Dwie siostry z New Jersey wspólnie walczą z „koszmarowym” rakiem jelita grubego w czwartym stadium, po tym jak u obu zdiagnozowano tę chorobę po trzydziestce.
W lutym 2021 r. Eloisa Oquendo zwróciła się o pomoc lekarską z powodu silnego bólu w dolnej części brzucha. Kiedy lekarze natychmiast zawieźli 37-latka na operację, odkryli tykającą bombę zegarową.
„Właśnie wtedy odkryli raka” – powiedziała. „Przyszedł lekarz, a ja byłem sam i powiedział mi, że mam raka jelita grubego w czwartym stadium”.
Po tym, jak wcześniej uznano ją za wolną od raka, choroba pani Oquendo powróciła ze zdwojoną siłą na początku tego roku. Ale tym razem nie będzie sama przechodzić leczenia.
W marcu 2024 roku u jej siostry Joyce Melo również zdiagnozowano raka okrężnicy w czwartym stadium po przejściu rutynowej operacji usunięcia wyrostka robaczkowego.
Pani Oquendo powiedziała: „Jakie jest prawdopodobieństwo, że u dwóch sióstr zostanie zdiagnozowana jedna po drugiej ta sama diagnoza, o której prawie się nie słyszy”.
U u Eloisy Oquendo (po prawej) i Joyce Melo (po lewej), sióstr z New Jersey, w wieku 37 lat zdiagnozowano raka jelita grubego w czwartym stadium
Powyższy wykres pokazuje wzrost zachorowalności na raka jelita grubego u Amerykanów poniżej 50. roku życia w ciągu ostatnich dwóch dekad
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
W chwili zdiagnozowania pani Melo miała 37 lat, czyli tyle samo, co trzy lata wcześniej diagnoza jej siostry.
Pani Melo powiedziała lokalnej stacji informacyjnej KRON 4: „Szczerze mówiąc, czasami wciąż nie mogę uwierzyć, że to jest nasze życie. To trochę tak, jakbyś przeżywał koszmar.
W lutym 2021 r. pani Oquendo trafiła do szpitala z powodu skrajnego bólu w dolnej części brzucha i została przewieziona na pilną operację, kiedy to lekarze odkryli u niej raka jelita grubego w czwartym stadium.
Rak jelita grubego w czwartym stadium zabija prawie dziewięciu na 10 pacjentów w ciągu pięciu lat.
Pani Oquendo przeszła trzy kolejne operacje i 24 rundy chemioterapii. Powiedziano jej, że jest w remisji.
Jednak na początku tego roku nowotwór powrócił i ma przejść kolejne cykle chemioterapii.
Około trzy lata później, w marcu 2024 r., pani Melo sama odwiedziła szpital, gdy poczuła ból w podbrzuszu.
Badania wykazały, że miała zapalenie wyrostka robaczkowego i konieczne było usunięcie narządu.
Podobnie jak w przypadku jej siostry, w organizmie pani Melo lekarze wykryli nowotwór, u niej również zdiagnozowano raka jelita grubego. Wtedy sądzono, że jest to etap 1.
Jednak lekarze wkrótce odkryli, że rak rozprzestrzenił się na płuca i jej stan osiągnął stadium 4.
Melo napisała na Facebooku, że natychmiast została przewieziona na ośmiogodzinną operację, podczas której lekarze musieli usunąć część prawego płuca, aby usunąć guz.
Teraz planuje przejść 12 rund chemioterapii, a następnie zabieg usunięcia 80 procent jelita grubego, aby zapobiec nawrotowi raka.
Trzy lata po diagnozie swojej siostry Joyce Melo (po lewej w środku) otrzymała tę samą diagnozę – rak jelita grubego w stadium 4
Powyżej przedstawiono objawy i ich częstotliwość u pacjentów z rakiem jelita grubego o wczesnym początku, u których rak jelita grubego rozwinął się przed 50. rokiem życia, oraz u pacjentów z późną postacią raka okrężnicy, u których rak jelita grubego rozwinął się po 50. roku życia.
Historia sióstr ma miejsce w czasie, gdy wśród młodych Amerykanów wzrasta zachorowalność na raka jelita grubego, a w tym roku szacuje się, że 50 000 osób umrze z powodu tej choroby.
Od początku XXI w. odsetek osób poniżej 50. roku życia rośnie o około dwa procent rocznie, a przewiduje się, że w latach 2010–2030 liczba przypadków podwoi się.
Podejrzewa się, że przyczyną rozwoju choroby u młodych ludzi jest szereg czynników – dieta oparta na wysoko przetworzonej żywności i napojach energetyzujących oraz otyłość.
Jednak eksperci zauważyli wzrost zachorowań u zdrowych i zdrowych Amerykanów.
Teraz wyłaniająca się dziedzina nauki sugeruje, że jelita i mikrobiom – zbiór pożytecznych bakterii w organizmie – mogą odgrywać pewną rolę. Niedawno naukowcy wysunęli tezę, że przyczyną może być wysoki poziom cukru we krwi.
Podczas gdy obie siostry przechodzą leczenie i rekonwalescencję, pani Melo powiedziała: „Rekonwalescencja była niezwykle trudna i nadal nie jestem pewna, skąd znalazłam siłę, aby to wszystko przetrwać.
„Ale tak naprawdę nigdy nie wiesz, jak silny jesteś, dopóki nie staniesz w obliczu największej bitwy w swoim życiu”.
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Nie jest jasne, co dokładnie mogło spowodować, że obie siostry otrzymały tę samą diagnozę w tym samym wieku, ale badania zaczęły wychodzić na wierzch.
Według Mayo Clinic występowanie raka okrężnicy w rodzinie zwiększa ryzyko jego rozwoju o 5–15%.
Eksperci Mayo Clinic napisali: „Jeśli Twój krewny chory na raka ma mniej niż 50 lat, ryzyko jest jeszcze większe”.
I Badanie 2019 opublikowane w BMJ wykazały, że ryzyko zachorowania na tę chorobę u rodzeństwa pacjentów chorych na raka jelita grubego było o 70 procent większe w porównaniu z dziećmi bez historii rodzinnej.
Ponadto według American Cancer Society ten sam nowotwór u dwójki rodzeństwa może wynikać z mutacji genetycznej odziedziczonej od rodziców.
ACS zauważyło również, że posiadanie wielu bliskich krewnych chorych na raka okrężnicy w młodym wieku może być oznaką rodzinnego zespołu nowotworowego, który jest również powodowany przez dziedziczne czynniki genetyczne.
Podczas gdy pani Melo walczy z chorobą, boryka się również z problemami finansowymi, ponieważ jej ubezpieczenie odmawia pokrycia jej chemioterapii.
Jej siostra, pani Oquendo, powiedziała KRON 4: „To mnie złości. Jak ubezpieczenie nie obejmuje chemioterapii. Jak to nie wchodzi w grę?
Rodzina założyła ok GoFundMe dla pani Melo z celem 20 000 dolarów. Do tej pory zebrano około 9400 dolarów.