Strona główna Biznes Trzy wezwania do działania na rzecz zrównoważonej i konkurencyjnej przyszłości Europy –...

Trzy wezwania do działania na rzecz zrównoważonej i konkurencyjnej przyszłości Europy – Euractiv

64
0


W miarę jak opada kurz po niedawnych wyborach do Parlamentu Europejskiego i do Parlamentu Europejskiego wchodzą nowe osoby, pojawia się kluczowa szansa na ustalenie strategicznego programu, który popycha Europę do przodu. Organizacje zawodowe, takie jak Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), odgrywają kluczową rolę we współpracy z nowo wybranymi posłami do Parlamentu Europejskiego (posłami do Parlamentu Europejskiego), aby poprowadzić Europę w stronę zielonej, cyfrowej i wykwalifikowanej przyszłości.

Josefina Movillo jest menedżerem ds. polityki w ACCA.

Dzięki naszym uznanym na arenie międzynarodowej kwalifikacjom, przemyślanemu przywództwu i globalnej sieci ponad 250 000 członków ze 180 krajów, w tym ponad 60 000 z Unii Europejskiej (UE)), wspieramy zróżnicowaną społeczność specjalistów z zakresu księgowości i finansów, którzy odgrywają coraz ważniejszą rolę w społeczeństwie . ACCA jest gotowa dostarczać spostrzeżeń i rekomendacji, które będą kształtować przyszłość Europy i świata.

Oferujemy praktyczne zalecenia, które pomogą przyszłym posłom do Parlamentu Europejskiego kształtować przyszłe priorytety polityki UE. Nasze wezwania do działania skupiają się wokół trzech wszechogarniających tematów, które, jeśli zostaną właściwie zarządzane, mogą zapewnić zrównoważoną przyszłość dla wszystkich i zwiększyć globalną konkurencyjność Europy: Zrównoważony rozwój, sztuczna inteligencja (AI) I Talent.

#1 Zrównoważony rozwój: odpowiednie ramy regulacyjne UE umożliwiające sprawiedliwą transformację

Nowe przepisy wprowadzone na mocy Europejskiego Zielonego Ładu i powiązane polityki spowodowały poważne problemy związane z przestrzeganiem przepisów i obciążeniem kosztami, szczególnie w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W obliczu eskalacji napięć geopolitycznych i rosnącej inflacji wyzwania te są pilniejsze niż kiedykolwiek.

Prawdziwie pomyślna transformacja ekologiczna wymaga, aby regulacje UE były proporcjonalne i skupiały się na tym, co najważniejsze. Obejmuje to przyszły unijny standard dobrowolnej sprawozdawczości dla nienotowanych na giełdzie MŚP (VSME) oraz zapewnienie większej koordynacji między państwami członkowskimi UE w zakresie wdrażania i egzekwowania prawodawstwa UE, takiego jak CSRD. Takie podejście zmniejszy fragmentację i obniży koszty funkcjonowania na jednolitym rynku.

Ponadto unijne standardy zrównoważonego rozwoju, takie jak CSRD, należy dostosować do standardów Międzynarodowej Rady ds. Standardów Zrównoważonego Rozwoju (ISSB), aby zapewnić interoperacyjność przepisów UE ze standardami światowymi. Jest to klucz do udanej zielonej transformacji.

Co więcej, coraz bardziej złożony krajobraz regulacyjny wymaga również wykwalifikowanych specjalistów do jego wdrożenia. Specjaliści z zakresu księgowości i finansów stoją na czele zrównoważonej transformacji przedsiębiorstw. Pomagają firmom zrozumieć nowe przepisy i przestrzegać ich, począwszy od sporządzania raportów dotyczących kwestii związanych z ESG, a skończywszy na sporządzaniu raportów dotyczących zrównoważonego rozwoju. W związku z tym potrzebne są większe specjalne fundusze UE, aby podnosić umiejętności i poszerzać zakres tego zawodu, aby wspierać zmiany regulacyjne, a także przezwyciężać wyzwania związane z zarządzaniem i kulturą ryzyka, aby zmienić sposób myślenia przedsiębiorców.

Wezwania do działania dla posłów do Parlamentu Europejskiego:

  • Zmniejszenie obciążeń regulacyjnych dla MŚP poprzez ograniczenie wszelkich nowych przepisów dotyczących zrównoważonego rozwoju do tego, co jest konieczne, proporcjonalne i adekwatne do celu.
  • Zapewnienie spójnego wdrażania przepisów UE przez państwa członkowskie, w tym CSRD i dostosowanie standardów UE do standardów światowych.
  • Utworzenie specjalnej puli funduszy UE w celu wspierania MŚP i specjalistów ds. finansów w zdobywaniu niezbędnych umiejętności i wiedzy w celu spełnienia wymogów regulacyjnych CSRD.

#2 Sztuczna inteligencja: promuj wykorzystanie sztucznej inteligencji w etyczny i odpowiedzialny sposób w bezpiecznym i przejrzystym środowisku

Innowacje i postęp technologiczny zapewniają wyjątkowe możliwości sprostania wyzwaniom przyszłości. W ACCA wierzymy, że sztuczna inteligencja, wyposażona w odpowiednie umiejętności i zrozumienie, może poprawić produktywność specjalistów ds. księgowości, umożliwiając im skupienie się na działaniach o większej wartości. Szczególnie w przypadku MŚP umożliwiłoby to specjalistom ds. finansów pełnienie roli doradców strategicznych.

Jednak sztuczna inteligencja i inne postępy technologiczne niosą ze sobą również znaczne ryzyko, szczególnie w odniesieniu do kwestii związanych z zawodem księgowego, takich jak prywatność i poufność. W związku z tym skupienie się na człowieku, takie jak to przyjęte w unijnym akcie dotyczącym sztucznej inteligencji, ma kluczowe znaczenie dla podejścia do transformacji cyfrowej „stawiając ludzi na pierwszym miejscu”.

Dalszy rozwój i wykorzystanie systemów sztucznej inteligencji musi odbywać się w sposób etyczny i odpowiedzialny, w przejrzystym środowisku.

Wezwania do działania dla posłów do Parlamentu Europejskiego:

  • Opracuj proporcjonalne podejście do regulacji dotyczących sztucznej inteligencji, które równoważy ochronę przed szkodami społecznymi z zapewnieniem państwom członkowskim przestrzeni do wprowadzania innowacji i utrzymywania konkurencyjności w skali globalnej.
  • Zachęcaj do dzielenia się najlepszymi praktykami i doświadczeniami związanymi z przyjęciem sztucznej inteligencji, w tym do skutecznego ograniczania ryzyka etycznego i niezamierzonych konsekwencji.
  • Promuj rozwój zaufanych podejść do certyfikacji stron trzecich i zapewniania systemów sztucznej inteligencji w oparciu o formalne standardy.

#3 Talent: Wspieraj rozwój zawodu na przyszłość

Europa stoi w obliczu znacznego niedoboru talentów i umiejętności, szczególnie w zawodzie księgowego. W naszym badaniu Global Risks respondenci w Europie uznali „niedobór talentów, luki w kwalifikacjach i utrzymanie pracowników” za najwyższy priorytet ryzyka.

Ten niedobór wpływa na zdolność tego zawodu do pomagania przedsiębiorstwom (w tym MŚP) w sporządzaniu sprawozdań i przestrzeganiu zmieniających się i coraz bardziej złożonych przepisów UE oraz w utrzymywaniu przejrzystości i zaufania na rynkach kapitałowych.

Rozwój włączającego, zróżnicowanego i technicznego połączenia talentów i umiejętności ma kluczowe znaczenie dla skutecznej transformacji ekologicznej i cyfrowej.

Przyciąganie i zatrzymywanie talentów, zapewnianie transgranicznego uznawania kwalifikacji oraz utrwalanie wiedzy finansowej zarówno na poziomie szkół średnich, jak i wyższych, to kluczowe kroki pomagające przygotować zawód i MŚP na transformację.

UE powinna w dalszym ciągu rozwijać swoje prace wykraczające poza Europejski Rok Umiejętności i wspólne ramy kompetencji finansowych UE/OECD-INFE dla dzieci i młodzieży.

Wezwania do działania dla posłów do Parlamentu Europejskiego:

  • Wspieranie rozwoju umiejętności na potrzeby transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz usprawnianie ustawicznego rozwoju zawodowego (CPD) obecnych specjalistów.
  • Minimalizować obciążenia administracyjne nakładane przez państwa członkowskie UE w związku z transgranicznym uznawaniem wykształcenia i kwalifikacji zawodowych.
  • Poprawę wiedzy finansowej już na wczesnym etapie systemu edukacji.

Wniosek

Realizując te trzy priorytety, nowo wybrani posłowie do Parlamentu Europejskiego mogą pomóc w zapewnieniu Europie zrównoważonej i konkurencyjnej przyszłości. ACCA angażuje się we wspieranie tej podróży poprzez swoją rozległą sieć, przemyślane przywództwo i zaangażowanie w podnoszenie kwalifikacji specjalistów finansowych. Razem możemy poprowadzić Europę w stronę bardziej ekologicznej, cyfrowej i wymagającej lepszych kwalifikacji przyszłości.





Link źródłowy