Strona główna Biznes Szefowie organów nadzorujących rynki UE popierają poluzowanie zasad sekurytyzacji – Euractiv

Szefowie organów nadzorujących rynki UE popierają poluzowanie zasad sekurytyzacji – Euractiv

4
0


W poniedziałek (23 września) szefowa unijnego organu nadzoru nad rynkami finansowymi poparła wezwania do obniżenia wymogów na rynku sekurytyzacji UE, sygnalizując, że decydenci przedstawią propozycje poluzowania obecnych przepisów „w nadchodzących tygodniach”.

„Jest oczywiste, że ramy regulacyjne nie przyniosły oczekiwanych rezultatów” – powiedziała Verena Ross, przewodnicząca Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), dziś rano na konferencji branżowej w Londynie, wskazując na znaczny spadek obserwowany na europejskich rynkach sekurytyzacji w porównaniu do epoki kryzysu finansowego sprzed 2008 r.

„Dlatego musimy się temu jeszcze raz przyjrzeć [and] poprawić zachęty regulacyjne dla uczestników rynku, aby angażowali się w rynek sekurytyzacji”, powiedziała.

Rynek papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami – produktów finansowych zabezpieczonych pulami pożyczek banków dla właścicieli domów, przedsiębiorstw i konsumentów – spadł z 2 bln euro w szczytowym okresie przed kryzysem do 1,2 bln euro w 2023 r., stwierdził Ross, przy rocznej emisji spadającej z 600 miliardów euro w 2008 r. do „poniżej 200 miliardów euro” w 2023 r.

Dopracowanie elementów sekurytyzacji planu generalnego unii rynków kapitałowych

Kwestia sekurytyzacji znalazła się ostatnio na pierwszym miejscu wśród planów decydentów UE mających na celu zwiększenie przepływów kapitału prywatnego w obliczu ogromnych potrzeb finansowych bloku, szacowanych na około 600–800 euro dodatkowych inwestycji rocznie. Kwestia ta znalazła się w centrum uwagi podczas niedawnej reformy trwającej dziesięć lat w UE unii rynków kapitałowych (CMU), która w nowej Komisji ma zostać przemianowana na Unię Oszczędnościowo-Inwestycyjną.
Wiosną Liderzy UE i ministrowie finansów podjęli żądania płynące z branży – a także ze sprawozdania o jednolitym rynku sporządzonego przez byłego premiera Włoch Enrico Letty – i zobowiązali się do rozważenia „zmian regulacyjnych i ostrożnościowych” w celu „ożywienia” europejskiego rynku sekurytyzacji.

Potencjalnie wiązałoby się to z ponownym otwarciem rozdziału dotyczącego wymogów kapitałowych – tj. kwoty kapitału, którą banki i inni inwestorzy instytucjonalni muszą przeznaczyć w celu zabezpieczenia przed ryzykiem kredytowym związanym z inwestycjami sekurytyzacyjnymi. „Ostrożnościowe” wymogi kapitałowe są powszechnie postrzegane jako jedna z głównych przyczyn załamania się rynku sekurytyzacji w epoce pokryzysowej.

Wysyłając jeden z najwyraźniejszych jak dotąd sygnałów świadczących o tym, że prawodawcy UE rzeczywiście zamierzają zmienić podstawowe wymagania dla tego sektora, Ross stwierdził, że „jedna z kluczowych reform strukturalnych rynków [within CMU efforts]…jest sposób na ożywienie rynku sekurytyzacji.”

„W chwili obecnej Komisja pracuje nad konsultacjami publicznymi w sprawie funkcjonowania ram sekurytyzacji – które, jak oczekujemy, zostaną otwarte w nadchodzących tygodniach lub miesiącach” – powiedziała.

ESMA „aktywnie przyczyni się” do konsultacji Komisji „w sprawie przeglądu poziomu 1”, czyli podstawowych zasad, w odniesieniu do których państwa członkowskie mają niewielki wpływ na ich wdrażanie, powiedział Ross.

Ross wskazał także na dokument przedstawiający stanowisko Sam ESMA opublikował w maju post, w którym zalecił, aby organ wykonawczy UE przeprowadził „kompleksowy przegląd” sektora, który „powinien szczególnie uwzględnić podejście ostrożnościowe”.

Zmiany w zasadach pozaostrożnościowych

Tymczasem Ross powiedziała, że ​​organ nadzoru rynku wkrótce przedstawi propozycje dotyczące „nieostrożnościowych” zasad dotyczących danej klasy aktywów, a mianowicie wymogów dotyczących należytej staranności i sprawozdawczości, które jej zdaniem w dalszym ciągu zniechęcają zarówno inwestorów, jak i emitentów do angażowania się w rynek.

„[We need to] zapewniają większą przejrzystość i przewidywalność wymagań… oznacza to dokonanie przeglądu tego, co mogło ograniczyć” inwestycje i emisję, powiedział Ross.

Wymagałoby to wyjaśnienia zakresu jurysdykcji przepisów oraz uczynienia zasad dotyczących należytej staranności i sprawozdawczości „bardziej proporcjonalnymi”, szczególnie „w przypadku mniejszych podmiotów”.

„Obecnie przygotowujemy projekt wytycznych mających na celu wprowadzenie… większej proporcjonalności w stosowaniu zasad należytej staranności” – powiedział urzędnik UE, dodając, że ESMA rozpocznie konsultacje w tej sprawie „w nadchodzących tygodniach”.

NA zasady przejrzystościRoss stwierdził, że opinie zainteresowanych stron były jasne: „obecne wymogi dotyczące ujawniania informacji są zbyt nakazowe i uciążliwe… i niewystarczająco ukierunkowane”.
W najbliższej przyszłości ESMA opublikuje „oświadczenie zwrotne… zawierające również propozycje ewentualnych zmian w naszych standardach technicznych” w sprawie zasad ujawniania informacji – na podstawie których organ nadzoru konsultowany w zeszłym roku – „z wyraźnym naciskiem na proporcjonalność”, szczególnie w przypadku prywatnych sekurytyzacji – stwierdziła.

„Uproszczenie systemów sprawozdawczych stanowi główny element podstawowej strategii ESMA w zakresie danych”, mającej na celu obniżenie kosztów przestrzegania przepisów, powiedział Ross. „Z pewnością naszym celem jest sprostanie temu wyzwaniu”.

[Edited by Owen Morgan]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy