Naukowcy z Birmingham wykazali, że terapia światłem bliskiej podczerwieni może przyspieszyć powrót do zdrowia po łagodnym urazie mózgu, zmniejszając stan zapalny i śmierć komórek. To obiecujące podejście może zaowocować opracowaniem nowego sposobu leczenia mTBI, którego celem badacze będą przekształcić je w wyrób medyczny.
Naukowcy z Birmingham wykazali, że przezczaszkowa terapia światłem wprowadzana przez czaszkę może wspomagać naprawę tkanek po łagodnym urazie mózgu (mTBI).
Ich badania opublikowano w czasopiśmie Bioinżynieria i medycyna translacyjnawskazuje, że ta nowatorska metoda może zaowocować nową opcją leczenia w dziedzinie medycyny, w której obecnie dostępnych jest niewiele opcji leczenia lub w ogóle takich możliwości.
Urazowe uszkodzenie mózgu (mTBI) powstaje, gdy początkowy uraz głowy zostaje spotęgowany przez złożony zestaw zmian zapalnych zachodzących w mózgu. Te wtórne procesy, które zachodzą od minut do godzin po urazie głowy, mogą radykalnie pogorszyć rokowania pacjentów.
Metoda wymyślona przez naukowców z Uniwersytet w Birminghamw Wielkiej Brytanii i opatentowany przez Uniwersytet w Birmingham Enterprise ma na celu ochronę przed tymi wtórnymi uszkodzeniami oraz stymulowanie szybszego i lepszego powrotu do zdrowia pacjentów.
Szczegóły badania: Terapia światłem podczerwonym
W badaniu zespół z Birmingham, w skład którego wchodzili badacze: profesor Zubair Ahmed, profesor Will Palin, dr Mohammed Hadis oraz chirurdzy Andrew Stevens i David Davies, zbadał wpływ dwóch długości fal światła bliskiej podczerwieni (660 nm i 810 nm) w trakcie rekonwalescencji po kontuzji.
W badaniu na modelach przedklinicznych wykorzystano codzienne dwuminutowe impulsy światła podczerwonego, dostarczane przez laser, przez trzy dni po urazie.
Odkrycia wykazały znaczne zmniejszenie aktywacji astrocytów i komórek mikrogleju, które są silnie powiązane z procesami zapalnymi w mózgu następującymi po urazie głowy, a także znaczne zmniejszenie biochemicznych markerów apoptozy (śmierci komórek).
Po czterech tygodniach zaobserwowano znaczną poprawę wyników w testach funkcjonalnych obejmujących równowagę i funkcje poznawcze. Terapia światłem czerwonym również przyspieszyła powrót do zdrowia w porównaniu z grupą kontrolną, uzyskując lepsze wyniki w przypadku światła o długości fali 810 nm.
Badanie opiera się na badaniach opublikowanych na początku tego roku, które wykazały, że światło bliskiej podczerwieni dostarczane bezpośrednio do miejsca uszkodzenia rdzenia kręgowego zarówno poprawia przeżycie komórek nerwowych, jak i stymuluje wzrost nowych komórek nerwowych.
Profesor Ahmed, który kierował badaniem, powiedział: „Chcemy przekształcić tę metodę w wyrób medyczny, który będzie można wykorzystać do usprawnienia powrotu do zdrowia pacjentów z urazowym uszkodzeniem mózgu lub rdzenia kręgowego, w celu poprawy wyników leczenia dla pacjentów”.
Naukowcy poszukują partnerów handlowych, którzy mogliby wspólnie opracować urządzenie i wprowadzić je na rynek.
Odniesienie: „Fotobiomodulacja poprawia regenerację funkcjonalną po łagodnym urazie mózgu” autorstwa Andrew R. Stevensa, Mohammeda Hadisa, Abhinava Thareji, Freyi G. Andersona, Michaela R. Milwarda, Valentiny Di Pietro, Antonio Belli, Williama Palina, Davida J. Daviesa i Zubair Ahmed, 11 października 2024 r., Bioinżynieria i medycyna translacyjna.
DOI: 10.1002/btm2.10727
Badanie zostało sfinansowane przez Radę ds. Badań Medycznych.