Strona główna zdrowie To nie żart: Japończykom prawny nakaz śmiechu przynajmniej raz dziennie ze względu...

To nie żart: Japończykom prawny nakaz śmiechu przynajmniej raz dziennie ze względu na korzyści zdrowotne

66
0


Śmiech nie jest żartem w jednym regionie Japonii, gdzie prawo nakazuje obywatelom chichotać przynajmniej raz dziennie w trosce o swoje zdrowie.

Rozporządzenie, przyjęte w ubiegły piątek w północnej prefekturze Yamagata, zostało zainspirowane badaniami przeprowadzonymi na miejscowym uniwersytecie, które wykazały, że regularny śmiech może zmniejszyć ryzyko chorób serca i pomóc ci żyć dłużej.

Oprócz wymagania od osób codziennego chichotania, prawo wymaga również od przedsiębiorstw „tworzenia środowiska pracy wypełnionego śmiechem” i wyznacza ósmy dzień każdego miesiąca „dniem śmiechu”.

Został zaproponowany i przyjęty przez członków konserwatywnej Partii Liberalno-Demokratycznej. Ministrowie opozycji ostro skrytykowali jednak ustawę, twierdząc, że narusza ona „podstawowe prawo człowieka” do zachowania powagi.

Uniwersytet Yamagata odkrył, że osoby, które śmieją się przynajmniej raz w tygodniu, są mniej narażone na problemy sercowo-naczyniowe niż osoby, które śmieją się rzadziej niż raz w miesiącu

Uniwersytet Yamagata odkrył, że osoby, które śmieją się przynajmniej raz w tygodniu, są mniej narażone na problemy sercowo-naczyniowe niż osoby, które śmieją się rzadziej niż raz w miesiącu

Ministrowie opozycji argumentowali, że wymaganie od ludzi śmiechu przynajmniej raz dziennie może naruszyć ich „podstawowe prawo człowieka” do zachowania powagi

Ministrowie opozycji argumentowali, że wymaganie od ludzi śmiechu przynajmniej raz dziennie może naruszyć ich „podstawowe prawo człowieka” do zachowania powagi

Toru Seki z rywalizującej Komunistycznej Partii Japonii powiedział: „Śmiać się czy nie śmiać to jedno z podstawowych praw człowieka gwarantowanych przez konstytucję, dotyczące wolności myśli i wyznania, a także wolności wewnętrznej”.

Inni argumentowali, że dyskryminuje to osoby, które nie mogą się śmiać ze względu na niepełnosprawność. Satoru Ishiguro z koalicyjnego Klubu Politycznego Prefektury powiedział: „Nie wolno podważać praw człowieka osób, które mają trudności ze śmiechem z powodu choroby lub z innych powodów”.

Ekspert ds. konstytucji Shigeru Minamino z Uniwersytetu Kiusiu nalegał, aby politycy przestali zachowywać się „śmiesznie”.

– To nie twoja sprawa – wściekał się. „Uważam, że dobrze jest śmiać się przynajmniej raz dziennie, ale zależy to od moich osobistych opinii i wartości. Nie jest to coś, co powinno być zlecane lub zalecane przez zgromadzenie prefektury.

Badanie śmiechu przeprowadzone na Uniwersytecie Yamagata, opublikowane w Journal of Epidemiology w 2019 r., wykazało, że osoby, które śmiały się przynajmniej raz w tygodniu, były mniej narażone na problemy sercowo-naczyniowe niż osoby, które robiły to rzadziej niż raz w miesiącu.

Naukowcy przebadali 17 152 osoby w wieku do 40 lat. Uczestnicy wypełnili kwestionariusz, w którym rejestrowali, jak często się śmiali, a ich stan zdrowia był monitorowany przez kilka lat.

Naukowcy zauważyli: „Zdefiniowaliśmy „głośny śmiech” jako śmiech; w związku z tym cichy śmiech i uśmiech nie były liczone jako śmiech.

Doszli do wniosku: „Nasze ustalenia sugerują, że zwiększenie częstotliwości śmiechu może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i wydłużyć długość życia”.

8 sierpnia w prefekturze Hokkaido został wyznaczony jako „dzień śmiechu”, ponieważ 8/8 po japońsku brzmi jak „haha”.



Link źródłowy