Strona główna nauka/tech Topniejące lodowce zagrażają przystaniom fok pospolitych na górach lodowych

Topniejące lodowce zagrażają przystaniom fok pospolitych na górach lodowych

20
0


Foki odpoczywające na górze lodowej w Johns Hopkins Inlet
Foki odpoczywające na górze lodowej w Johns Hopkins Inlet w Parku Narodowym Glacier Bay. Źródło: Jamie Womble/NPS

Nowe badanie pokazuje, że matki fok preferują wolno poruszające się góry lodowe, podczas gdy foki wybierają szybszy lód w głównych obszarach żerowania w dalszej części roku.

Foki pospolite wykorzystują góry lodowe jako platformy niezbędne do przetrwania, wykorzystując je do rodzenia, wychowywania potomstwa i linienia. Niedawne badanie podkreśla, jak zmiany lodowców spowodowane klimatem zmieniają cechy góry lodowej – takie jak rozmiar, prędkość i dostępność – wpływając na krytyczne siedliska fok.

Foki matki preferują stabilne, wolno poruszające się góry lodowe do wydawania potomstwa i karmienia młodych, podczas gdy w okresie linienia foki preferują szybciej poruszające się góry lodowe bliżej produktywnych miejsc żerowania. Zmiany te podkreślają głęboki wpływ dynamiki lodowców na zależność fok od lodowatego środowiska.

„Nasza praca zapewnia bezpośredni związek między postępem lodowca a rozmieszczeniem i zachowaniem fok” – powiedziała Lynn Kaluzieński, doktorantka na Uniwersytecie Alaska Southeast, która kierowała badaniami. „Badania interdyscyplinarne, takie jak to, w połączeniu z długoterminowymi kampaniami monitorującymi będą ważne, aby zrozumieć, w jaki sposób zmiany klimatyczne będą wpływać na ekosystemy fiordów lodowcowych w przyszłości”.

Kaluzieński niedawno przedstawił ustalenia na dorocznym spotkaniu AGU w 2024 r. w Waszyngtonie, we wtorek, 10 grudnia.

Miejsce badań: Lodowiec i wlot Johnsa Hopkinsa

Badania skupiały się na fokach pospolitych i górach lodowych w zatoce Johns Hopkins Inlet i na lodowcu w Parku Narodowym Glacier Bay na Alasce. Johns Hopkins to jeden z niewielu lodowców na Ziemi, który raczej postępuje (staje się grubszy i spływa do fiordu), zamiast się cofać z powodu globalnego ocieplenia, częściowo dzięki morenie czołowej składającej się z pokruszonych skał i innych osadów, która skutecznie barykaduje front lodowca z cieplejszej wody oceanicznej, co spowodowałoby zwiększenie szybkości topnienia lodowca.

Ale ta ściana osadów zmniejsza liczbę gór lodowych, które lodowiec wrzuca do fiordu. Mniej gór lodowych oznacza mniej siedlisk dla fok, dlatego niezwykle ważne jest, aby badacze zrozumieli, w jaki sposób foki wykorzystują dostępne im góry lodowe.

Kaluzieński, koledzy z uniwersytetu i współpracownicy ze Służby Parków Narodowych USA spędzili ostatnie kilka lat na dokumentowaniu drobnych zmian w górach lodowych i rozmieszczeniu fok w fiordzie, korzystając z kamer poklatkowych i zdjęć lotniczych.

„Góry lodowe występują w całym fiordzie w obszarach szybkiego przepływu, w obrębie wirów i w pobliżu lodowca” – powiedział Kaluzieński. „Chcieliśmy zrozumieć, z których z tych obszarów korzystają foki i jak zmienia się to siedlisko w odpowiedzi na postęp frontu lodowca i zmniejszanie się liczby gór lodowych”.

Góry lodowe jako platformy i środki ułatwiające żerowanie

Kiedy góra lodowa odrywa się od lodowca, na jej prędkość i ścieżkę wpływają wiatr, prądy oceaniczne i spływ słodkiej wody wypływający z podstawy lodowca. Ten strumień wody, zwany pióropuszem, ma większą wyporność niż słona woda oceaniczna w fiordzie. Pióropusz wyrzuca na powierzchnię plankton i ryby, tworząc ruchomy bufet, w którym foki mogą pożerać góry lodowe.

Naukowcy wykorzystali dane teledetekcyjne, aby znaleźć pióropusz i porównali go z miejscami, w których znajdują się góry lodowe i foki w okresie lęgów w czerwcu i okresu linienia w sierpniu. Odkryli, że w okresie lęgów foki, które wyszły z wody, można było zwykle spotkać na wolniej poruszających się górach lodowych, poruszających się z prędkością mniejszą niż 0,2 metra na sekundę. I odwrotnie, w okresie linienia coraz częściej spotykano foki na szybciej poruszających się górach lodowych w pióropuszu lub w jego pobliżu.

Możliwe, że góry lodowe w wolniejszych wodach są bardziej stabilne, co daje dorosłym fokom solidniejszą platformę do opieki nad młodymi szczeniętami. Stabilność lodu może być mniej krytyczna, gdy foki linieją, a góry w pobliżu pióropusza mogą oferować więcej możliwości żerowania.

Spotkanie: Doroczne spotkanie AGU 2024



Link źródłowy