Eksperci uważają, że test, który może przewidzieć ryzyko zachorowania na ponad 60 różnych chorób na podstawie jednej kropli krwi, może być o krok bliżej.
Naukowcy twierdzą, że są „niezwykle podekscytowani” odkryciami wskazującymi, że tysiące białek w kropli krwi może wywołać wiele różnych schorzeń.
Badanie opublikowane w Nature Medicine otwiera nowe możliwości przewidywania szerokiego zakresu chorób, w tym rzadkich schorzeń, których zdiagnozowanie może zająć miesiące, a nawet lata.
Profesor Claudia Langenberg z Queen Mary University w Londynie powiedziała: „Pomiar jednego białka z konkretnego powodu, np. troponiny, w celu zdiagnozowania zawału serca, jest standardową praktyką kliniczną.
Naukowcy twierdzą, że są „niezwykle podekscytowani” odkryciami, które wskazują, że tysiące białek w kropli krwi może wywołać wiele różnych schorzeń
Test przypomina ten, który zaproponowała oszustka z Theranos, Elizabeth Holmes. Twierdziła, że opracowała urządzenie, za pomocą jednego ukłucia krwi może wykonać ponad 240 testów, od poziomu cholesterolu po złożone analizy genetyczne.
„Jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością zidentyfikowania nowych markerów do badań przesiewowych i diagnozy na podstawie tysięcy białek krążących i obecnie mierzalnych w ludzkiej krwi”.
W badaniu naukowcy wykorzystali zaawansowane techniki, aby określić sygnaturę od pięciu do 20 najważniejszych białek występujących w osoczu krwi, co umożliwi przewidywanie 67 różnych chorób.
Przeanalizowali dane od ponad 40 000 losowo wybranych osób z Wielkiej Brytanii.
Według ustaleń sygnatury białkowe mogą przewidywać początek 67 chorób, w tym raka krwi i szpiku kostnego, szpiczaka mnogiego, chłoniaka nieziarniczego, choroby neuronu ruchowego i kardiomiopatii rozstrzeniowej – choroby mięśnia sercowego.
Naukowcy stwierdzili, że badania protemiczne, czyli analiza białek, mogą pomóc w zidentyfikowaniu czynników ryzyka jeszcze większej liczby chorób.
Doktor Julia Carrasco Zanini Sanchez powiedziała: „Jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwościami, jakie mogą mieć nasze sygnatury białkowe w zakresie wcześniejszego wykrywania i ostatecznie poprawy rokowania w przypadku wielu chorób, w tym ciężkich schorzeń.
„Zidentyfikowaliśmy tak wiele obiecujących przykładów, że następnym krokiem będzie wybranie chorób o wysokim priorytecie i ocena ich przewidywań proteomicznych w warunkach klinicznych”.
Naukowcy odkryli, że modele oparte na przewidywaniu białek były lepsze niż modele oparte na informacjach zarejestrowanych klinicznie.
Naukowcy odkryli, że prognozy oparte na liczbie krwinek, cholesterolu, czynności nerek i testach na cukrzycę nie sprawdzały się tak dobrze, jak modele przewidywania białek w większości przykładów.
Test przypomina ten, który zaproponowała oszustka z Theranos, Elizabeth Holmes.
Twierdziła, że opracowała urządzenie, które za jednym ukłuciem krwi może wykonać ponad 240 testów, od poziomu cholesterolu po złożone analizy genetyczne.
Później okazało się, że to nieprawda. Holmes (40 l.) w maju 2023 r. trafił do więzienia za oszukanie inwestorów na setki milionów dolarów.
Oczekuje się, że wyjdzie na wolność w 2032 roku.