Strona główna nauka/tech Trening, który zmniejsza głód, szczególnie dla kobiet

Trening, który zmniejsza głód, szczególnie dla kobiet

22
0


Rower treningowy
Badania wskazują, że energiczne treningi tłumią apetyt bardziej niż umiarkowane ćwiczenia, przy czym u kobiet obserwuje się większy spadek poziomu hormonów głodu.

Z ostatnich badań wynika, że ​​ćwiczenia o wysokiej intensywności skuteczniej tłumią głód niż ćwiczenia umiarkowane, zwłaszcza u kobiet.

Badanie skupiające się na grelinie, „hormonie głodu”, sugeruje, że tak energiczna aktywność może być kluczowym elementem strategii kontroli wagi.

Wpływ intensywności ćwiczeń na apetyt

Nowe badanie opublikowane dzisiaj (24 października) w czasopiśmie „ Dziennik Towarzystwa Endokrynologicznego sugeruje, że intensywne ćwiczenia skuteczniej zmniejszają głód u zdrowych dorosłych niż umiarkowane ćwiczenia, przy czym kobiety wykazują szczególnie silną reakcję.

Badania koncentrowały się na tym, jak różne poziomy intensywności ćwiczeń wpływają na grelinę, hormon znany jako „hormon głodu”, ponieważ odgrywa kluczową rolę w regulacji apetytu.

„Odkryliśmy, że ćwiczenia o wysokiej intensywności zmniejszają poziom greliny bardziej niż ćwiczenia o umiarkowanej intensywności” – wyjaśnia główna autorka dr Kara Anderson z Uniwersytetu Wirginii i Uniwersytetu Wirginii Health System w Charlottesville w Wirginii. „Ponadto odkryliśmy, że osoby odczuwały „mniejszy głód” po ćwiczeniach o wysokiej intensywności w porównaniu z ćwiczeniami o umiarkowanej intensywności”.

Różnice płci w reakcjach hormonalnych

Grelina krąży w dwóch postaciach – acylowanej (AG) i deacylowanej (DAG) – obie wpływają na apetyt. Jednak dane dotyczące wpływu intensywności ćwiczeń na te formy, zwłaszcza w odniesieniu do tłumienia apetytu, są ograniczone i dotyczą głównie mężczyzn.

Aby zaradzić temu niedoborowi, w badaniu wzięło udział ośmiu mężczyzn i sześć kobiet. Uczestnicy pościli przez noc, a następnie wykonywali ćwiczenia o różnym poziomie intensywności, co określano na podstawie pomiarów mleczanu we krwi, a następnie samodzielnie zgłaszano pomiary apetytu.

W badaniu zauważono, że kobiety miały na początku wyższy poziom całkowitej greliny w porównaniu z mężczyznami. Jednak z ustaleń wynika, że ​​tylko kobiety wykazywały „znacznie zmniejszoną AG” po intensywnych ćwiczeniach.

Badanie fizjologicznych skutków ćwiczeń o wysokiej intensywności

„Odkryliśmy, że umiarkowana intensywność albo nie zmieniła poziomu greliny, albo doprowadziła do wzrostu netto” – zauważono w badaniu. Odkrycia te sugerują, że ćwiczenia powyżej progu mleczanowego „mogą być konieczne, aby wywołać supresję greliny”.

Naukowcy przyznali również, że potrzeba więcej pracy, aby określić, w jakim stopniu efekty ćwiczeń różnią się w zależności od płci.

Wykazano, że grelina ma szerokie działanie biologiczne w obszarach obejmujących równowagę energetyczną, apetyt, homeostazę glukozy, funkcje odpornościowe, sen i pamięć.

Praktyczne implikacje dla ćwiczeń i kontroli wagi

„Ćwiczenia należy traktować jak «narkotyk», którego «dawkę» należy dostosować w oparciu o osobiste cele danej osoby” – stwierdził Anderson. „Nasze badania sugerują, że ćwiczenia o wysokiej intensywności mogą być ważne w tłumieniu apetytu, co może być szczególnie przydatne w ramach programu odchudzania”.

Odniesienie: „Wpływ intensywności ćwiczeń i seksu na poziom endogennej greliny i apetyt u zdrowych ludzi” 24 października 2024 r., Dziennik Towarzystwa Endokrynologicznego.

Inni autorzy badania to Tana Mardian, Benjamin Stephenson, Emily Grammer, Macy Stahl, Nathan Weeldreyer i Sibylle Kranz z Uniwersytetu Wirginii; Zhenqi Liu i Kaitlin Love z systemu opieki zdrowotnej Uniwersytetu Wirginii; oraz Jason Allen i Arthur Weltman z Uniwersytetu Wirginii i Systemu Opieki Zdrowotnej Uniwersytetu Wirginii.

Badania te otrzymały wsparcie finansowe od Narodowego Instytutu Cukrzycy oraz Chorób Trawiennych i Nerek oraz Szkoły Edukacji i Rozwoju Człowieka Uniwersytetu Wirginii.



Link źródłowy