Strona główna Polityka Trzecia osoba otrzymała przeszczep genetycznie zmodyfikowanej nerki świni

Trzecia osoba otrzymała przeszczep genetycznie zmodyfikowanej nerki świni

9
0


Kobieta z Alabamy została trzecią osobą, której przeszczepiono nerkę od genetycznie zmodyfikowanej świni – ogłosili we wtorek jej lekarze.

Towana Looney, lat 53, nie jest poddawana dializie nerek po zabiegu, który odbył się 25 listopada w NYU Langone Health. Została wypisana ze szpitala 6 grudnia, a lekarze twierdzą, że jej stan zdrowia jest dobry. Jej operacja jest najnowszą z serii podobnych procedur znanych jako ksenotransplantacja, czyli praktyka przeszczepiania narządów jednego gatunku drugiemu.

W Stanach Zjednoczonych na platformie jest ponad 103 000 osób lista oczekujących na przeszczepprzy czym zdecydowana większość osób potrzebuje nerki. Ponieważ brakuje narządów dawców ludzkich, niektórzy badacze badają wykorzystanie świń jako potencjalnego źródła.

„Jestem bardzo szczęśliwy” – powiedział Looney na konferencji prasowej we wtorek rano. „Jestem błogosławiony, że otrzymałem ten dar, drugą szansę na życie”.

Na początku tego roku chirurdzy po raz pierwszy przeprowadzili przeszczep nerek u żywych ludzi. W marcu 62-letni Richard Slayman przeszedł do historii, kiedy w szpitalu Massachusetts General Hospital otrzymał nerkę od genetycznie zmodyfikowanej świni. Został wypisany ze szpitala i początkowo czuł się dobrze, ale zmarł prawie dwa miesiące po przeszczepie. w oświadczenie wydał szpitaljego zespół medyczny stwierdził, że nic nie wskazuje na to, aby śmierć nastąpiła w wyniku przeszczepu. W listopadzie chirurg Slaymana powiedział, że doszło do jego śmierci spowodowane „nieoczekiwanym zdarzeniem sercowym”, i nic nie wskazywało na to, że jego organizm odrzucił narząd.

Podczas drugiej próby, która odbyła się w kwietniu tego roku, 54-letnia Lisa Pisano otrzymała nerkę i grasicę od genetycznie zmodyfikowanej świni, po tym jak kilka dni wcześniej wszczepiono jej mechaniczną pompę serca. Dodatek grasicy – ​​małego narządu w górnej części klatki piersiowej będącego częścią układu odpornościowego – miał pomóc zapobiec odrzuceniu. Tę operację przeprowadzono również na Uniwersytecie Nowojorskim w Langone. Jednak 47 dni po przeszczepie lekarze zdecydowali się na usunięcie świńskiej nerki po kilku epizodach, w których pompa serca nie była w stanie przepuścić wystarczającej ilości krwi przez nową nerkę. Nerka potrzebuje stałego przepływu krwi, aby mogła wytwarzać mocz i odpady filtracyjne. Bez tego nerka Pisano przestała działać. Zmarła w lipcu.

Dwóm osobom wcześniej przeszczepiono serce od genetycznie zmodyfikowanych świń – pierwsza w styczniu 2022 r., a druga we wrześniu 2023 r. – obie na Uniwersytecie Maryland. Pacjenci ci zmarli niecałe dwa miesiące po operacjach i byli zbyt chorzy, aby opuścić szpital.



Link źródłowy