W przypadku agresywnej konfrontacji samce myszy często rzucają się na samice myszy, stosując strategię „przynęty i zamiany”, aby odwrócić uwagę agresywnych samców.
Wykorzystał to zespół badawczy Joshuy Neunuebela z Uniwersytetu Delaware uczenie maszynowe aby zbadać, jak myszy reagują na agresję ze strony innych myszy. Ich badania, opublikowane dzisiaj (15 październikat) w czasopiśmie ogólnodostępnym Biologia PLOSpokazuje, że samce myszy często łagodzą agresywne spotkania, podchodząc do samicy myszy, odwracając uwagę samca agresora.
Podczas badania zespół obserwował grupy dwóch samców i dwóch samic myszy przez okres pięciu godzin. Podobnie jak inne zwierzęta, myszy ustanawiają hierarchie społeczne. Naukowcy zauważyli, że w prawie każdej zarejestrowanej grupie jeden samiec myszy wykazywał znacznie większą agresję w stosunku do drugiego.
Wykorzystanie uczenia maszynowego w analizie behawioralnej
Obiektywne badanie interakcji społecznych może być trudne, dlatego badacze zastosowali podejście do uczenia maszynowego, aby przeanalizować agresywne interakcje i reakcje myszy. W sumie zaobserwowali ponad 3000 sprzeczek między samcami myszy, a algorytm uczenia maszynowego pomógł naukowcom określić najbardziej prawdopodobne reakcje na agresję oraz to, czy działania te rozwiązały konflikt, czy też go pogłębiły.
Taktyka deeskalacji wśród myszy
Naukowcy odkryli, że napotkany agresywnie samiec myszy często podbiegał do jednej z samic myszy, co łagodziło agresję. Może to być taktyka „przynęty i zmiany”, ponieważ agresywny samiec myszy zwykle podążał za drugim samcem, ale potem wchodził w interakcję z samicą myszy, zamiast kontynuować agresywne spotkanie.
Niektóre inne taktyki, nawet jeśli przez chwilę unikały agresji, przekształciłyby się następnie w pełne walki. Jednak naukowcy odkryli, że po zastosowaniu przynęty i zamiany tak nie było. Po zastosowaniu tej taktyki rzadko dochodziło do bójek, samce myszy często pozostawały dalej od siebie, a agresywna mysz kontynuowała interakcję z samicą.
Skutki długoterminowe i implikacje badawcze
Chociaż zmiana przynęty może być skutecznym sposobem na złagodzenie konfliktów, ofiara może wiązać się z kosztami, takimi jak poświęcenie czasu z samicami myszy, a dalsze badania mogą sprawdzić, czy ta taktyka jest skuteczna w większych grupach myszy. Badanie to pokazuje również, w jaki sposób narzędzia uczenia maszynowego mogą być przydatne do zrozumienia zachowań zwierząt, a podobne narzędzia można wykorzystać do zbadania, jak wiele innych gatunek z hierarchiami społecznymi radzą sobie z agresją.
Autorzy dodają: „Korzystanie sztuczna inteligencjaodkryliśmy, że samce myszy zwracają się do pobliskich samic, aby odwrócić uwagę agresorów i załagodzić konflikty. Po agresywnym spotkaniu zaatakowany samiec na krótko nawiązuje kontakt z samicą, po czym szybko ucieka, gdy cała uwaga agresora skupia się na niej.”
Odniesienie: „Myszy wykorzystują mechanizm ucieczki typu przynęta i przełącznik w celu deeskalacji konfliktu społecznego”, Clein RS, Warren MR, Neunuebel JP, 15 października 2024 r., Biologia PLOS.
DOI: 10.1371/journal.pbio.3002496
Finansowanie: Badanie to zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego (R01MH122752 do JPN), Narodowe Instytuty Zdrowia (P20GM103653), Fundacji Badawczej Uniwersytetu Delaware (przyznane JPN) i General University Research Program w Delaware (przyznane JPN). Fundatorzy nie mieli żadnego wpływu na projektowanie badań, gromadzenie i analizę danych, podejmowanie decyzji o publikacji ani przygotowanie manuskryptu.