapietra, starszy pracownik w ośrodku doradców ekonomicznych Bruegel w Brukseli.

„Państwa członkowskie UE zabiły propozycję von der Leyen, narażając UE na znaczne ryzyko fragmentacji jednolitego rynku, gdyż jedyną pozostałą opcją są dotacje krajowe, które mogą zapewnić jedynie kraje dysponujące przestrzenią fiskalną. Trzeba będzie to ożywić i umieścić w centrum programu po wyborach” – Tagliapietra powiedziała Euractiv.

Przewidywalna klapa europejskiej zielonej polityki przemysłowej

Nieszczęście wokół Europejskiego Funduszu Suwerenności obnażyło błędy w podejściu UE do polityki przemysłowej. Jak wypełnić lukę – i konkurować na równi z USA i Chinami – będzie głównym tematem wyborów europejskich w 2024 r., pisze Frédéric Simon.

[Edited by Zoran Radosavljevic]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy