Strona główna Polityka Twórca „Baby Reindeer” Richard Gadd popiera Netflix w procesie o zniesławienie Fiony...

Twórca „Baby Reindeer” Richard Gadd popiera Netflix w procesie o zniesławienie Fiony Harvey

77
0



Komik Richard Gadd, twórca hitowego serialu „Baby Reindeer”, odpowiadając na pozew o zniesławienie przeciwko Netfliksowi, oświadczył w poniedziałek w pozwie sądowym, że jego bohaterowie w nominowanym do nagrody Emmy serialu nie przedstawiają prawdziwych ludzi.

Siedmioodcinkowy serial opowiada historię Donny’ego (którego Gadd gra jako fabularyzowaną wersję samego siebie), gdy jest prześladowany przez starszą kobietę o imieniu Martha (w tej roli Jessica Gunning). Chociaż Gadd powiedział, że historia opiera się na jego prawdziwych osobistych doświadczeniach, w poprzednich wywiadach podkreślał, że postać Marty nie ma przypominać swojej prawdziwej odpowiedniczki.

Fiona Harvey, która twierdzi, że była inspiracją dla postaci Marty, w zeszłym miesiącu pozwała Netflix na ponad 170 milionów dolarów, zarzucając zniesławienie i celowe wywołanie niepokoju emocjonalnego.

Netflix wnosi o oddalenie pozwu. Złożyła kilka deklaracji poparcia, w tym jedną ze strony Gadda.

W pozwie Harvey powołuje się na kartę tytułową programu, na której widnieje napis: „To prawdziwa historia”, co jej prawnicy określili jako „największe kłamstwo w historii telewizji”. Tekst końcowy serialu brzmi: „Ten program opiera się na prawdziwych wydarzeniach, jednakże pewne postacie, imiona, zdarzenia, lokalizacje i dialogi zostały fabularyzowane w celach dramatycznych”.

W swoim 21-stronicowym oświadczeniu Gadd napisał, że serial jest „emocjonalnie wierny” jego własnemu życiu, ale nie ma być „relacją po uderzeniu” wydarzeń.

Gadd napisał, że Marta i Donny zostali celowo przedstawieni z fabularyzowanymi imionami, dialogami i scenami, a także pewnymi „wyimaginowanymi cechami osobowości” używanymi jako środki dramatyczne. Podkreślił, że jego celem nigdy nie było umożliwienie widzom zidentyfikowania kogokolwiek, w tym Harveya, jako Marty.

„Nie napisałem serialu jako przedstawienia faktów dotyczących jakiejkolwiek prawdziwej osoby, w tym Fiony Harvey” – napisał. „W serialu nigdy nie wspomniano o Harveyu”.

Netflix odmówił dalszych komentarzy. Przedstawiciele Gadda i prawnik Harveya nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz.

Gadd nie jest wymieniony jako oskarżony w pozwie Harveya. Zapowiedział jednak, że jeśli zostanie wezwany na świadka, złoży zeznania.

Wkrótce po kwietniowym debiucie „Baby Reindeer” fani szybko zaczęli spekulować, kto może być prawdziwą inspiracją dla Marty. To skłoniło Gadda do wydania w swojej historii na Instagramie oświadczenia zniechęcającego do takiego zachowania, ale wielu detektywów już wylądowało na Harvey – rozpowszechniając jej nazwisko i przypuszczalne konta w mediach społecznościowych na forach internetowych.

W maju Harvey ujawniła się opinii publicznej w wywiadzie dla brytyjskiego nadawcy Piersa Morgana, w którym stwierdziła, że ​​została „zmuszona” do opowiedzenia o swoich doświadczeniach po tym, jak fani programu zaczęli ją nękać w Internecie.

W swoim oświadczeniu złożonym w tym tygodniu Gadd opowiedział także swoje rzeczywiste doświadczenia z Harveyem, twierdząc, że „prześladowała go i nękała” w latach 2014–2017, po ich pierwszym spotkaniu w 2014 r. Z oświadczenia wynika, że ​​Harvey wyglądał na zmartwionego w obecności The Hawley. Arms, pubie, w którym wówczas pracował Gadd, i nawiązali rozmowę, gdy Gadd zaoferował jej bezpłatną filiżankę herbaty.

Po tym spotkaniu, jak stwierdził w oświadczeniu, zaczęła go często odwiedzać na jego zmianach, podczas których opowiadała dowcipy, w tym „sprośne aluzje”, nawiązując kontakt z otaczającymi go klientami i pracownikami. Twierdził, że Harvey często próbował go dotykać w niewłaściwy, a czasami seksualny sposób.

„Ta uwaga była niepożądana i bezustannie próbowałem unikać zalotów Harveya i niechcianego kontaktu fizycznego podczas serwowania stolików” – napisał Gadd. „Przy wielu okazjach prosiłem Harveya, aby dał mi spokój i powstrzymał się od zalotów; jednakże zignorowała moje prośby i, podobnie jak w przypadku jej szerszego zachowania, była uparta i nieustępliwa”.

Gadd twierdzi, że sytuacja zaostrzyła się w 2015 r., kiedy Harvey zachowywał się coraz bardziej wrogie, w tym raz, gdy szturchnęła go w tył szyi po tym, jak odpowiedział, przez co na krótko opuściła pub.

„Harvey wysłał mi tysiące e-maili, setki wiadomości głosowych i wiele odręcznych listów” – powiedział, załączając kilka przykładów do oświadczenia. „Komunikaty te często zawierały treści o charakterze jednoznacznie seksualnym, brutalne i uwłaczające, mowę nienawiści i groźby”.

W końcu, jak powiedział, uzyskał ostrzeżenie pierwszej instancji o molestowaniu wobec Harvey, co, jego zdaniem, zakończyło wysyłanie e-maili i wiadomości głosowych, ale nie powstrzymało całkowicie jej zachowania.

Netflix złożył dodatkowe oświadczenie, w którym Craig Seymour, były dyrektor generalny The Hawley Arms, twierdził, że był świadkiem „prześladowania i nękania” Gadda przez Harveya.

Firma złożyła także oświadczenie Laury Wray, wdowy po pośle do parlamentu Jimmy’ego Wraya, w którym utrzymuje, że Harvey „rozpoczął pięcioletnią kampanię nękania” przeciwko niej i jej mężowi po tym, jak Wray rozwiązał z Harveyem staż w jej kancelarii prawnej , L & L Lawrence Solicitors. Twierdziła, że ​​kontaktowała się ze szkocką policją w sprawie kilkukrotnego, jej zdaniem prześladowania Harveya w latach 1997–2002, lecz nie podjęła ona żadnych działań.



Link źródłowy