WSTRZĘSŁY
Drżenie lub niekontrolowany ruch to jeden z najbardziej znanych objawów choroby Parkinsona, który może pojawić się jako pierwszy.
Organizacje charytatywne twierdzą, że zwykle zaczyna się w dłoni, a następnie rozprzestrzenia się na resztę ramienia lub czasami aż do stopy po tej samej stronie ciała.
Drżenie występuje częściej, gdy kończyny są rozluźnione.
Chociaż na drżenie nie ma lekarstwa, można je leczyć przy pomocy specjalisty lub pielęgniarki zajmującej się chorobą Parkinsona.
Choroba Parkinsona jest spowodowana śmiercią komórek nerwowych w części mózgu zwanej istotą czarną, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie dopaminy.
Dopamina jest niezbędnym neuroprzekaźnikiem, który działa jako przekaźnik między częściami mózgu a układem nerwowym, który pomaga kontrolować i koordynować ruchy ciała.
SPOWOLNIONE RUCHY
Jeśli cierpisz na chorobę Parkinsona, wykonywanie codziennych zadań może zająć dużo więcej czasu.
Może to oznaczać, że codzienne czynności, takie jak płacenie za artykuły w sklepie, zapinanie guzików i chodzenie do autobusu, zajmują więcej czasu, twierdzi Parkinson’s UK.
Powolność ruchu, zwana bradykinezją, obejmuje chodzenie krótkimi, powłóczącymi krokami.
Może również prowadzić do mniejszych ruchów – takich jak brak uśmiechu tak szeroko jak zwykle – trudności w połykaniu i żuciu oraz brak koordynacji.
Powolny ruch jest również spowodowany obniżonym poziomem dopaminy w mózgu, co wpływa na pracę mięśni.
Sztywne mięśnie to kolejny objaw choroby Parkinsona, który może Cię spowolnić.
Napięcie i brak elastyczności mięśni mogą utrudniać mimikę twarzy i poruszanie się.
Może to prowadzić do bolesnych skurczów mięśni i problemów z równowagą.
SZTYWNOŚĆ
W rezultacie machanie ramionami, wstawanie z krzesła i obracanie się w łóżku mogą stać się trudniejsze, podobnie jak oddychanie i mówienie wyraźnie.
Podobnie jak obniżony poziom dopaminy może powodować spowolnienie ruchów i drżenie, uważa się również, że zakłóca równowagę między mięśniami, które rozciągają się i rozluźniają przy każdym ruchu, co prowadzi do sztywności – twierdzi Parkinson’s Europe.
UTRATA ZAPACHU
Utrata węchu jest wczesnym sygnałem ostrzegawczym choroby Parkinsona.
Objaw ten dotyka 95 procent osób cierpiących na tę chorobę i może pojawić się na wiele lat przed pojawieniem się jakichkolwiek innych objawów, twierdzi Parkinson’s UK.
Jednak utrata węchu może wpływać na ludzi na różne sposoby: niektórzy tracą lub przybierają na wadze, ponieważ nie czują już zapachu jedzenia, podczas gdy u innych może to wpływać na nastrój.
Dla niektórych może to być subtelne i jedynie tłumić zapach, podczas gdy innym może w ogóle przeszkadzać zapach.
Może to również prowadzić do problemów związanych z bezpieczeństwem, na przykład z trudnościami w odczuwaniu zapachu spalenizny.
Badania sugerują, że przyczyną objawów jest część mózgu zwana „opuszką węchową” odpowiedzialna za przetwarzanie zapachów, która według Parkinson’s UK jest mniejsza u niektórych osób chorych na chorobę Parkinsona.
Badania wykazały również, że ta cebulka jest pierwszą częścią ciała, w której gromadzi się alfa-synukleina – białko występujące w komórkach wytwarzających dopaminę.
U pacjentów z chorobą Parkinsona białka splątują się i tworzą grudki, co według ekspertów może rozprzestrzeniać chorobę po całym mózgu.
PROBLEMY Z PĘCHIEREM LUB JELITAMI
Wstawanie w nocy do toalety może być plagą dla ludzi w starszym wieku.
Ale jest to także kolejny wczesny objaw choroby Parkinsona.
Chodzenie do łazienki częściej niż raz lub dwa razy w ciągu nocy – w medycynie nazywane nokturią – może być oznaką choroby.
Nietrzymanie moczu naglące, konieczność natychmiastowego oddania moczu i trudności w „trzymaniu się” mogą również być objawem.
W chorobie Parkinsona objawy wynikają ze spadków i wahań poziomu dopaminy, ponieważ może to wpływać na funkcjonowanie mięśni pęcherza i nerwów.
Według Parkinson’s Europe utrata dopaminy może również prowadzić do sygnałów mózgowych, które nakazują pęcherzowi zatrzymać lub wydalić mocz, aby został przerwany.
Zaparcie jest również objawem choroby, ponieważ spowolnienie ruchu i sztywność – charakterystyczne objawy choroby – mogą wpływać na mięśnie ściany jelita.
DEPRESJA I LĘK
Uczucie skrajnego smutku utrzymujące się przez dłuższy czas może być oznaką depresji.
Według NHS depresja i stany lękowe są powszechne wśród osób chorych na chorobę Parkinsona, ale nie jest do końca jasne, dlaczego tak się dzieje.
W niektórych przypadkach uczucia te pojawiają się na kilka miesięcy przed ujawnieniem się innych objawów.
Badania sugerują, że objawy wynikają ze spadku poziomu dopaminy u pacjentów z chorobą Parkinsona, co może prowadzić do zmęczenia i obniżonego nastroju.
Organizacja Parkinson’s UK twierdzi, że może to wywołać depresję, niepokój i lęk.
Ponadto niektórzy pacjenci mogą stwierdzić, że nie są w stanie nawiązywać tak częstych kontaktów towarzyskich jak kiedyś, co prowadzi do samotności i izolacji, zwiększając ryzyko depresji.
Organizacja charytatywna zauważa jednak również, że sama diagnoza choroby Parkinsona może być bardzo stresująca, dlatego zrozumiałe jest, że możesz doświadczyć takich uczuć.