Miliony ludzi cierpi na niemal ciągłe migreny, które mogą być tak wyniszczające, że zmuszają do rezygnacji z pracy i anulowania planów.
I chociaż stan neurologiczny sam w sobie może być wystarczająco poważny, może być również oznaką niebezpiecznego stanu zdrowia, o którym ludzie mogą nie wiedzieć.
Naukowcy z Holandii odkryli, że migreny u kobiet, ale nie u mężczyzn, są powiązane z wysokim ciśnieniem krwi, a osoby z nadciśnieniem są o co najmniej 16 procent bardziej narażone na migreny.
Zespół zasugerował, że migreny i ciśnienie krwi mogą być powiązane, ponieważ wysokie ciśnienie krwi może zmniejszać przepływ krwi w małych naczyniach krwionośnych.
Może to zmniejszyć dopływ tlenu do komórek mózgowych i wywołać atak migreny.
Nadciśnienie, na które cierpi 120 milionów Amerykanów, wiąże się także z niezliczoną liczbą innych schorzeń, w tym udarem i zawałem serca, ponieważ wyższe ciśnienie może zwiększać ryzyko powstania zakrzepów krwi w mózgu i uszkodzenia naczyń krwionośnych.
Badania wykazały, że wysokie ciśnienie krwi może zwiększać ryzyko migreny (zasoby)
Ponad 39 milionów Amerykanów cierpi co roku na migreny, które można leczyć za pomocą leków i zmian w stylu życia, aby uniknąć potencjalnych czynników wywołujących.
Nie jest jasne, co je powoduje – silne bóle głowy z bolesnym pulsowaniem – ale główną teorią jest wysokie ciśnienie krwi.
Naukowcy stwierdzili, że ich wyniki nie wykazały, że wszystkie osoby z wysokim ciśnieniem krwi cierpią na migreny, a jedynie, że może to być możliwa przyczyna tej choroby.
I chociaż zespół nie zalecił osobom cierpiącym na migrenę regularnego sprawdzania ciśnienia krwi, amerykańska grupa zadaniowa ds. usług prewencyjnych (USPSTF) zaleca sprawdzanie go co najmniej raz w roku w przypadku osób powyżej 40. roku życia.
Do badania opublikowane w czasopiśmie Neurologiabadacze przeanalizowali dane dotyczące 7266 osób, które miały średnio 67 lat.
Spośród nich 15 procent stwierdziło, że wcześniej doświadczyło migreny.
Wszyscy uczestnicy przeszli badanie fizykalne, badanie krwi i wypełnili kwestionariusz dotyczący częstotliwości występowania migreny.
Po uwzględnieniu czynników ryzyka, takich jak aktywność fizyczna i poziom wykształcenia, naukowcy odkryli, że kobiety z wyższym ciśnieniem rozkurczowym częściej cierpiały na migreny.
Rozkurczowe ciśnienie krwi to dolna część liczb pomiędzy dwoma odczytami i reprezentuje ciśnienie w tętnicach pomiędzy uderzeniami serca.
Z drugiej strony skurczowe ciśnienie krwi jest najwyższą liczbą i reprezentuje ciśnienie w tętnicach podczas uderzeń.
Prawidłowe ciśnienie krwi dla większości dorosłych wynosi około 120/80 milimetrów rtęci (mmHg).
Naukowcy nie znaleźli podobnego związku migreny z nadciśnieniem u mężczyzn, ale stwierdzili, że może to wynikać z faktu, że do badania włączono niewielką liczbę mężczyzn.
Dr Antoinette Maassen van den Brink, farmakolog z Erasmus MC, która kierowała badaniami, powiedziała: „Poprzednie badania pokazują, że migrena jest powiązana z większym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak udar, choroby serca i zawał serca, ale mniej wiadomo na temat tego, w jaki sposób migrena czynniki ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych są związane z występowaniem migreny.
„W naszym badaniu przyjrzeliśmy się dobrze znanym czynnikom ryzyka chorób układu krążenia, takim jak cukrzyca, palenie tytoniu, otyłość i wysoki poziom cholesterolu, i odkryliśmy zwiększone ryzyko wystąpienia migreny tylko u kobiet z wyższym rozkurczowym ciśnieniem krwi”.
Zespół zbadał także, w jaki sposób palenie i cukrzyca mogą być powiązane z migreną.
Naukowcy odkryli, że u palaczy ryzyko wystąpienia migreny było o 28% niższe, a u diabetyków o 26%.
Dr Maassen powiedział: „Wyniki te należy interpretować ostrożnie, ponieważ nie dowodzą, że palenie powoduje mniejsze ryzyko migreny.
„Zamiast tego palenie może wywoływać ataki migreny, dlatego też osoby, które decydują się na palenie, rzadziej cierpią na migrenę”.
Poprzednie badania sugerowały, że nikotyna zawarta w papierosach może mieć działanie przeciwbólowe lub zmniejszające ból – zmniejszając ryzyko migreny, podczas gdy diabetycy mogą przyjmować leki obniżające ciśnienie krwi – a także zmniejszać to ryzyko.
Obydwa schorzenia utrudniają jednak rozszerzanie się lub powiększanie małych naczyń krwionośnych, zmniejszając przepływ krwi i zwiększając ryzyko migreny.