Strona główna nauka/tech Te powszechne nawyki wakacyjne mogą szkodzić zdrowiu mózgu

Te powszechne nawyki wakacyjne mogą szkodzić zdrowiu mózgu

21
0


Koncepcja choroby mózgu demencji Alzheimera
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Południowej Australii wykazało, że nie wszystkie siedzące czynności wpływają w równym stopniu na zdrowie mózgu. Aktywności stymulujące umysłowo i angażujące społecznie, takie jak czytanie lub prace ręczne, korzystnie wpływają na funkcje poznawcze, podczas gdy czynności pasywne, takie jak oglądanie telewizji lub granie w gry, są szkodliwe. Naukowcy podkreślają znaczenie równoważenia aktywności fizycznej z siedzącym trybem życia w celu zmniejszenia ryzyka demencji, oferując praktyczne wskazówki na wakacje dotyczące łączenia ruchu i stymulacji umysłowej.

Niektóre siedzące czynności, takie jak czytanie, korzystnie wpływają na zdrowie mózgu, podczas gdy inne, takie jak oglądanie telewizji, szkodzą mu. Naukowcy wzywają do włączenia do codziennych zajęć zajęć angażujących fizycznie lub psychicznie, aby zmniejszyć ryzyko demencji.

To ta pora roku, kiedy wielu z nas może w końcu odpocząć i cieszyć się tak potrzebnym czasem wolnym. Jednak według naukowców z Uniwersytetu Południowej Australii wybór aktywności – czy to oglądanie telewizji, czy zagłębianie się w ulubioną książkę – może mieć długoterminowy wpływ na zdrowie mózgu.

W badaniu z udziałem 397 dorosłych w wieku 60 lat i starszych naukowcy sprawdzili, jak różne 24-godzinne wzorce aktywności wpływają na zdrowie mózgu. Odkryli, że rodzaj siedzącego trybu życia ma istotne znaczenie dla utrzymania funkcji poznawczych.

Wykazano, że angażowanie się w czynności stymulujące umysłowo lub społecznie – takie jak czytanie, słuchanie muzyki, modlitwa, prace ręczne, gra na instrumencie muzycznym lub rozmowa z innymi – poprawia pamięć i umiejętności myślenia. Natomiast bardziej pasywne czynności, takie jak oglądanie telewizji lub granie w gry wideo, wiążą się ze spadkiem zdolności poznawczych.

Naukowcy sugerują, że siedzący tryb życia prawdopodobnie wpływa na funkcje poznawcze w szerokim zakresie. Chociaż niektóre działania mogą mieć pozytywne skutki, inne mogą przyczyniać się do negatywnych skutków.

Zmniejszanie ryzyka demencji poprzez zmianę stylu życia

To cenne spostrzeżenie, które może pomóc zmniejszyć ryzyko zaburzeń poznawczych, zwłaszcza gdy co najmniej 45% przypadków demencji można by zapobiec poprzez modyfikowalne czynniki stylu życia.

W Australii około 411 100 osób (czyli jedna na 1000 osób) cierpi na demencję. Prawie dwie trzecie to kobiety. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie na demencję cierpi ponad 55 milionów ludzi, a każdego roku odnotowuje się prawie 10 milionów nowych przypadków.

Badaczka UniSA, dr Maddison Mellow, twierdzi, że nie wszystkie siedzące tryby życia są takie same, jeśli chodzi o pamięć i zdolność myślenia.

„W tym badaniu odkryliśmy, że kontekst danej czynności zmienia jej związek z funkcjami poznawczymi, przy czym różne czynności zapewniają różny poziom stymulacji poznawczej i zaangażowania społecznego” – mówi dr Mellow.

„Wiemy już, że aktywność fizyczna silnie chroni przed ryzykiem demencji i z pewnością powinna być traktowana priorytetowo, jeśli chcesz poprawić zdrowie swojego mózgu. Jednak do tej pory nie badaliśmy bezpośrednio, czy możemy korzystnie wpłynąć na zdrowie mózgu, zamieniając jedno siedzące zachowanie na inne.

„Odkryliśmy, że siedzący tryb życia, który promuje stymulację umysłową lub zaangażowanie społeczne – taki jak czytanie lub rozmowa z przyjaciółmi – ​​jest korzystny dla funkcji poznawczych, podczas gdy inne, takie jak oglądanie telewizji lub granie, mają negatywny wpływ. Dlatego ważny jest rodzaj działalności.

„I chociaż przesłanie «więcej się ruszaj, mniej siedź» z pewnością odnosi się do zdrowia kardiometabolicznego i zdrowia mózgu, nasze badania pokazują, że potrzebne jest bardziej zróżnicowane podejście, jeśli chodzi o myślenie o związku między siedzącym trybem życia a funkcjami poznawczymi”.

Praktyczne rady na wakacje

A teraz, gdy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, jaką radę mają badacze dla tych, którzy naprawdę chcą obejrzeć niezliczoną ilość filmów bożonarodzeniowych lub maraton Współczesna rodzina?

„Aby osiągnąć najlepsze korzyści dla zdrowia mózgu i zdrowia fizycznego, należy priorytetowo traktować ruch, który sprawia przyjemność i przyspiesza tętno, ponieważ ma to korzyści dla wszystkich aspektów zdrowia” – mówi dr Mellow.

„Ale nawet niewielka, pięciominutowa zmiana czasu może przynieść korzyści. Jeśli więc nie masz już ochoty na bożonarodzeniowy maraton filmowy, spróbuj w pewnym momencie przerwać ten czas jakąś aktywnością fizyczną lub bardziej angażującą poznawczo aktywnością w pozycji siedzącej, np. czytaniem. W ten sposób możesz powoli budować zdrowsze nawyki”.

Odniesienie: „Czy powinniśmy pracować mądrzej czy ciężej dla naszego zdrowia? Porównanie intensywności i kompozycji czasu opartych na domenach oraz ich powiązania ze zdrowiem poznawczym i kardiometabolicznym”, Maddison L Mellow, Dorothea Dumuid, Alexandra Wade, Timothy Olds, Ty Stanford, Hannah Keage, Montana Hunter, Nicholas Ware, Felicity M. Simpson , Frini Karayanidis i Ashleigh E Smith, 19 września 2024 r., Czasopisma Gerontologii: Seria A.
DOI: 10.1093/gerona/glae233

Badanie to zostało przeprowadzone przez zespół badaczy UniSA, w skład którego wchodzili: dr Maddison Mellow, prof. Dot Dumuid, dr Alexandra Wade, prof. Tim Olds, dr Ty Stanford, prof. Hannah Keage i doc. prof. Ashleigh Smith; z badaczami z Uniwersytetu w Leicester i Uniwersytetu w Newcastle.



Link źródłowy