Prawie tuzin produktów codziennego użytku może wkrótce zostać zakazanych na mocy nowego prawa w Minnesocie, gdy stan rozprawia się z toksycznymi chemikaliami.
Od stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowe prawo zakazujące stosowania PFAS w 11 kategoriach produktów w stanie North Star, w tym w dywanach, nićch dentystycznych, kosmetykach, pościeli i naczyniach kuchennych.
Ustawodawcy z Minnesoty zajmowali się PFAS już wcześniej, wprowadzając ustawę, która weszła w życie w tym roku, zakazującą stosowania substancji w opakowaniach żywności.
Urzędnicy twierdzą jednak, że należy zrobić więcej, aby chronić zdrowie mieszkańców stanu, w którym w źródłach wody wykryto wysoki poziom PFAS.
Zgodnie z nowym prawem sprzedaż lub dystrybucja jakichkolwiek produktów spośród 11 kategorii w stanie Minnesota będzie nielegalna
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
PFAS, substancje per- i polifluoroalkilowe, to grupa tysięcy substancji znanych jako wieczne chemikalia.
Są to mikroskopijne związki, których rozkład w środowisku lub organizmie człowieka zajmuje tysiące lat, stąd ich przydomek.
Nie ma bezpiecznego poziomu narażenia na PFAS i powiązano je z występowaniem wielu nowotworów, astmy, problemów z płodnością, otyłością, wadami wrodzonymi, cukrzycą i autyzmem.
Zastępca komisarza ds. zdrowia stanu Minnesota Wendy Underwood powiedziała: „Woda pitna może być jednym ze źródeł narażenia i pojawiło się wiele wiadomości na ten temat, ale produkty konsumenckie, zwłaszcza te odporne na plamy z tłuszczu lub oleju oraz wodę, mogą być jeszcze większym źródłem narażenia”. narażenia.”
Zaledwie za cztery miesiące PFAS nie będzie już dopuszczony do stosowania w dywanach i dywanikach, środkach czyszczących, naczyniach kuchennych, kosmetykach, środkach do impregnacji tkanin, produktach dla dzieci – takich jak łóżeczka, foteliki podwyższające i wysokie krzesełka – produktach związanych z menstruacją, meblach tekstylnych, takich jak zasłony i pościel, wosku do nart , nić dentystyczna i meble tapicerowane.
Zgodnie z nowym prawem sprzedaż lub dystrybucja jakichkolwiek produktów spośród 11 kategorii w stanie Minnesota będzie nielegalna.
Zakaz stanowi rozwinięcie zeszłorocznego ustawodawstwa zwanego Prawem Amary, nazwanym na cześć 20-latki, która po zdiagnozowaniu rzadkiej formy raka opowiadała się za wodą i produktami niezawierającymi PFAS.
Kobieta całe życie mieszkała w Minnesocie i za rozpoznanie raka obwiniała ekspozycję na PFAS. Zmarła w 2023 roku.
Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialna będzie Agencja Kontroli Zanieczyszczeń Minnesoty.
Komisarz MPCA Katrina Kessler stwierdziła, że agencja ma już doświadczenie w monitorowaniu stosowania przez firmy zabronionych substancji chemicznych, takich jak ołów i kadm w produktach dla dzieci.
Powiedziała, że aby wyegzekwować ten zakaz, agencja będzie kupować produkty podejrzane o zawartość zakazanego PFAS i testować je pod kątem obecności.
Jeśli okaże się, że produkty zawierają toksyny, MPCA nałoży grzywny i kary cywilne na firmy produkcyjne.
Ostatecznie prawodawcy z Minnesoty twierdzą, że celem jest wyeliminowanie PFAS ze wszystkich produktów do stycznia 2032 r., chyba że firma udowodni, że nie można uniknąć stosowania tych chemikaliów.
I chociaż firmy z siedzibą w Minnesocie mają cztery miesiące na udoskonalenie swoich produktów, niektórym udało się to uzyskać przewagę.
Marka naczyń kuchennych Nordic Ware z siedzibą w St Louis Park w stanie Minnesota wyeliminowała w czerwcu stosowanie PFAS w swoich naczyniach kuchennych.
Jon Crawford, dyrektor ds. łańcucha dostaw w firmie, powiedział, że Nordic Ware chciało wyprzedzić stanowy zakaz stosowania PFAS i zaczął szukać substytutów dla nieprzywierających substancji chemicznych stosowanych w swoich produktach.
Dwie inne firmy z Minnesoty – Faribault Mill, firma tekstylna produkująca pościel i Sigma Beauty – twierdzą, że nigdy nie stosowały PFAS w swoich produktach.
Stan Minnesota niedawno rozstrzygnął pozew związany z PFAS z gigantem produkcyjnym 3M z siedzibą w Maplewood w stanie Minnesota.
Firmie 3M przypisuje się wynalezienie środków chemicznych zapobiegających przywieraniu i została ona pozwana przez państwo, które domagało się zwrotu kosztów oczyszczenia wód gruntowych zanieczyszczonych PFAS, który według urzędników rozprzestrzenił się na składowiskach 3M.
Strony osiągnęły pozasądową ugodę na kwotę 850 milionów dolarów.
Ameryka zaczęła stosować PFAS w latach czterdziestych XX wieku w praktycznie każdej branży produkcyjnej – od opakowań do żywności po przybory kuchenne i odzież.
Ich głównym zadaniem jest odpychanie wody i oleju, dzięki czemu naczynia kuchenne z powłoką nieprzywierającą są łatwiejsze w czyszczeniu, a niektóre kurtki i namioty są odporne na deszcz.
Można je znaleźć w tekstyliach, naczyniach kuchennych, odzieży, tłuszczoodpornych opakowaniach do żywności i produktach higieny osobistej. Substancje chemiczne mogą łatwo przedostać się do organizmu po kontakcie z nimi.
Mogą również przedostać się do wody ze zmywania naczyń i przedostać się do żywności przez jej opakowanie.