Strona główna Biznes Trybunał Obrachunkowy wnioskuje o mandat do kontroli Planu Junckera – Euractiv

Trybunał Obrachunkowy wnioskuje o mandat do kontroli Planu Junckera – Euractiv

42
0


Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) zwrócił się o jasny mandat do kontrolowania Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), czyli planu Junckera o wartości 315 miliardów euro.

W 19-stronicowej opinii audytorzy powtarzają, że celem inicjatywy jest produktywne wykorzystanie oszczędności i płynności finansowej bez tworzenia nowego zadłużenia, tak aby w ramach projektu w ciągu najbliższych trzech lat powstało od 1 do 1,3 mln nowych miejsc pracy.

Należy jasno stwierdzić, że całkowite koszty dla budżetu UE nie przekroczą 16 miliardów euro, pisze Europejski Trybunał Obrachunkowy. Dodaje, że ponadto konieczne będzie dokładne kontrolowanie i ujawnianie potencjalnych zobowiązań wobec innych źródeł środków publicznych.

Kwota 16 miliardów euro będzie pochodzić z istniejących marginesów budżetu UE (2 miliardy euro), instrumentu „Łącząc Europę” (3,3 miliarda euro) i programu „Horyzont 2020” (2,7 miliarda euro), co daje łącznie 8 miliardów euro. EBI przeznaczy na to 5 miliardów euro. Państwa członkowskie mogą wnosić wkład do EFIS na poziomie ponoszącym ryzyko (uzupełniając istniejące wkłady), za pośrednictwem platformy inwestycyjnej lub poprzez współfinansowanie określonych projektów i działań.

Choć we wniosku Komisji Europejskiej nie określono jego statusu prawnego, EFIS ma własną strukturę zarządzania – pisze Trybunał. Rada Sterująca ustala politykę inwestycyjną, w tym profil ryzyka. Członkostwo w Radzie Sterującej jest proporcjonalne do wkładów. Trybunał zauważa jednak, że udział większości budżetu UE w EFIS nie znajduje odzwierciedlenia w strukturze zarządzania.

Podatnicy unijni będą na pierwszej linii pokrycia strat z projektów publicznych finansowanych ze środków prywatnych w ramach EFIS. Oznacza to, że od samego początku należy wprowadzić odpowiednie ustalenia, aby zapewnić, że projekty objęte gwarancją UE spełniają jej kryteria i mogą przynosić korzyści publiczne – podkreśla Trybunał.

Ponadto Trybunał argumentuje, że podatnicy unijni potrzebują pewności, że środki EFIS zostaną wydane tak samo dobrze, jak środki z budżetu UE. Z tego powodu powinny mieć zastosowanie te same podstawowe zasady i zasady należytego zarządzania finansami.

Jednakże zdaniem Trybunału wniosek Komisji zbyt mało mówi o tym, w jaki sposób wyniki projektów w ramach EFIS będą wybierane, monitorowane i oceniane, w jaki sposób będzie zarządzane i kontrolowane ryzyko dla finansów publicznych oraz kto będzie przeprowadzał audyty i składał sprawozdania w tych kwestiach .

25 listopada 2014 r. Komisja Europejska zaprezentowała mechanizm długo zapowiadanego planu inwestycyjnego o wartości 315 miliardów euro.

Pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje na wyniszczonym kryzysem południu Europy w celu zwiększenia solidarności.

Pomysł polega na utworzeniu nowego Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), z kwotą 5 miliardów euro pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i gwarancją na kwotę 8 miliardów euro z istniejących funduszy UE, mającą na celu zabezpieczenie wkładu instytucji w sumie w wysokości 16 miliardów euro .

Gwarancja w wysokości 8 miliardów euro zostanie udzielona na okres trzech lat w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (3,3 miliarda euro); Europejski program badawczy Horyzont 2020 (2,7 mld euro) oraz tzw. „marża budżetowa”, czyli niewykorzystane środki o wartości 2 mld euro.

Oczekuje się, że powstały w ten sposób fundusz EFIS o łącznej wartości 21 miliardów euro wygeneruje w latach 2015–2017 240 miliardów euro na inwestycje długoterminowe i 75 miliardów euro dla MŚP i firm o średniej kapitalizacji.

Instytucje UE

?Artykuły prasowe





Link źródłowy