Strona główna zdrowie Trzy filiżanki kawy dziennie powodują osłabienie mózgu, którego doświadcza wiele osób w...

Trzy filiżanki kawy dziennie powodują osłabienie mózgu, którego doświadcza wiele osób w starszym wieku – ale herbata może temu zapobiec

65
0


Badania sugerują, że zbyt dużo kawy może przyspieszyć pogorszenie funkcji poznawczych, którego doświadcza wiele osób w starszym wieku, natomiast herbata może temu zapobiec.

Naukowcy analizujący dane tysięcy Brytyjczyków odkryli, że ci, którzy pili więcej niż trzy filiżanki kawy dziennie, po latach byli bardziej narażeni na problemy z pamięcią, rozumowaniem i umiejętnościami podejmowania decyzji.

U osób, które nie piły kawy lub piły mniej niż trzy filiżanki dziennie, stwierdzono wolniejszy spadek funkcji poznawczych.

Niektóre badania sugerowały wcześniej, że kofeina ma wiele korzyści zdrowotnych, w tym zmniejsza ryzyko udaru, niewydolności serca, nowotworów i cukrzycy.

Jednak naukowcy z Uniwersytetu Murdoch w Perth twierdzą, że ich odkrycia sugerują, że istnieje coś takiego jak za dużo kawy.

Badania sugerują, że zbyt dużo kawy może przyspieszyć pogorszenie funkcji poznawczych, którego doświadcza wiele osób w starszym wieku, natomiast herbata może temu zapobiec

Badania sugerują, że zbyt dużo kawy może przyspieszyć pogorszenie funkcji poznawczych, którego doświadcza wiele osób w starszym wieku, natomiast herbata może temu zapobiec

Naukowcy analizujący dane tysięcy Brytyjczyków odkryli, że ci, którzy pili więcej niż trzy filiżanki kawy dziennie, po latach byli bardziej narażeni na problemy z pamięcią, rozumowaniem i umiejętnościami podejmowania decyzji

Naukowcy analizujący dane tysięcy Brytyjczyków odkryli, że ci, którzy pili więcej niż trzy filiżanki kawy dziennie, po latach byli bardziej narażeni na problemy z pamięcią, rozumowaniem i umiejętnościami podejmowania decyzji

Niektórzy sugerują, że efekt ten może wynikać z utraty snu wywołanej spożyciem nadmiernej ilości kofeiny.

W badaniu zaprezentowanym na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera zbadano osoby dorosłe, które przekroczyły 60. rok życia, posiadające prawidłowe funkcje umysłowe – rejestrując spożycie herbaty i kawy oraz sporządzając mapę wszelkich zaburzeń psychicznych w ciągu dziesięciu lat.

Ponad połowa respondentów stwierdziła, że ​​pije od jednej do trzech filiżanek kawy dziennie, jedna czwarta nie pije żadnej, a zaledwie 18 procent pije cztery lub więcej filiżanek.

Jeśli chodzi o codzienne spożycie herbaty, zaledwie 15 procent stwierdziło, że nigdy jej nie pije, 38 procent wypiło od jednej do trzech filiżanek, a 47 procent przyznało się do wypicia czterech lub więcej filiżanek.

Chociaż u osób, które piły więcej niż trzy filiżanki kawy dziennie, częściej występowało pogorszenie funkcji poznawczych, nie oznacza to, że rozwinęła się u nich demencja, ale częściej występowały u nich trudności z myśleniem, uczeniem się i zapamiętywaniem.

CZYM JEST DEMencja?

Demencja to ogólny termin używany do opisania szeregu postępujących zaburzeń neurologicznych, czyli schorzeń wpływających na mózg.

Istnieje wiele różnych rodzajów demencji, z których najczęstszą jest choroba Alzheimera.

U niektórych osób może występować kombinacja typów demencji.

Niezależnie od tego, jaki typ zostanie zdiagnozowany, każda osoba będzie doświadczać demencji na swój własny, niepowtarzalny sposób.

Demencja jest problemem globalnym, ale najczęściej występuje w bogatszych krajach, gdzie ludzie prawdopodobnie dożyją bardzo późnego wieku.

ILE OSÓB JEST DOTYCZONYCH?

Stowarzyszenie Alzheimer’s Society podaje, że obecnie w Wielkiej Brytanii na demencję cierpi ponad 900 000 osób, z czego około dwóch na trzech cierpi na chorobę Alzheimera.

Przewiduje się, że do roku 2040 liczba osób cierpiących na demencję w Wielkiej Brytanii wzrośnie do 1,6 miliona.

Szacuje się, że w USA na chorobę Alzheimera cierpi 5,5 miliona osób. Podobny procentowy wzrost przewidywany jest w kolejnych latach.

Wraz ze wzrostem wieku człowieka wzrasta ryzyko wystąpienia u niego demencji.

Wskaźniki diagnozowania poprawiają się, ale uważa się, że wiele osób cierpiących na demencję nadal pozostaje niezdiagnozowanych.

CZY ISTNIEJE lekarstwo?

Obecnie nie ma leku na demencję.

Jednak nowe leki mogą spowolnić jej postęp, a im wcześniej zostanie wykryta, tym skuteczniejsze będzie leczenie.

Źródło: Demencja w Wielkiej Brytanii



Link źródłowy