Strona główna Biznes UE bada interpretacje podatkowe dotyczące Apple, Starbucks, Fiat – Euractiv

UE bada interpretacje podatkowe dotyczące Apple, Starbucks, Fiat – Euractiv

4
0


Komisja Europejska wywarła dziś (11 czerwca) presję na Irlandię, Holandię i Luksemburg w związku z ich praktykami w zakresie podatku od osób prawnych, twierdząc, że bada umowy zawarte przez te kraje z Apple, Starbucks i Fiatem.

UE sprawdza, czy traktowanie podatkowe przedsiębiorstw międzynarodowych przez te kraje, które pomaga przyciągać inwestycje i miejsca pracy, które w przeciwnym razie mogłyby powstać tam, gdzie mają siedzibę klienci przedsiębiorstw, stanowi nieuczciwą pomoc państwa.

W ostatnich latach unikanie płacenia podatków przez przedsiębiorstwa znalazło się na szczycie międzynarodowego programu politycznego po doniesieniach o tym, jak firmy takie jak Apple i Google wykorzystują zawiłe struktury w celu obniżenia swoich podatków.

Rządy obiecały zmienić zasady regulujące podatki międzynarodowe, ale eksperci stwierdzili, że Komisja Europejska będzie miała trudności z zakwestionowaniem porozumień zawartych przez Irlandię, Luksemburg i Holandię w ramach istniejących przepisów.

W środę Apple oświadczyło, że władze irlandzkie nie traktowały go w żaden sposób selektywnie pod względem podatkowym, natomiast irlandzki rząd wyraził pewność, że nie naruszył zasad pomocy państwa i będzie stanowczo bronił swojego stanowiska.

Fiat odmówił komentarza, a Starbucks nie był od razu dostępny.

Komisarz ds. konkurencji Joaquín Almunia powiedział: „Selektywne korzyści podatkowe na rzecz przedsiębiorstw międzynarodowych poważnie zakłócają konkurencję na jednolitym rynku UE. Co więcej, gdy budżety publiczne są napięte, a od obywateli wymaga się podjęcia wysiłków w celu poradzenia sobie ze konsekwencjami kryzysu, nie można Należy zaakceptować fakt, że duże międzynarodowe korporacje nie płacą należnej im części podatków.”

Sheila Killian, asystentka dziekana na wydziale księgowości i finansów Uniwersytetu w Limerick w Irlandii, stwierdziła, że ​​ogłoszenie zawierające wymienianie poszczególnych spółek stanowi bardziej agresywne stanowisko Komisji.

„Z punktu widzenia UE podnosi to stawkę” – stwierdziła.

Komisja stwierdziła, że ​​sprawdza, czy ceny transakcji pomiędzy spółkami zależnymi spółki – zwane cenami transferowymi – zatwierdzone przez irlandzkie, luksemburskie i holenderskie organy podatkowe i umożliwiające spółkom obniżenie wysokości podatków, były selektywne i tym samym stanowiły nieuczciwe zachęty.

Killian stwierdził jednak, że międzynarodowe przepisy podatkowe zapewniają przedsiębiorstwom dużą elastyczność w wyborze cen transferowych, w związku z czym przeszkody prawne, przed którymi stanęła Komisja, były znaczne.

„Niemal niemożliwe jest udowodnienie, że ceny transferowe są w jakikolwiek sposób korzystne […] jednak wszczynając głośne dochodzenie, zwraca uwagę na sprawy podatkowe tych spółek, co działa odstraszająco na przedsiębiorstwa przed angażowaniem się w agresywne planowanie podatkowe” – stwierdziła.

Rzecznik Komisji zaprzeczył, że celem dochodzenia było działanie odstraszające. Nie był w stanie wymienić ani jednego przypadku, w którym Komisja skutecznie zakwestionowała decyzje kraju dotyczące cen transferowych.

Umowa podatkowa

W 2012 r. w toku dochodzenia parlamentarnego Wielkiej Brytanii Starbucks powiedział, że uzyskał umowę podatkową z Holandią, która pozwoliła mu korzystać z „bardzo niskiej” stawki podatkowej, natomiast dochodzenie przeprowadzone przez Senat USA w zeszłym roku ujawniło, że Apple ukrył dziesiątki miliardów dolarów w zyskach z podatku, korzystając z irlandzkich spółek, które nie mają nigdzie rezydencji podatkowej.

Apple w Stanach Zjednoczonych zawarł umowy z irlandzkimi spółkami zależnymi, na mocy których irlandzkie jednostki otrzymały prawa do niektórych własności intelektualnej, na które następnie udzielono licencji innym spółkom należącym do grupy, dzięki czemu w krajach takich jak Wielka Brytania czy Francja prawie nie zgłaszano żadnych podatków.

Irlandzkie porozumienie Apple pomogło firmie osiągnąć w zeszłym roku efektywną stawkę podatku od dochodów spoza Stanów Zjednoczonych wynoszącą zaledwie 3,7%, jak wynika z jej raportu rocznego, co stanowi ułamek stawek obowiązujących na głównych rynkach zagranicznych Apple.

Grupa 20 wiodących krajów podjęła wysiłki w celu opracowania nowych przepisów mających na celu zwalczanie nadużyć w zakresie cen transferowych i innych form przenoszenia zysków przedsiębiorstw.

Na początku tego miesiąca dołączyły do ​​nich Holandia, Irlandia i Luksemburg, Malta i Cypr wymieniony i zawstydzony przez europejskiego komisarza ds. podatków Algirdasa Šemetę podczas konferencji prasowej poświęconej corocznym zaleceniom politycznym Komisji dla rządów.

Šemeta powiedział: „Muszą zrobić więcej, aby naprawić swoje ustawodawstwo […] muszą zrobić więcej, aby rozwiązać problem agresywnego planowania podatkowego”.

Na tej samej konferencji komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Olli Rehn powiedział: „Jeśli istnieje jakiś spójny i przekrojowy komunikat ze strony obywateli Europy, to jest nim taki, że musimy jeszcze bardziej wzmocnić i zintensyfikować wysiłki przeciwko uchylaniu się od płacenia podatków i agresywnemu planowaniu podatkowemu”.

Šemeta dodał: „Pomijając nawet główną kwestię uczciwej konkurencji podatkowej, pojawia się tutaj kwestia zrównoważonych finansów publicznych. Państwa członkowskie nie mogą polegać na krótkowzrocznych systemach podatkowych w celu przyciągnięcia przedsiębiorstw międzynarodowych.

„Jeśli chodzi o uchylanie się od płacenia podatków, zainteresowania polityczne nie mogą ograniczać się do kampanii. Musi się to przełożyć na szybkie i zdecydowane działania na szczeblu krajowym, europejskim i międzynarodowym”.

W ostatnich latach unikanie płacenia podatków przez przedsiębiorstwa znalazło się na szczycie międzynarodowego programu politycznego po doniesieniach o tym, jak firmy takie jak Apple i Google wykorzystują zawiłe struktury w celu obniżenia swoich podatków. UE sprawdza, czy traktowanie podatkowe przedsiębiorstw międzynarodowych przez te kraje, które pomaga przyciągać inwestycje i miejsca pracy, które w przeciwnym razie mogłyby trafić do miejsc, w których mają siedzibę klienci przedsiębiorstw, stanowi nieuczciwą pomoc państwa i naruszenie unijnego prawa konkurencji.





Link źródłowy