Strona główna nauka/tech Ten prosty codzienny nawyk może wydłużyć Twoje życie nawet o 11 lat

Ten prosty codzienny nawyk może wydłużyć Twoje życie nawet o 11 lat

26
0


Zdrowa Starsza Para
Badanie pokazuje, że dopasowanie aktywności fizycznej najbardziej aktywnych osób starszych może wydłużyć oczekiwaną długość życia nawet o 11 lat. Naukowcy zalecają ulepszenie infrastruktury publicznej, aby ułatwić chodzenie i prowadzenie aktywnego trybu życia w celu osiągnięcia tych korzyści zdrowotnych.

Według badania wykorzystującego dane z krajowych badań zdrowia, zwiększenie aktywności fizycznej do poziomu najbardziej aktywnej czwartej części Amerykanów po 40. roku życia może wydłużyć życie człowieka nawet o 11 lat.

Chodzenie nieco ponad dwie i pół godziny dziennie może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych i wydłużyć średnią długość życia. Badanie podkreśla potrzebę tworzenia strategii zdrowia publicznego w celu tworzenia środowisk wspierających aktywny tryb życia.

Korzyści związane z długowiecznością wynikające z aktywności fizycznej

Według badania modelowego opublikowanego dzisiaj (14 listopada) w czasopiśmie „Gdyby każdy Amerykanin w wieku powyżej 40 lat był tak aktywny fizycznie jak 25% największej populacji, mógłby potencjalnie żyć dodatkowe 5 lat”. Brytyjski dziennik medycyny sportowej.

W badaniu oszacowano również, że gdyby najmniej aktywne osoby odpowiadały poziomowi aktywności najbardziej aktywnych, mogłyby zyskać prawie 11 dodatkowych lat życia.

Chociaż powszechnie wiadomo, że niski poziom aktywności fizycznej zwiększa ryzyko chorób takich jak choroby serca i udar mózgu oraz przyczynia się do przedwczesnej śmierci, specyficzny wpływ aktywności fizycznej na długość życia w obrębie grup, takich jak Amerykanie powyżej 40. roku życia, nie został w pełni zbadany. zrozumiany.

Metodologia badań i śledzenie aktywności

Aby to zbadać, badacze opracowali model predykcyjny, który ocenia, w jaki sposób różne poziomy zwiększonej aktywności fizycznej mogą wpływać na średnią długość życia.

W modelu tym wykorzystano szacunki ryzyka związanego z aktywnością fizyczną na podstawie danych zebranych przez urządzenia monitorujące aktywność w ramach Narodowego Badania Zdrowia i Żywienia w latach 2003–2006 dla osób powyżej 40. roku życia, w połączeniu z danymi populacji ze spisu ludności USA z 2019 r. i rejestrami zgonów z 2017 r. z Krajowego Centrum Statystyk Zdrowia.

Szczegółowe ustalenia dotyczące poziomów aktywności i długości życia

Całkowita aktywność fizyczna najbardziej aktywnych 25% Amerykanów w wieku powyżej 40 lat odpowiadała 160 minutom normalnego marszu z prędkością 4,8 km/(3 mil)/godzinę każdego dnia.

Na tej podstawie naukowcy oszacowali, że gdyby wszyscy Amerykanie powyżej 40. roku życia podejmowali codziennie taki poziom aktywności fizycznej, ich średnia długość życia wzrosłaby o nieco ponad 5 lat, zwiększając oczekiwaną długość życia w chwili urodzenia do prawie 84 lat z 78,6 lat.

A gdyby najmniej aktywne fizycznie 25% populacji dorównywało poziomowi najbardziej aktywnych fizycznie 25%, musieliby poświęcić dodatkowe 111 minut codziennego marszu z prędkością 4,8 km/h (lub równoważny wysiłek). Szacunki sugerują jednak, że może to wydłużyć ich średnią długość życia o prawie 11 lat.

Potencjalne korzyści zdrowotne wynikające ze zwiększonej aktywności fizycznej

Największy przyrost życia na każdą godzinę marszu zaobserwowano wśród najmniej aktywnych fizycznie, wśród których każda dodatkowa godzina chodzenia mogła wydłużyć ich średnią długość życia o 376 minut, co odpowiada około 6 godzinom. Wzrost średniej długości życia malał wraz ze wzrostem aktywności fizycznej i średnio każda dodatkowa godzina spaceru mogła wydłużyć oczekiwaną długość życia o 169 minut (2 godziny i 49 minut).

Jest to badanie obserwacyjne i jako takie nie pozwala ustalić przyczyny i skutku, dlatego badacze przyznają się do różnych imitacji swoich ustaleń. Na przykład zastosowany przez nich model predykcyjny mógł niedoceniać lub przeceniać korzyści płynące z aktywności fizycznej dla Amerykanów ze względu na wyniki badań, na których się opierał.

Wnioski i zalecenia dotyczące zdrowia publicznego

Niemniej jednak sugerują, że zwiększone inwestycje w promocję aktywności fizycznej i tworzenie środowisk życia sprzyjających aktywności fizycznej mogą potencjalnie przynieść duże korzyści w zakresie średniej długości życia Amerykanów na poziomie populacji i jednostki.

„Nasze ustalenia na to wskazują [physical activity] zapewnia znacznie większe korzyści zdrowotne niż dotychczas sądzono, co wynika z zastosowania bardziej precyzyjnych środków pomiarowych [it]”, piszą.

„Największy przyrost długości życia na godzinę chodzenia zaobserwowano u osób z najniższego kwartyla aktywności, gdzie godzinny spacer mógł dodać do życia imponujące 6 godzin”.

Naukowcy przyznają jednak, że zwiększenie aktywności fizycznej na poziomie populacji jest zadaniem złożonym i wymagającym podejścia systemowego.

„Środki infrastrukturalne zachęcające do aktywnego transportu, dzielnic, po których można spacerować, a także przestrzeni zielonych mogą być obiecującym podejściem do zwiększania aktywności fizycznej, a co za tym idzie, średniej długości życia w zdrowiu na poziomie populacji” – sugerują.

Odniesienie: „Aktywność fizyczna i oczekiwana długość życia: analiza tabeli przeżycia” 14 listopada 2024 r., Brytyjski dziennik medycyny sportowej.
DOI: 10.1136/bjsports-2024-108125



Link źródłowy