Społeczności na całym świecie stoją w obliczu dwóch pogłębiających się kryzysów: a kryzys klimatyczny i a kryzys opieki.
Dowody i pilność kryzysu klimatycznego zostały fachowo zilustrowane przez: Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Główną przyczyną tego kryzysu jest wzrost emisji gazów cieplarnianych w atmosferze. Dzieje się tak na skutek nadmiernej eksploatacji paliw kopalnych, wylesiania i procesów przemysłowych. Krótko mówiąc, jest to wynik procesów rozwojowych, które nie opierały się na dbałości o środowisko.
Mniej omawiany jest kryzys opieki. Odnosi się to do zdolności społeczeństwa do utrzymania źródeł utrzymania w gospodarstwach domowych, wychowywania dzieci i utrzymywania społeczności. Krótko mówiąc, kryzys opiekuńczy jest wynikiem niewystarczającego inwestowania we wzajemną opiekę.
Rozwiązanie tych kryzysów wymaga uznania współzależności ludzi, innych gatunków i środowiska fizycznego. Brak wystarczających inwestycji w troskę o siebie nawzajem, inne gatunki i środowisko jest podstawową przyczyną zmiany klimatu. Nazywamy to „powiązanie opieka-klimat„. W miarę nasilania się skutków zmian klimatycznych będziemy musieli bardziej niż kiedykolwiek dbać o siebie nawzajem i potrzebujemy systemów, które umożliwią lepszą dbałość o nasze środowisko.
Następuje wzrost dyskusja powiązanie płci i zmiany klimatu. Jednak powiązania między zmianą klimatu a opieką są w dużej mierze niedostatecznie zbadane.
Kryzys klimatyczny, podobnie jak kryzys opiekuńczy, wynika z paradygmatu ekonomicznego, który nie docenia opieki – zarówno o siebie nawzajem, jak i o nasze środowisko fizyczne. Koncepcja opieki może zatem służyć jako ważny punkt odniesienia dla zrozumienia wyzwań klimatycznych i polityk na rzecz zrównoważonej i godziwej przyszłości.
Tę lukę zauważył projekt „powiązanie opieki z klimatem”, kierowany przez Południowe Centrum Badań nad Nierównościamiwe współpracy z Międzynarodowe Centrum Badań nad Rozwojem a grupa feministycznych ekonomistek i klimatologów z całego świata planuje wypełnić.
Projekt badawczy ma dwa główne cele. Po pierwsze, zmapowanie pojęciowych powiązań między zmianą klimatu a opieką.
Po drugie, informowanie i wspieranie decydentów we włączaniu opieki do polityki klimatycznej. Na przykład znaczne inwestycje w wysokiej jakości opiekę wspierającą adaptację do zmiany klimatu są równie ważne jak budowanie odpornej infrastruktury i mogą zmniejszyć obciążenie osób wykonujących pracę opiekuńczą. Polityka klimatyczna, która nie koncentruje się na opiece, stwarza ryzyko powielenia lub nawet pogłębienia nierówności strukturalnych.
Niedocenianie opieki i natury
Kryzys klimatyczny i opiekuńczy wynikają z niedoceniania dwóch rzeczy – przyrody i pracy opiekuńczej.
Wskaźniki takie jak produkt krajowy brutto (PKB) przywiązuj wagę do niezrównoważonej eksploatacji zasobów naturalnych i nagradzaj ją. Za mało— lub nie — przypisuje się wartość środowisku naturalnemu. Konsekwencje okazują się tragiczne. Ciągła eksploatacja surowców i zasobów naturalnych odbywa się kosztem środowiska. Niedocenianie przyrody spowodowało zanieczyszczenie, utratę siedlisk, wymieranie gatunków i spadek różnorodności biologicznej.
Podobnie nie przypisuje się żadnej wartości nieodpłatną pracę opiekuńczą. Co jest mierzone i „wartościowe” w kalkulacji PKB w gospodarce nie obejmuje bezpłatnej pracy opiekuńczejchociaż jest to niezbędne do utrzymania źródeł utrzymania, a co za tym idzie, działalności gospodarczej.
Praca opiekuńcza była rzucać Jak „praca kobiet„, chociaż mężczyźni też to robią. Kobiety i dziewczęta na globalnym południu podejmują się średnio ponad trzykrotnie więcej nieodpłatną pracę opiekuńczą niż mężczyźni.
Nieproporcjonalna odpowiedzialność za tę pracę ogranicza możliwości kobiet i dziewcząt w zakresie kontynuowania nauki lub zatrudnienia. Niedocenianie pracy opiekuńczej odzwierciedla normy płci, które postrzegają pracę kobiet jako z natury mniej wartościową oraz jako coś, co nie ma końca i jest bezpłatne.
Zmiana klimatu stwarza między innymi zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego, dostępności wody, zdrowia i źródeł utrzymania. Zadania nieodpłatne lub niedostatecznie płatne, np dostarczanie jedzenia, zbieranie wody a opieka nad młodymi, chorymi i starszymi stanie się trudniejsza ze względu na skutki zmiany klimatu.
Jak pokazaliśmy powyżej, zadania te często, choć nie wyłącznie, wykonują kobiety. Na globalnej Północy istnieje również rosnąca tendencja do zlecania tej pracy kobietom imigranci i klasa robotnicza.
Zakotwienie opieki w polityce klimatycznej
Człowiek może przyczynić się do regeneracji środowiska zamiast jego niszczenia. Wymaga to jednak ponownego przemyślenia: co cenimy i czy znajduje to odzwierciedlenie w naszych obecnych systemach gospodarczych i politykach.
Ramy koncepcyjne związku opieki i klimatu opierają się na dwóch kluczowych argumentach:
- Jednym z nich jest szerokie spojrzenie na opiekę, które wykracza poza opiekę indywidualną i obejmuje troskę o środowisko. Skoncentrowanie opieki w odpowiedzi na kryzys klimatyczny wymaga zrozumienia różnorodnych znaczeń i sposobów wyrażania opieki, które obejmują rozumienie opieki w różnych kontekstach globalnego Południa.
- Po drugie, opieka to nie tylko kwestia praktyczna, ale także etyczna i polityczna. Obejmuje to uznanie, że wszystko, co robimy, aby utrzymać, kontynuować i naprawiać nasz świat, jest znaczące i kluczowe dla życia na Ziemi.
Skoncentrowanie się na opiece i zmianie klimatu oznacza zrozumienie wzajemnie powiązanych wyzwań społeczno-ekonomicznych i stawienie im czoła. Należą do nich:
- wpływ zmian klimatycznych na świadczenie opieki. Zmiana klimatu zwiększa nierówne obciążenie nieodpłatną opieką i pracą opiekuńczą, co niesie ze sobą poważne konsekwencje gospodarcze i społeczne.
- warunki pracy opiekuńczej. Praca włożona w utrzymanie gospodarstw domowych, wychowywanie i rodzenie dzieci oraz utrzymanie społeczności w szerszym ujęciu jest podważana przez system gospodarczy i społeczny, który systematycznie nie docenia opieki.
- ochrona praw pracowników gospodarstw rolnych. Wiele społeczności wiejskich na globalnym Południu pracuje w gospodarstwach rolnych, gdzie praca w rolnictwie jest postrzegana jako przedłużenie obowiązków domowych i często jest niepewna. Jednak społeczności wiejskie często robią więcej, niż tylko muszą, w trosce o środowisko. Te formy pracy należy chronić i cenić.
- wpływ prywatyzacji usług publicznych i społecznych na świadczenie opieki. The rosnąca prywatyzacja usług opieki na całym świecie, np opieka zdrowotnaI cięcia w wydatkach publicznych na te istotne usługi, udało się trudny aby większość mogła uzyskać odpowiednią opiekę. Jakość opieka zdrowotnana przykład jest dla wielu poza zasięgiem.
- odnosząc się do faktu, że praca opiekuńcza wykracza poza pracę domową i obejmuje troskę o przyrodę, ziemię i zwierzęta.
Głównym tematem nadchodzącej dorocznej Konferencji Stron (COP), która odbędzie się w listopadzie, jest finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu. COP to wielostronne forum, na którym debatuje się nad globalną polityką klimatyczną: jest to kluczowa przestrzeń do podkreślania i przedstawiania propozycji dotyczących gospodarek opiekuńczych lepiej wyposażonych w zasoby jako sposobu na budowanie odporności na zmianę klimatu.
Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł.
Cytat: Zmiana klimatu: troska o ludzi, inne gatunki i środowisko naturalne jest kluczem do sprawiedliwej transformacji (2024, 12 października) pobrano 12 października 2024 r. z https://phys.org/news/2024-10-climate-humans- gatunek-środowisko-naturalne.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.