Strona główna zdrowie SZOK AUTystyczny: zaburzenia mogą być „spowodowane zanieczyszczeniem powietrza”, którym oddychają miliony osób...

SZOK AUTystyczny: zaburzenia mogą być „spowodowane zanieczyszczeniem powietrza”, którym oddychają miliony osób w Wielkiej Brytanii – twierdzą eksperci – nasza mapa pokazuje najważniejsze punkty w Wielkiej Brytanii

29
0


Wyniki nowych badań pokazują, że zanieczyszczenie powietrza wdychane codziennie przez tysiące osób w Wielkiej Brytanii może wiązać się z większym ryzykiem rozwoju autyzmu.

Przegląd najnowszej literatury naukowej wykazał, że ryzyko rozwoju tej choroby było większe u dzieci z wyższym ryzykiem genetycznym zaburzeń rozwojowych, które były narażone na cztery powszechnie stosowane substancje zanieczyszczające powietrze.

Uważa się, że te mikroskopijne zanieczyszczenia, wdychane we wczesnym dzieciństwie lub w łonie matki, mogą przedostać się do krwioobiegu.

Tam mogą ominąć warstwy ochronne mózgu, powodując stan zapalny, zmieniając sposób funkcjonowania nerwów i rozwijając się, zwiększając ryzyko zaburzeń.

Dzieje się tak w związku z gwałtownym wzrostem wskaźników autyzmu na całym świecie w ostatnich latach. Analiza pokazuje, że w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich kilku dekad liczba rozpoznań tego zaburzenia wzrosła o prawie 800 procent, a w USA wskaźnik ten wzrósł niemal trzykrotnie.

Dr Haitham Amal, kierownik wydziału Laboratorium Neuromiki, Sygnalizacji Komórkowej i Medycyny Translacyjnej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, który kierował nowym badaniem, powiedział, że próbują zrozumieć, co może przyczyniać się do tego wzrostu.

Jego laboratorium skupiało się głównie na tlenku azotu (NO), gazie uwalnianym podczas spalania paliw kopalnych w samochodach.

Dr Amal powiedziała: „Moje laboratorium wykazało, że NO odgrywa główną rolę w ASD (zaburzeniu ze spektrum autyzmu)”.

Mapa przedstawia 10 obszarów o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza odnotowanym w 2023 r. Na obszarach tych występował prawie dwukrotnie lub trzykrotnie wyższy poziom cząstek stałych, czyli mikroskopijnych cząstek zanieczyszczeń, które mogą przedostać się głęboko do organizmu człowieka, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia Organizacja

Mapa przedstawia 10 obszarów o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza odnotowanym w 2023 r. Na obszarach tych występował prawie dwukrotnie lub trzykrotnie wyższy poziom cząstek stałych, czyli mikroskopijnych cząstek zanieczyszczeń, które mogą przedostać się głęboko do organizmu człowieka, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia Organizacja

W nowym badaniu opublikowane w czasopiśmie Medycyna mózguspojrzał na nią doktor Amal cztery różne składniki zanieczyszczenia powietrza: cząstki stałe, tlenki azotu, dwutlenek siarki i ozon.

Tlenki azotu odnoszą się zarówno do tlenku azotu, jak i dwutlenku azotu, dwóch substancji zanieczyszczających uwalnianych podczas spalania paliw kopalnych.

Cząstki stałe to ogólny termin określający mikroskopijne cząsteczki pyłu, cieczy lub dymu powstające na placach budowy, w elektrowniach i samochodach.

Jest od siedmiu do 30 razy mniejsza niż średnica ludzkiego włosa.

Dwutlenek siarki to bezbarwny gaz lub ciecz powstająca podczas spalania paliw kopalnych lub wytapiania metali takich jak aluminium.

Ozon to bezbarwny, bezwonny gaz wytwarzany w zakładach chemicznych, lakierniach olejowych i drukarniach. Może również powstawać w wyniku łączenia się innych substancji zanieczyszczających z atmosferą.

Autorzy nie podali liczb, ale starsze badania z Harvardu sugeruje, że narażenie na zanieczyszczenia powietrza, takie jak cząstki stałe, może zwiększać ryzyko autyzmu aż o 64 procent.

Przegląd najnowszej literatury naukowej wykazał, że u dzieci z genetyczną predyspozycją do autyzmu, narażonych na działanie czterech powszechnych substancji zanieczyszczających powietrze, ryzyko rozwoju tej choroby było większe

Przegląd najnowszej literatury naukowej wykazał, że u dzieci z genetyczną predyspozycją do autyzmu, narażonych na działanie czterech powszechnych substancji zanieczyszczających powietrze, ryzyko rozwoju tej choroby było większe

Lekarze nie są pewni, co powoduje rozwój autyzmu, ale około 15 procent przypadków wiąże się z konkretną mutacją genu.

Eksperci nie są również pewni, dlaczego ryzyko zachorowania na tę chorobę może być powiązane z zanieczyszczeniem powietrza, ale mają teorie.

Po pierwsze, gdy ktoś wdycha jedną z tych substancji zanieczyszczających, może to spowodować zapalenie nerwów, które z czasem uszkadza je i prowadzi do dysfunkcji.

Ludzie są najbardziej podatni na te zaburzenia, gdy rozwijają się w łonie matki i we wczesnym dzieciństwie, ponieważ ich mózgi wciąż się kształtują – stwierdziła dr Amal.

Badania wykazały, że te maleńkie cząsteczki zanieczyszczeń mogą nawet bezpośrednio przedostać się do mózgu płodu – powiedział.

Dodał, że długoterminowe zmiany w funkcjonowaniu mózgu mogą powodować niektóre objawy behawioralne związane z autyzmem.

NO to tylko jedna z wielu substancji uwalnianych podczas spalania paliw kopalnych, głównie podczas wytwarzania energii i transportu.

Ogólnie rzecz biorąc, zanieczyszczenie powietrza mierzy się poprzez rejestrację poziomu cząstek stałych (PM2,5), czyli poziomu mikroskopijnych cząstek w powietrzu, które mogą wnikać głęboko w nasze płuca i powodować szereg problemów zdrowotnych.

Doktor Amal (w środku) i jego zespół badaczy w laboratorium w Jerozolimie. Zespół skupia się na tlenku azotu i jego roli w mózgu

Doktor Amal (w środku) i jego zespół badaczy w laboratorium w Jerozolimie. Zespół skupia się na tlenku azotu i jego roli w mózgu

Według danych zebranych przez stronę internetową IQAir, w Surbiton w południowo-zachodnim Londynie odnotowano najgorszy średni poziom PM2,5 w Wielkiej Brytanii w 2023 r., który wyniósł 13 mikrogramów na metr sześcienny.

To prawie trzykrotność wartości zalecanej przez Światową Organizację Zdrowia w sprawie 5 PM2,5, na które ludzie powinni być narażeni rocznie.

Inne obszary o wysokim poziomie PM2,5 w Wielkiej Brytanii to Willesborough, Faversham i Lower Stoke w Kent, Worcester Park w Londynie i Worsley w Greater Mancester.

Z kolei w Church Hill w West Sussex najniższy poziom PM2,5 w 2023 r. wyniósł zaledwie 3,8.

Następne w kolejności były West Hoathly, również w West Sussex, o godzinie 16:00 i 2,5 w tym roku, a także Motherwell i Currie w Szkocji, które odnotowały godzinę 16:12, 2,5.

Dane z 2023 r. pokazują, że dziewięć obszarów w Wielkiej Brytanii nie spełniło średnich rocznych limitów dwutlenku azotu wynoszących 40 mikrogramów na metr sześcienny.

Były to Wielki Londyn, West Midlands, Greater Manchester, West Yorkshire, Liverpool, Nottingham, Bristol, Coventry/Bedworth i południowy wschód.

Autyzm oznacza, że ​​mózg danej osoby działa inaczej niż normalnie.

Nie jest to choroba i ludzie chorują na nią od chwili urodzenia, chociaż może zostać wykryta dopiero w dzieciństwie, a czasami znacznie później.

Autyzm istnieje w spektrum. Niektórzy ludzie będą w stanie prowadzić w pełni funkcjonujące życie bez dodatkowej pomocy. Inni mogą potrzebować pomocy w pełnym wymiarze godzin.

Klasyczne oznaki autyzmu obejmują problemy z komunikacją, znajdowaniem pewnych bodźców lub sytuacje przytłaczające i powtarzające się zachowania.

Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Newcastle w 2021 r. około jedno na 57 dzieci w Wielkiej Brytanii ma autyzm.

Jednak w ostatnich latach częstość występowania tej choroby gwałtownie wzrosła, co sugeruje, że obecnie diagnozuje się tę chorobę zbyt mocno.

Eksperci twierdzą jednak, że w przeszłości autyzm był w ogromnym stopniu niedodiagnozowany, szczególnie wśród kobiet i dziewcząt.

Doprowadziło to do powstania zaległości w diagnozowaniu pacjentów w późniejszym życiu.

Dodatkowym czynnikiem, który mógł przyczynić się do tego wzrostu, jest wycofanie na emeryturę zespołu Aspergera, niegdyś uznawanego za odrębną chorobę, ale obecnie uznawanego za inną formę autyzmu, również zwiększającą te liczby.



Link źródłowy