Strona główna zdrowie Twoja praca naprawdę Cię zabija! Badania pokazują, że stres w pracy i...

Twoja praca naprawdę Cię zabija! Badania pokazują, że stres w pracy i poczucie niedoceniania zwiększają ryzyko śmiertelnych problemów zdrowotnych nawet o 83 procent

56
0


Według badaczy, którzy odkryli związek między napięciem w pracy a poważnymi zaburzeniami rytmu serca, stres w pracy może dosłownie Cię zabić.

Z badania opublikowanego w czasopiśmie Journal of the American Heart Association wynika, że ​​u osób pracujących w pracy charakteryzującej się dużym stresem i niskim wynagrodzeniem ryzyko wystąpienia choroby zwanej migotaniem przedsionków jest o 97% zwiększone.

Naukowcy sprawdzili dokumentację medyczną dotyczącą prawie 6000 pracowników biurowych w Kanadzie.

Okazało się, że samo wysokie obciążenie pracą wiązało się z o 83% większym ryzykiem rozwoju chorób serca.

Poza tym brak nagrody za samą ciężką pracę, np. niską pensję lub niewielkie uznanie, wiązał się z ryzykiem większym o 44%.

Naukowcy odkryli, że samo wysokie obciążenie pracą wiązało się z o 83% większym ryzykiem rozwoju chorób serca

Naukowcy odkryli, że samo wysokie obciążenie pracą wiązało się z o 83% większym ryzykiem rozwoju chorób serca

Migotanie przedsionków, znane również jako AFib lub AF, to poważny stan, który powoduje zakłócenia prawidłowego rytmu serca i nieleczony może prowadzić do potencjalnie śmiertelnej niewydolności serca. Może prowadzić do udaru mózgu lub innych powikłań sercowo-naczyniowych.

U ponad 1,5 miliona osób w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano AF. Szacuje się jednak, że w Wielkiej Brytanii co najmniej kolejne 270 000 osób pozostaje niezdiagnozowanych i nieświadomych.

Przewiduje się, że do 2030 r. w USA ponad 12 milionów ludzi będzie miało AF.

Poprzednie badania powiązały duże obciążenie pracą oraz brak równowagi między wysiłkiem a nagrodą w pracy ze zwiększonym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca.

Co to jest migotanie przedsionków?

U ponad 1,5 miliona osób w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano migotanie przedsionków (AF).

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii co najmniej 270 000 osób pozostaje niezdiagnozowanych i nieświadomych choroby.

Jest to spowodowane przypadkowymi impulsami elektrycznymi wysyłanymi z górnych komór serca (przedsionków), które zastępują normalny rytm serca.

Przyczyna nie jest w pełni poznana, ale zwykle dotyka określone grupy ludzi, np. osoby starsze i osoby cierpiące na długotrwałe (przewlekłe) schorzenia, takie jak choroby serca, wysokie ciśnienie krwi lub otyłość.

Może to być wywołane pewnymi sytuacjami, takimi jak picie zbyt dużej ilości alkoholu lub palenie.

Objawy obejmują:

  • Zawrót głowy
  • Duszność
  • Zmęczenie
  • Słychać kołatanie serca
  • Czasami migotanie przedsionków nie daje żadnych objawów i osoba, która na nie cierpi, jest zupełnie nieświadoma, że ​​jej tętno jest nieregularne

Źródło: NHS i Heart Research UK oraz British Heart Foundation

To badanie jako pierwsze sprawdza niekorzystny wpływ stresu i niedoceniania pracy na migotanie przedsionków, powiedział starszy autor badania, Xavier Trudel, epidemiolog pracy i układu sercowo-naczyniowego oraz profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Laval w Quebec City w Quebecu w Kanadzie.

„Nasze badanie sugeruje, że czynniki stresogenne związane z pracą mogą być istotnymi czynnikami, które należy uwzględnić w strategiach zapobiegawczych” – stwierdziła dr Trudel.

„Rozpoznawanie psychospołecznych czynników stresogennych w pracy i eliminowanie ich jest wymagane w celu wspierania zdrowego środowiska pracy, które przynosi korzyści zarówno jednostkom, jak i organizacjom, w których pracują”.

Naukowcy zbadali wpływ stresu zawodowego, który odnosi się do środowiska pracy, w którym pracownicy stają przed wysokimi wymaganiami zawodowymi, takimi jak duże obciążenie pracą i napięte terminy, a także niska kontrola nad swoją pracą i niewielki wpływ na podejmowanie decyzji i sposób wykonywania zadań .

Kolejnym czynnikiem ocenianym w badaniu był brak równowagi między wysiłkiem a nagrodą. Dzieje się tak, gdy pracownicy wkładają znaczny wysiłek w swoją pracę, ale postrzegają nagrody, które otrzymują w zamian – takie jak wynagrodzenie, uznanie lub pewność zatrudnienia – jako niewystarczające lub nierówne ich wynikom.

Do analizy włączono ogółem 5926 pracowników – w tym równą liczbę mężczyzn i kobiet.

Ich średni wiek na początku badania w 1999 r. wynosił 45 lat, a na koniec w 2018 r. 65 lat.

W analizie zidentyfikowano 186 przypadków AF i w tej grupie 19% osób z AF zgłaszało duże obciążenie pracą; 25 procent stwierdziło, że dostrzega brak równowagi między wysiłkiem a nagrodą; a 10 procent stwierdziło, że doświadcza obu stresorów jednocześnie.

U ponad jednej trzeciej uczestników rozpoznano chorobę niedokrwienną serca lub niewydolność serca przed wystąpieniem AF.

Jednak naukowcy odkryli, że wprowadzenie elastycznych godzin pracy i organizowanie spotkań w celu omówienia codziennych wyzwań obniża poziom ciśnienia krwi.

„W przyszłych badaniach należy zbadać skuteczność interwencji w miejscu pracy w zmniejszaniu stresu psychospołecznego, które mogą również zmniejszać ryzyko AF” – stwierdziła dr Trudel.

„Nasz zespół badawczy przeprowadził wcześniej interwencję organizacyjną mającą na celu zmniejszenie stresu psychospołecznego w pracy, która, jak wykazano, skutecznie obniża poziom ciśnienia krwi.

„Przykładowe zmiany organizacyjne wprowadzone w trakcie interwencji obejmowały spowolnienie realizacji dużego projektu, aby zapobiec zwiększonemu obciążeniu pracą; wdrażanie elastycznych godzin pracy; oraz organizowanie spotkań menedżerów i pracowników w celu omówienia codziennych wyzwań”.

Ponieważ jednak wszyscy uczestnicy byli Kanadyjczykami i pracowali umysłowo, np. pracownicy biurowi, autorzy badania przyznali, że wyniki mogą nie dotyczyć innych typów pracowników lub pracowników w innych krajach.



Link źródłowy