Przewodnicząca Ursula von der Leyen powiedziała we wtorek (17 września), że zrównoważenie nadrzędnych celów, jakimi są konkurencyjność i bezpieczeństwo, z liczbą państw członkowskich, które chcą, aby ich kandydat miał tekę związaną z gospodarką, wywarło duży wpływ na strukturę jej kolegium komisarzy.
„Około 20 państw członkowskich chciało silnego portfela gospodarczego. Nie mamy 20 silnych portfeli gospodarczych” – powiedziała dziennikarzom von der Leyen.
Przewodnicząca Komisji dodała, że jej nowa uczelnia również będzie „bardziej płynne, bardziej powiązane” – przy czym niektóre tradycyjne teki „ekonomiczne” (np. konkurencja) są przekazywane komisarzom, których obowiązki wykraczają daleko poza gospodarkę (w tym obejmują np. zmianę klimatu).
Oto przewodnik Euractiv dla szczęśliwych komisarzy z tekami skupionymi na gospodarce w następnej kadencji.
Ribera i Sejourné będą pracować nad Clean Industrial Deal
Hiszpanka Teresa Ribera, która zostanie wiceprezesem wykonawczym ds. czystej, sprawiedliwej i konkurencyjnej transformacji, będzie także kierować teką ds. polityki konkurencji zajmowaną przez Margrethe Vestager.
Jako nowy komisarz ds. konkurencji Ribera powinien wdrożyć „nowe podejście do polityki konkurencji”, twierdzi von der Leyen list misyjny państw członkowskich, które powinny „w większym stopniu wspierać firmy w zwiększaniu skali działalności na rynkach światowych”.
Oczekuje się również, że Ribera będzie współpracować ze Stéphane Séjourné, wyznaczonym wiceprezesem wykonawczym ds. dobrobytu i strategii przemysłowej, w celu przedstawienia „Porozumienia w sprawie czystego przemysłu” w ciągu pierwszych 100 dni kadencji nowej Komisji.
W następstwie kłótni z francuskim rządem o zastąpienie byłego komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry’ego Bretona von der Leyen mianowała francuskiego ministra spraw zagranicznych i byłego szefa grupy Renew Europe Séjourné na jednego ze swoich sześciu wiceprzewodniczących wykonawczych.
Jego rola obejmie zapewnienie spójności między krajową pomocą państwa a europejskim jednolitym rynkiem, przegląd przepisów dotyczących zamówień publicznych w celu „umożliwienia preferowania produktów europejskich” oraz poszerzenie definicji małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).
Włoski Fitto na czele polityki spójności
Zgodnie z planami von der Leyen włoski selekcjoner Raffaele Fitto zostanie wiceprezesem wykonawczym ds. polityki spójności i reform.
Promując politykę spójności ze zwykłego komisarza do wiceprzewodniczącej wykonawczej, von der Leyen rozwiewa obawy, że polityka spójności, stanowiąca jedną trzecią wydatków UE, może przegrać z nowymi priorytetami UE, takimi jak obrona.
Zadania dzięki uczynieniu polityki spójności „bardziej ukierunkowaną, prostszą i skuteczniejszą” Fitto wdroży również Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności po pandemii (RRF).
Do jego roli należeć będzie także realizacja nowej obietnicy „prawa do pobytu” – pierwotnie zaproponowanej przez Enrico Letta w swoim raporcie na temat jednolitego rynku – który będzie miał na celu przybliżenie UE obywatelom.
Fitto należy jednak do najbardziej kontrowersyjnych kandydatów, biorąc pod uwagę jego nominację przez skrajnie prawicową premier Włoch Giorgię Meloni.
Dombrovskis ma ograniczyć biurokrację, Serafin poprowadzi rozmowy budżetowe
Valdis Dombrovskis, który dotychczas pełnił funkcję wiceprezesa wykonawczego, zostanie zdegradowany do roli zwykłego komisarza ds. gospodarki, co będzie Widzieć przejmie on prace nad wdrażaniem unijnych reguł fiskalnych.
Pokieruje także pracami nad „wdrożeniem i uproszczeniem” unijnych przepisów – powiedziała von der Leyen, którą początkowo chciała powierzyć roli wiceprezydenta, zgodnie ze swoimi politycznymi wytycznymi.
Tymczasem obywatel Polski Piotr Serafin będzie kierował pracami nad kolejnym wieloletnim budżetem UE na lata 2028–2034, co będzie drażliwym zadaniem, które będzie wymagało zrównoważenia nowych priorytetów UE z tradycyjnymi wydatkami UE.
Von der Leyen zapowiedział, że w tej roli będzie podlegał bezpośrednio jej, co zapewni mu większą niezależność w przewidywalnych starciach z komisarzami ds. polityki spójności, rolnictwa i beneficjentami wydatków UE.
Tymczasem opodatkowanie nie będzie należało do obowiązków Serafina, a zamiast tego zajmie się nim komisarz ds. klimatu i były holenderski minister finansów Woepke Hoekstra, który jest zadaniemiędzy innymi w celu znalezienia „innowacyjnych rozwiązań w zakresie spójnych ram podatkowych dla sektora finansowego UE”.
Šefčoviča do sprawowania portfeli handlowych i bezpieczeństwa gospodarczego
Nominowany na piątą kadencję w Brukseli przez rząd słowacki, Maroš Šefčovič przejmie funkcję komisarza ds. handlu od Valdisa Dombrovskisa.
Doświadczony i powszechnie szanowany podmiot polityczny Šefčovič, który wcześniej sprawował wpływowe stanowisko polegające na nadzorowaniu sztandarowej inicjatywy von der Leyen w zakresie Zielonego Ładu, przejmie również nowe teki Komisji dotyczące bezpieczeństwa gospodarczego i będzie nadal pełnił swoją obecną rolę nadzorując stosunki międzyinstytucjonalne.
Słowak będzie oczekiwany aby poruszać się po wzburzonych wodach geopolitycznych, w tym rosnących napięciach handlowych z Chinami i USA. Oczekuje się również, że „sfinalizuje negocjowane umowy handlowe” i przyczyni się do wysiłków UE na rzecz dywersyfikacji dostaw materiałów kluczowych dla zielonej transformacji z Pekinu.
Albuquerque będzie naciskać na głębszą integrację CMU
Była portugalska minister finansów Maria Luís Albuquerque zastąpi irlandzką komisarz Mairead McGuinness na stanowisku kolejnej europejskiej komisarz ds. usług finansowych.
Von der Leyen ją zachwalała „ogromne doświadczenie” jako minister rządu i „ogromne doświadczenie” w sektorze prywatnym, zdobyte podczas pracy jako dyrektor niewykonawczy w brytyjskiej firmie zarządzającej aktywami Arrow Global.
Głównym zadaniem Albuquerque będzie nacisk na głębszą integrację unii rynków kapitałowych (CMU), która – zdaniem ekspertów – mogłaby pozyskać setki miliardów euro z funduszy, które można by wykorzystać na realizację kluczowych inwestycji.
Albuquerque prawdopodobnie jednak spotka się ze znacznym oporem państw członkowskich wobec głębszej integracji unii rynków kapitałowych, zwłaszcza w związku z niedawnymi naciskami UE na rzecz scentralizowanego nadzoru finansowego oraz harmonizacji prawa podatkowego i prawa upadłościowego.
von der Leyena list misyjny wyjaśnia, że zadaniem Albuquerque będzie również zwiększanie wiedzy finansowej, odblokowanie finansowania bankowego poprzez „poprawę stosowania sekurytyzacji” oraz współpraca z nową główną dyplomatą UE, Kają Kallas, w celu zapobiegania obchodzeniu sankcji.
Zaharieva pobudzi badania europejskie, Mînzatu pracuje nad umiejętnościami
Była minister sprawiedliwości i spraw zagranicznych Bułgarii Ekaterina Zaharieva będzie kierować wysiłkami UE na rzecz pobudzenia innowacyjności.
„Musimy umieścić badania i innowacje, naukę i technologię w centrum naszej gospodarki” – powiedziała we wtorek von der Leyen. „[Zaharieva] pomoże zapewnić, że będziemy inwestować więcej i skupiać nasze wydatki na priorytetach strategicznych i przełomowych innowacjach.”
Roxana Mînzatu pełni funkcję premiera Rumunii Pragnienie Marcela Ciolacu dotyczącego „odpowiedni” poprzez awans na stanowisko wiceprezesa wykonawczego ds. ludzi, umiejętności i gotowości – przejmując tekę „praw socjalnych” od Luksemburczyka Nicolasa Schmita.
W swoim liście misyjnym skierowanym do Mînzatu, von der Leyen zauważyła, że od Rumuna oczekuje się wprowadzenia „prawa do odłączenia się”, poprawy dostępu obywateli UE do wysokiej jakości miejsc pracy, przyczynienia się do tworzenia tanich mieszkań i zajęcia się rosnącym niedoborem umiejętności w Europie w porównaniu z USA.
[Edited by Alice Taylor-Braçe]