Strona główna Biznes Technologia może pomóc europejskiemu aktowi o uczciwości cyfrowej egzekwować prawa w Internecie

Technologia może pomóc europejskiemu aktowi o uczciwości cyfrowej egzekwować prawa w Internecie

28
0


Unia Europejska zyskała światową reputację dzięki ochronie konsumentów. Mimo to zapewnienie tych samych praw w internecie i poza nim pozostaje wyzwaniem – w ostatnich latach zalew przepisów miał na celu zrównoważenie szans, a teraz sztuczna inteligencja może odegrać pewną rolę.

Podczas gdy Komisja Europejska wdraża przepisy, przemysł bada, w jaki sposób można wykorzystać nowe rozwiązania technologiczne w celu ochrony konsumentów w innowacyjny sposób.

Allwyn, wiodący międzynarodowy operator loterii, wraz z firmą Euractiv zorganizowały w listopadzie wydarzenie, którego celem było zbadanie, co można zrobić w praktyce i dokładne przyjrzenie się przyszłej „Ustawie o uczciwości cyfrowej”.

Tak zwane DFA może mieć wpływ na ogromną liczbę branż, od handlu elektronicznego po rozrywkę, z których wszystkie będą musiały przestrzegać nowych standardów, w tym przejrzystych praktyk marketingowych i środków zapobiegających zachowaniom uzależniającym.

Ustawa o sztucznej inteligencji

W przypadku gdy ustawa o sztucznej inteligencji ma konkretnie na celu uregulowanie systemów sztucznej inteligencji i jej zastosowania w przemyśle, a ustawa o usługach cyfrowych (DSA) reguluje treści w internecie, nowe środki mają na celu wyrównanie szans cyfrowych, zajęcie się nieuczciwymi praktykami i zapewnienie całkowitej ochrony konsumentów zarówno w internecie, jak i offline.

Komisja Europejska uruchomiła również kontrolę adekwatności sprawiedliwości cyfrowej unijnych przepisów konsumenckich w zakresie sprawiedliwości cyfrowej, aby ocenić, czy obecne ramy prawne są wystarczające, aby zagwarantować wysoki poziom ochrony konsumentów w zmieniającym się krajobrazie cyfrowym.

W ramach tej oceny adekwatności oceniane są trzy dyrektywy UE dotyczące prawa konsumenckiego: dyrektywa o nieuczciwych praktykach handlowych, dyrektywa o prawach konsumentów i dyrektywa o nieuczciwych warunkach w umowach konsumenckich.

Olivia Brown, specjalistka ds. rzecznictwa i specjalistka ds. polityki w organizacji Euroconsumers, która reprezentuje 1,5 miliona konsumentów w całej Europie, stwierdziła, że ​​ustawa o usługach cyfrowych (DSA) stanowi znaczny postęp w zakresie ochrony konsumentów w Internecie, ale prace jeszcze się nie zakończyły, dodając, że teraz należy skupić się na skupiać się na zapewnieniu skutecznego egzekwowania istniejących przepisów i wyeliminowaniu wszelkich niezałatanych luk.

Ustawa o sprawiedliwości cyfrowej

Brown uważa, że ​​w nadchodzącej ustawie o uczciwości cyfrowej należy priorytetowo potraktować zapewnienie poszanowania i przestrzegania obecnych przepisów.

Nadal istnieją pewne obszary, które nie zostały odpowiednio uwzględnione i należy się nimi zająć, aby zapewnić kompleksową ochronę konsumentów w Internecie. Brown podkreśla, że ​​nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, dlatego czekają, co będzie z proponowaną ustawą o sprawiedliwości cyfrowej.

„Z naszych ankiet i naszych centrów telefonicznych, a także z niedawnej kontroli sprawności wiemy, że konsumenci nadal borykają się z prawdziwymi problemami, poruszając się po świecie online. Potrzebujemy zatem dwóch rzeczy: musimy zadbać o egzekwowanie istniejącego prawodawstwa oraz wyeliminować luki istniejące w prawodawstwie. Celem nie jest samo ustawodawstwo, ale umożliwienie konsumentom bycia aktywnymi i świadomymi uczestnikami” – stwierdziła.

Alexandre de Streel, dyrektor akademicki Centrum Regulacji w Europie (CERRE), profesor na Uniwersytecie w Namur i Kolegium Europejskim, skupił się na potrzebie umożliwienia użytkownikom dokonywania większych wyborów i jest to coś, co należy wbudować w architekturę cyfrową.

Bezpieczne i sprawiedliwe środowisko

Podkreślił trzy kluczowe obszary jako niezbędne do stworzenia bezpieczniejszego i bardziej sprawiedliwego środowiska cyfrowego dla konsumentów.

Po pierwsze, umożliwienie użytkownikom większego wyboru poprzez większą przejrzystość, wysiłki na rzecz umiejętności cyfrowych i walkę z ciemnymi wzorcami. Po drugie, zapewnienie spójności i dostosowania różnych przepisów, takich jak ustawa DSA, DMA i AI.

Jest to szczególnie ważne, aby umożliwić małym przedsiębiorstwom i start-upom rozwój skali na jednolitym rynku.

De Streel sugeruje model podobny do jednolitego mechanizmu nadzorczego w zakresie regulacji finansowych, aby stworzyć skoordynowane podejście między wszystkimi różnymi agencjami europejskimi, władzami krajowymi i różnymi zaangażowanymi regulacjami.

Na koniec de Streel wyraził również nutę optymizmu w odniesieniu do wykorzystania technologii, w szczególności narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, w celu poprawy egzekwowania przepisów dotyczących ochrony konsumentów.

Sztuczna inteligencja może pomóc wykryć klauzule umowne naruszające przepisy – dodał. „Być może najważniejszą rzeczą, powiedziałbym, jest to, że technologia może stanowić zagrożenie dla ochrony konsumentów, ale jest także szansą, a moim zdaniem zbyt często nie dostrzegamy tego w wystarczającym stopniu w ochronie konsumentów” – podsumował.

Transformacja cyfrowa

Nicole Garrett, dyrektor ds. odpowiedzialnej gry w Allwyn, najpierw wyjaśniła, że ​​podobnie jak wiele innych branż, działalność loteryjna w coraz większym stopniu odbywa się w Internecie. „W związku z tą cyfrową transformacją musimy rozważyć, w jaki sposób oferujemy nasze produkty i chronimy konsumentów, w tym nieletnich, w środowisku internetowym. Dlatego w kwietniu opublikowaliśmy raport Przyszłość loterii, aby przyjrzeć się głównie możliwościom transformacji cyfrowej w loteriach” – powiedziała.

Nawiązując do tezy de Streela, Garrett powiedział, że Allwyn rzeczywiście wdraża narzędzia cyfrowe w celu zwiększenia ochrony konsumentów w przestrzeni loterii online, w tym wykorzystuje systemy wykrywania ryzyka oparte na sztucznej inteligencji. Systemy te wykorzystują markery behawioralne do oceny i przewidywania ryzyka gracza, umożliwiając mu interweniowanie, gdy klienci potrzebują wsparcia.

Powiedziała, że ​​przejrzystość i odpowiedzialność w zakresie wykorzystania danych osobowych są ważne dla firmy, ale dane są także okazją do opracowania lepszych podejść do ochrony graczy, a także ochrony nieletnich w środowisku internetowym. „Dostęp do tych informacji pozwala nam przewidywać szkody, zanim one wystąpią, i odpowiednio interweniować” – stwierdziła.

„Jeśli chodzi o ciemne wzorce/wciągający projekt gier, poczekamy na zakres i definicje tych terminów, ale priorytetem jest zapewnienie graczom dostępu do bezpieczniejszych narzędzi hazardowych i łatwego wsparcia podczas korzystania z naszych produktów online oraz zapewnienie wszelkich cech gry nie zachęcaj do nadmiernej zabawy.”

Garrett podkreślił, że branża loteryjna aktywnie dzieli się najlepszymi praktykami i innowacjami w zakresie ochrony graczy za pośrednictwem stowarzyszeń branżowych, takich jak European Lotteries. Postrzega to jako wspólny wysiłek, w ramach którego różni interesariusze muszą dzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie korzystania z narzędzi cyfrowych w celu poprawy ochrony konsumentów w Internecie.

Skuteczne wdrożenie

Jako nowo wybrany poseł do Parlamentu Europejskiego i członek Komisji IMCO (Rynek Wewnętrzny i Ochrona Konsumentów) Peter Agius podkreślił, że postrzega ochronę konsumentów jako kluczowy fundament i filar Unii Europejskiej i chce mieć pewność, że konsumenci nadal dobrze chronione, zwłaszcza w środowisku internetowym.

Podkreślił znaczenie skutecznego wdrożenia ustawy o usługach cyfrowych (DSA)

i jako przykład wyzwań związanych z wdrażaniem nowych przepisów wskazała niedawne działania Komisji Europejskiej przeciwko dużym platformom, takim jak TikTok.

„To ogromne wezwanie do Europy, aby przede wszystkim uświadamiać naszych konsumentów. Myślę, że taki jest zamysł większości aktów prawnych, które wprowadzamy w życie. Ale teraz oczywiście wyzwaniem jest wdrożenie.”

Agius dodał: „W świecie, w którym platformy internetowe zmieniają się z dnia na dzień, nie jest łatwo je śledzić. Ostatecznie wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteśmy czujni i szybko reagujemy. z naszymi interakcjami publicznymi, aby móc dostosować się do tych wyzwań”.

[Edited By Brian Maguire | Euractiv’s Advocacy Lab ]





Link źródłowy