Strona główna Biznes Szef włoskiego banku centralnego wzywa do stworzenia wspólnego mechanizmu zdolności fiskalnej UE...

Szef włoskiego banku centralnego wzywa do stworzenia wspólnego mechanizmu zdolności fiskalnej UE – Euractiv

48
0


Aby zapewnić pokój i dobrobyt, UE potrzebuje tak zwanej „wspólnej zdolności fiskalnej” – powiedział Fabio Panetta, prezes Banku Włoch i były członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, podczas dorocznego szczytu katolickiego najwyższego szczebla we Włoszech w w środę w Rimini.

Co roku w północnych Włoszech miasto jest gospodarzem Spotkania Przyjaźni Między Narodami, którego organizatorem jest Ruch Komunia i Wyzwolenie. Tegoroczne spotkanie, które trwa od wtorku do soboty, ma temat: „Jeśli nie szukamy tego, co najważniejsze, to czego szukamy?”

Panetta, który przemawiał we wtorek na posiedzeniu w Rimini, postanowił skoncentrować swoje wystąpienie na UE.

Według niego UE jest niezbędna, bo zapewnia pokój i dobrobyt, ale aby to zapewnić, potrzebuje reform, zaczynając od „wspólnego mechanizmu fiskalnego”.

W swoim przemówieniu Panetta przestrzegł także przed „nacjonalistycznymi impulsami spowalniającymi proces integracji”. Stwierdził, że nie należy popadać w samozadowolenie, ponieważ „zbiorowa reakcja na pandemię jedynie spowolniła tę tendencję”.

Panetta wymienił także wyzwania i słabe strony wymagające od UE „podjęcia dalekosiężnych reform i znacznych inwestycji w nadchodzących latach”.

„Wśród reform podkreślałem już znaczenie stworzenia wspólnego mechanizmu zdolności fiskalnej, bez którego obecne zarządzanie w Europie – charakteryzujące się jednolitą polityką pieniężną i fragmentaryczną polityką budżetową na poziomie krajowym – pozostanie niezrównoważone” – powiedział.

„Pomysł, że UGW może skutecznie funkcjonować bez scentralizowanego mechanizmu fiskalnego, jest po prostu iluzją i należy ją przezwyciężyć. Wspólna polityka fiskalna skorygowałaby tę nierównowagę i wzmocniła spójność między krajami członkowskimi, ułatwiając realizację strategicznych inwestycji na dużą skalę” – dodał szef banku centralnego.

Panetta przypomniał także „kluczowe obszary, na których należy skoncentrować wysiłki: podwójną transformację – środowiskową i cyfrową – oraz sektory strategiczne, takie jak żywność, energia, zdrowie i obrona”. Są to „ponadnarodowe dobra publiczne, które wymagają skoordynowanego podejścia na poziomie europejskim”.

Dlatego też wezwał do „rozszerzenia jednolitego rynku o sektory obecnie wykluczone, takie jak telekomunikacja i energia” oraz „dokończenie unii bankowej i urzeczywistnienie jednolitego rynku kapitałowego”.

Wezwał także Włochy do co najwyżej wdrożenia UE nowej generacji i zmniejszenia długu publicznego przy jednoczesnym wdrażaniu reform strukturalnych mających na celu zwiększenie produktywności.

(Roberto Castaldi | Euractiv.it)

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy