Barman Dan Durant nie uważał, aby wrzód po prawej stronie języka był powodem do zmartwień.
26-latek ze Stafford często je miał, więc nie przejmował się tym guzkiem i leczył go Bonjellą, gdy zauważył go po raz pierwszy w sierpniu ubiegłego roku.
„Była to szara, biaława plama wielkości monety jednopensowej” – wspomina Durant. – Potem o tym nie myślałem. Przeważnie miałem wrażenie, że go tam nie ma.
Dopiero gdy kichnął i niechcący ugryzł, wrzód zrobił się zapalny i poszedł do lekarza.
Ostatecznie u Duranta zdiagnozowano raka płaskonabłonkowego – rodzaj nowotworu, który może atakować skórę i komórki skóropodobne pokrywające wnętrze jamy ustnej.
26-letni Dan Durant nie uważał, że wrzód po prawej stronie języka jest powodem do zmartwień i po prostu wyleczył go Bonjelą
Podczas 11-godzinnej operacji lekarze wycięli dwa guzy, usuwając 50 procent języka i rekonstruując go przy użyciu skóry z lewego przedramienia
Podczas 11-godzinnej operacji lekarze wycięli mu dwa guzy, usuwając 50 procent języka i rekonstruując go przy użyciu skóry z lewego przedramienia.
Rozcięto mu także szyję, aby usunąć nowotworowe węzły chłonne. Obecnie czeka na wyniki biopsji, która potwierdzi, czy konieczne jest dalsze leczenie.
„Pielęgniarka powiedziała: «Miałeś szczęście, że ugryzłeś się w język»” – wyznał Durant.
Stracił też dużo na wadze i często bolało go gardło, ale nie zdawał sobie sprawy, że jest się czym martwić.
Ale po ugryzieniu wrzodu i zauważeniu, że się nie goi, on udał się do lekarza, który podejrzewał, że to nowotwór, i skierował go do szpitala uniwersyteckiego Royal Stoke w Stoke-on-Trent.
Jego diagnoza raka została potwierdzona tydzień później, 21 sierpnia 2024 r.
Niegojące się owrzodzenia jamy ustnej, ochrypły głos i niewyjaśnione grudki w jamie ustnej to objawy ostrzegawcze choroby
Durant zaczął ponownie zauważać wrzód w kwietniu 2024 r., a kilka miesięcy później w sierpniu doszło do stanu zapalnego, kiedy przypadkowo go ugryzł
Początkowo lekarze mieli nadzieję usunąć mu tylko część języka, ale po wykryciu drugiego guza byli zmuszeni usunąć połowę
Powiedział: „Nie do końca wierzyłem, że to może być rak. Powiedziano mi, że to denerwujące. Rzeczywiście płakałam. To było takie surrealistyczne
Jak pokazują dane, rak jamy ustnej, czasami nazywany rakiem jamy ustnej, jest szóstym najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie.
Co roku w Wielkiej Brytanii na tę chorobę choruje ponad 8 000 osób, podczas gdy w USA liczba ta wynosi blisko 55 000.
Rak płaskonabłonkowy jest najczęstszym rodzajem raka jamy ustnej i stanowi prawie 90% przypadków.
Lekarze pobrali mu skórę z przedramienia na język, a następnie skórę z brzucha, aby zastąpić skórę na ramieniu
Po operacji rekonstrukcyjnej Durant spędził osiem dni w szpitalu, aby upewnić się, że nie wystąpiły żadne komplikacje i aby mógł ponownie przyzwyczaić się do jedzenia i picia, używając swojego nowego języka
Komórki płaskonabłonkowe znajdują się w tkance tworzącej powierzchnię skóry, na przykład w jamie ustnej oraz na rękach i nogach.
Owrzodzenia jamy ustnej – popękane obszary błony śluzowej jamy ustnej – które nie goją się w ciągu trzech tygodni, mogą być oznaką raka jamy ustnej.
Obrzęki, guzki, czerwone lub białe plamy, a także luźne zęby, ból gardła lub trudności w połykaniu są również charakterystycznymi objawami raka.
12 września 2024 r. Durant przeszedł 11,5-godzinną operację usunięcia guza.
Początkowo lekarze mieli nadzieję usunąć mu tylko część języka, ale po wykryciu drugiego guza byli zmuszeni usunąć połowę.
Usunięto mu także nowotworowy węzeł chłonny z szyi w celu wykonania biopsji, która potwierdziła, że nowotwór nie rozprzestrzenił się.
„Pobrali mi skórę z przedramienia na język, a następnie skórę z brzucha, aby zastąpić skórę na ramieniu” – powiedział.
„Użyli także tętnic z przedramienia i włożyli mi je do języka, aby umożliwić przepływ krwi”.
Oprócz podnoszenia świadomości zorganizował zbiórkę pieniędzy, aby pomóc mu w sfinansowaniu kosztów utrzymania przez kilka następnych miesięcy, a wszelkie pozostałe pieniądze przekaże na badania nad rakiem
Po operacji rekonstrukcyjnej Durant spędził osiem dni w szpitalu, aby upewnić się, że nie wystąpiły żadne komplikacje i aby mógł ponownie przyzwyczaić się do jedzenia i picia, używając swojego nowego języka.
Obecnie jest na diecie lekkostrawnej i czeka na wyniki biopsji węzłów chłonnych.
„Nauka prawidłowego połykania była dość trudna. Dopiero przyzwyczajam się do żucia – przyznał.
„Bardzo boli mnie szczęka. To mnóstwo uczenia się na nowo” – dodał.
„Jeśli komórek nowotworowych pozostanie niewiele lub nie pozostanie ich wcale, poddam się tylko jednej rundzie radioterapii”.
Duran miał właśnie rozpocząć nową pracę, kiedy usłyszał diagnozę i obecnie nie jest zdolny do pracy.
Oprócz podnoszenia świadomości założył m.in zbiórka pieniędzy aby pomóc w sfinansowaniu jego kosztów utrzymania przez kilka następnych miesięcy, a wszelkie pozostałe pieniądze przekaże na badania nad rakiem.
Powiedział, że jego rodzina i przyjaciele tworzą „wspaniałą sieć wsparcia”.
„Wszystko jest normalne, a potem nagle takie nie jest. To rzecz zmieniająca życie” – powiedział.