Strona główna Biznes Tusk przygotowuje pierwszy szczyt UE z lekkim menu dyskusyjnym – Euractiv

Tusk przygotowuje pierwszy szczyt UE z lekkim menu dyskusyjnym – Euractiv

4
0


Dziś (18 grudnia) europejscy szefowie państw dokonają przeglądu proponowanego planu inwestycyjnego Junckera o wartości 315 miliardów euro. Sprawa grozi podziałem w Radzie, gdyż Tusk planuje zakończyć dyskusję przed północą. Raporty EURACTIV Francja.

Grudniowemu szczytowi UE po raz pierwszy będzie przewodniczył Donald Tusk, były premier Polski, który przejął obowiązki od swojego belgijskiego poprzednika Hermana Van Rompuya.

Według francuskiego źródła Tusk planuje zmiany w sposobie prowadzenia szczytów, a także „przybliżenie Polski do Europy”.

Podobnie jak Komisja Europejska, która ogłosiła program prac na rok 2015 ograniczony do priorytetów politycznych, Rada również pragnie uprościć swoje procedury, unikając niepotrzebnie długich wymian i długich wniosków.

Krótkie wnioski

Źródło bliskie francuskiemu prezydentowi podało, że „przygotowania do Rady Europejskiej przebiegały inaczej. Debata będzie skupiona na niewielkiej liczbie kwestii, a wnioski będą krótkie”.

Nowy przewodniczący Rady Europejskiej obiecał zmianę kultury szczytu, stwierdzając, że zwykłe dwa dni długich dyskusji i konferencji prasowych kończących się we wczesnych godzinach porannych powinny odejść do przeszłości.

Program szczytu w tym tygodniu jest znacznie lżejszy niż zwykle. The 26 stron wniosków na przykład ze szczytu z grudnia ubiegłego roku świadczą o imponującej liczbie często omawianych kwestii: bezpieczeństwo, badania naukowe, MŚP, polityka gospodarcza i społeczna, polityka zatrudnienia, uchylanie się od płacenia podatków, unia gospodarcza i walutowa, unia bankowa, Europa społeczna, przepływy migracyjne i handel międzynarodowy.

Tym razem w porządku obrad jest mniej tematów, a projekt konkluzji ze szczytu obejmuje tym razem jedynie 3 strony, z czego dwie poświęcone są pakietowi inwestycyjnemu Junckera i poprawie klimatu inwestycyjnego w Europie. Nie bez znaczenia jest także agresywne planowanie podatkowe oraz unia gospodarcza i walutowa. Podczas kolacji omówione zostaną kwestie międzynarodowe, takie jak kryzys ukraiński i europejscy dżihadyści.

Dość pusty projekt wniosków ze szczytu skłonił Guya Verhofstadta, lidera liberalnej grupy ALDE, do opublikowania komunikatu, w którym stwierdził, że „po Cola Light mamy teraz także Light Rady Europejskiej”.

Socjalistyczna Przedrada przeniosła się z Paryża

Przywódcy europejskich socjaldemokratów powołali się na „trudności w harmonogramie” w związku z tym, że nie spotkali się przed grudniowym szczytem Rady. Grupa zebrała się w Paryżu, aby przygotować się do trzech ostatnich szczytów Rady Europejskiej, które odbyły się w czerwcu, sierpniu i październiku 2014 r.

Odmienne stanowiska Francji i Włoch w sprawie planu inwestycyjnego Junckera mogą zagrozić stabilności tak ważnych dla europejskiej lewicy relacji dwustronnych. Według Gianniego Pitelli, lidera Grupy Socjalistów w Parlamencie Europejskim, Włochy planują ogłosić w czwartek wkład w plan, podczas gdy Francja nadal się ociąga.

Źródła francuskie podają, że kwestia zwiększenia funduszu inwestycyjnego EBI nie znajduje się w porządku obrad szczytu. Plan Junckera jest w dużej mierze zaprojektowany z myślą o korzyściach dla południowych państw członkowskich, które najbardziej potrzebują nowych inwestycji.

Komisja ma nadzieję utworzyć dwa komitety zarządzające funduszem; jeden od samej Komisji, drugi od społeczeństwa obywatelskiego, ale niniejszy wniosek stanowi kolejny punkt sporny w debacie.

ALDE prezydenta Guya Verhofstadta wezwał przywódców rządów UE do podjęcia siedmiu kluczowych decyzji podczas jutrzejszego posiedzenia Rady Europejskiej. Według niego Rada Europejska powinna poświęcić czas niezbędny na podjęcie ważnych decyzji związanych z planem inwestycyjnym Junckera o wartości 315 miliardów euro:

  • „Wszystkie państwa członkowskie muszą wykazać się zaangażowaniem i przystąpić do programu gwarancyjnego funduszu inwestycyjnego. W ten sposób możemy podwoić wielkość funduszu i rzeczywiście zaradzić luce inwestycyjnej;
  • Należy znieść opodatkowanie dochodów z obligacji funduszu inwestycyjnego. Zapewni to, że nie tylko inwestorzy instytucjonalni, ale także inni obywatele Europy kupią te obligacje;
  • Ustanawia zasadę warunkowości: fundusz musi traktować priorytetowo inwestycje w tych krajach, które wdrażają niezbędne reformy strukturalne;
  • Pakiet telekomunikacyjny będzie realizowany w trybie przyspieszonym. Najwyższy czas znieść opłaty za roaming w Europie, wprowadzić europejską neutralność sieci i zharmonizować europejską politykę w zakresie widma radiowego;
  • Uruchomiony zostanie drugi pakiet mający na celu otwarcie europejskiego rynku cyfrowego: kluczowym warunkiem jest utworzenie jednego europejskiego organu regulacyjnego i europejskiego systemu praw autorskich. To niedopuszczalne, że usługi takie jak Skype i Netflix w dalszym ciągu nie są dostępne w wielu państwach członkowskich Europy;
  • Zostanie utworzona Europejska Wspólnota Energetyczna z jedną europejską siecią obejmującą europejski mechanizm zakupu energii od krajów trzecich;
  • Uruchomiony zostanie europejski rynek kredytów i kredytów hipotecznych, aby w końcu przezwyciężyć załamanie kredytowe.

Współprzewodnicząca Zielonych/EFA Rebecca Harms powiedział:

„To miłe, że przewodniczący Komisji Juncker stara się zrównoważyć skutki kryzysu finansowego i reakcji skupiającej się na oszczędnościach, proponując plan inwestycyjny.

Jednakże megalista życzeń projektów proponowanych przez państwa członkowskie UE w celu zabezpieczenia finansowania nie stanowi podstawy do trwałego ożywienia gospodarczego. Na liście znajduje się mnóstwo projektów, które szkodzą środowisku, ale także projekty rozdęte, trudne do sfinansowania. To nie jest skuteczny sposób walki z bezrobociem. Na liście znajdują się projekty dotyczące energii jądrowej o łącznej wartości około 100 miliardów euro, a także miliardy projektów dla przemysłu węglowego. Ochrona klimatu i efektywne gospodarowanie zasobami prawie nie znajdują się na liście projektów. Ta lista ma tylko jeden kierunek: powrót do przeszłości.”

Grupa przywódców europejskich socjaldemokratów, w tym premier Włoch Matteo Renzi, premier Danii Helle Thorning Schmidt i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, spotykała się trzykrotnie od czerwca 2014 r. przed szczytem Rady Europejskiej spotkania szefów rządów 28 państw członkowskich UE.

Przywódcy spotkali się w Paryżu przed poprzednim posiedzeniem Rady, aby uniknąć „brukselskiego wrzasku medialnego”, ale spotkali się w Brukseli 17 grudnia, aby omówić sposoby poradzenia sobie z dominacją europejskiej skrajnej prawicy.

  • 18 grudnia: Szczyt UE w Brukseli

EURAKTYW

Relacja z ostatnich posiedzeń przywódców socjaldemokratów przed Radą Europejską:





Link źródłowy