Strona główna nauka/tech Ten popularny zamiennik cukru może powodować problemy z sercem

Ten popularny zamiennik cukru może powodować problemy z sercem

59
0


Drewniana łyżka ze sztucznym słodzikiem zastępującym cukier

Badania New Cleveland Clinic wskazują, że erytrytol, powszechnie stosowany sztuczny słodzik, może zwiększać ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych poprzez nasilanie tworzenia się skrzepów krwi, co stawia pod znakiem zapytania jego bezpieczeństwo i wymaga dalszych długoterminowych badań.

Erytrytol, powszechny sztuczny słodzik, występuje w wypiekach, napojach, gumach i słodyczach.

Ostatnie badania przeprowadzone w Cleveland Clinic wskazują, że spożywanie żywności zawierającej erytrytol, powszechnie stosowany sztuczny słodzik, może zwiększać ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca i udar. Badanie przeprowadzone na zdrowych ochotnikach wykazało, że erytrytol powoduje, że płytki krwi – komórki krwi biorące udział w krzepnięciu – stają się bardziej aktywne, zwiększając w ten sposób prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi. Efektu tego nie zaobserwowano w przypadku cukru (glukozy).

Opublikowano w Miażdżyca, zakrzepica i biologia naczyńbadanie dostarcza coraz większej liczby dowodów na to, że erytrytol może nie być tak bezpieczny, jak obecnie klasyfikują to agencje regulacyjne ds. żywności, i powinien zostać ponownie oceniony jako składnik. Badanie zostało przeprowadzone przez zespół naukowców z Cleveland Clinic w ramach serii badań nad fizjologicznym działaniem popularnych substytutów cukru.

„Wiele stowarzyszeń zawodowych i klinicystów rutynowo zaleca, aby osoby z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym – osoby z otyłością, cukrzycą lub zespołem metabolicznym – spożywały żywność zawierającą substytuty cukru zamiast cukru” – powiedział starszy i korespondujący autor, dr Stanley Hazen, MD, Ph.D. kierownik Katedry Nauk o Układu Sercowo-Naczyniowym i Metabolice w Instytucie Badawczym Lerner Research Institute w Cleveland Clinic i kierownik współsekcji Kardiologii Prewencyjnej. „Odkrycia te podkreślają znaczenie dalszych długoterminowych badań klinicznych w celu oceny bezpieczeństwa erytrytolu i innych substytutów cukru dla układu krążenia”.

Erytrytol i inne sztuczne słodziki są powszechnymi zamiennikami cukru stołowego w produktach niskokalorycznych, niskowęglowodanowych i „keto”. Erytrytol jest w około 70% tak słodki jak cukier i powstaje w wyniku fermentacji kukurydzy. Po spożyciu erytrytol jest słabo metabolizowany w organizmie. Zamiast tego przedostaje się do krwioobiegu i opuszcza organizm głównie z moczem. Organizm ludzki w naturalny sposób wytwarza niewielkie ilości erytrytolu, więc dodatkowe spożycie może się kumulować.

Status regulacyjny i najnowsze badania

Erytrytol został sklasyfikowany przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności jako składnik GRAS („ogólnie uznawany za bezpieczny”), co pozwala na jego stosowanie bez ograniczeń w produktach spożywczych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jest to alkohol cukrowy występujący naturalnie w owocach i warzywach oraz produkt uboczny metabolizmu glukozy w tkankach ludzkich, chociaż w małych ilościach.

Jednak ostatnie badania przeprowadzone przez grupę dr Hazena znalazły dowody na to, że erytrytol w typowo spożywanych ilościach może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Obecne badania opierają się na poprzednim badaniu zespołu, opublikowanym w zeszłym roku w Nature Medicine, które ujawniło, że u pacjentów z chorobami serca i wysokim poziomem erytrytolu ryzyko wystąpienia poważnego zdarzenia sercowego w ciągu kolejnych trzech lat jest dwukrotnie większe w porównaniu z pacjentami z niskim poziomem erytrytolu. W badaniu odkryto również, że dodanie erytrytolu do krwi lub płytek krwi pacjentów zwiększa tworzenie się skrzepów. Wyniki te zostały potwierdzone w badaniach przedklinicznych.

Nowe badanie interwencyjne na ludziach miało na celu bardziej bezpośrednią obserwację wpływu na płytki krwi po spożyciu erytrytolu w dawce zwykle zawartej w „bezcukrowym” napoju gazowanym lub mufinie. Naukowcy odkryli, że na 20 zdrowych ochotnikach średni poziom erytrytolu po jedzeniu wzrósł ponad 1000 razy w grupie, która spożywała erytrytol w porównaniu do jego początkowego poziomu. Wyniki wykazały również, że uczestnicy wykazali znaczny wzrost tworzenia się skrzepów krwi po spożyciu erytrytolu, ale nie zaobserwowano żadnych zmian po spożyciu glukozy.

„Badanie to budzi pewne obawy, że standardowa porcja żywności lub napoju słodzonego erytrytolem może ostro stymulować bezpośredni efekt tworzenia skrzepów” – powiedział współautor badania WH Wilson Tang, lekarz medycyny, dyrektor ds. badań nad niewydolnością serca i medycyną po przeszczepieniu serca w firmie Klinika w Cleveland. „Erytrytol i inne alkohole cukrowe powszechnie stosowane jako substytuty cukru należy ocenić pod kątem potencjalnych długoterminowych skutków zdrowotnych, zwłaszcza gdy takich skutków nie obserwuje się w przypadku samej glukozy”.

Obawy i zalecenia

Dodaje, że wyniki tego badania są szczególnie godne uwagi, ponieważ zbiegają się z innym niedawnym badaniem tej grupy badawczej, które wykazało, że ksylitol, inny powszechnie stosowany sztuczny słodzik, powodował podobny wzrost osocze stężenia płytek krwi i wpływały na agregację płytek krwi u zdrowych ochotników w ten sam sposób. Podobnie jak w przypadku erytrytolu, badania z ksylitolem obejmowały również badania obserwacyjne na dużą skalę, które wykazały, że wysoki poziom ksylitolu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu lub śmierci w ciągu następnych trzech lat.

Autorzy zauważają, że uzasadnione są dalsze badania kliniczne oceniające długoterminowe bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe erytrytolu.

„Uważam, że okazjonalne i w małych ilościach lepsze będzie spożywanie napojów i pokarmów słodzonych tymi alkoholami cukrowymi, zwłaszcza w przypadku osób o podwyższonym ryzyku zakrzepicy, takich jak choroby serca, cukrzyca lub zespół metaboliczny” – mówi dr Hazen radzi. „Choroby układu krążenia nasilają się z biegiem czasu, a choroby serca są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Musimy mieć pewność, że żywność, którą spożywamy, nie zawiera ukrytych składników”.

Badanie jest częścią trwającego badania dr Hazena nad czynnikami, które przyczyniają się do szczątkowego ryzyka sercowo-naczyniowego. Jego zespół śledzi pacjentów na przestrzeni czasu i znajduje sygnatury chemiczne we krwi, które mogą przewidywać przyszły rozwój chorób serca i chorób metabolicznych. Dokonał pionierskich odkryć w badaniach nad miażdżycą i chorobami zapalnymi, w tym przełomowego odkrycia łączącego szlaki drobnoustrojów jelitowych z choroba sercowo-naczyniowa i choroby metaboliczne.

Odniesienie: „Spożycie nieodżywczego słodzika erytrytolu, ale nie glukozy, zwiększa reaktywność płytek krwi i potencjał zakrzepicy u zdrowych ochotników” autorstwa Marco Witkowskiego, Jennifer Wilcox, prowincja Valesha, Zeneng Wang, Ina Nemet, WH Wilson Tang i Stanley L. Hazen , 8 sierpnia 2024 r., Miażdżyca, zakrzepica i biologia naczyń.
DOI: 10.1161/ATVBAHA.124.321019

Dr Hazen kieruje także Centrum Mikrobiomu i Zdrowia Człowieka w Cleveland Clinic oraz piastuje stanowisko Jana Bleeksmy w Katedrze Biologii Komórek Naczyniowych i Miażdżycy.

Badanie zostało częściowo wsparte przez Narodowe Instytuty Zdrowia oraz Biuro Suplementów Diety.

Ujawnienia: Dr Hazen jest wymieniony jako współtwórca oczekujących i wydanych patentów posiadanych przez Cleveland Clinic w związku z diagnostyką i terapią układu krążenia.





Link źródłowy