Strona główna nauka/tech Szczątki komety Halleya zapalają ogniste kule w deszczu meteorytów Orionidów

Szczątki komety Halleya zapalają ogniste kule w deszczu meteorytów Orionidów

42
0


Grafika koncepcyjna deszczu meteorytów
Rok 2024 zapewnił obserwatorom nieba wspaniałe wydarzenia astronomiczne, w tym zaćmienie słońca i zaćmienie Księżyca. W połowie października roje meteorów Orionidów osiągną szczyt, ukazując meteory z Komety Halleya. Źródło: SciTechDaily.com

Tegoroczne obserwacje nieba osiągają szczyt wraz z rojem meteorów Orionidów, ukazującym jasne meteoryty na tle najjaśniejszych gwiazd nocy, powiązanych ze słynną Kometą Halleya.

Rok 2024 był niezwykłym rokiem zarówno dla astronomów amatorów, jak i zawodowych, obfitował w wiele wydarzeń, od całkowitego zaćmienia słońca w kwietniu po częściowe zaćmienie Księżyca podczas wrześniowego Harvest Moon. W miarę zbliżania się Halloween szykuje się jeszcze więcej deszczów meteorytów Orionidów, które według przewidywań rozświetlą niebo przed świtem 20 i 21 października, jeśli pozwoli na to pogoda i światło księżyca.

Deszcze meteorytów Orionidów

Orionidy, których szczyt przypada na połowę października, słyną z żywych i szybko poruszających się meteorów, co czyni je jednym z najbardziej spektakularnych rojów meteorów w roku. Jednak widoczność zależy w dużej mierze od czystego nieba. Dodatkowo światło słabnącego, garbatego Księżyca, przechodzącego z pełni do ostatniej kwadry, może przyćmić słabsze meteory, znacznie zmniejszając ich liczbę widoczną dla obserwatorów.

Meteor Orionid
Meteoryty Orionidy pojawiają się co roku, gdy Ziemia przemierza przestrzeń kosmiczną zaśmieconą szczątkami Komety Halleya. Źródło: NASA/JPL

Mimo to kilka Orionidów powinno być widocznych zarówno na półkuli północnej, jak i południowej w godzinach po północy do przed świtem w niedzielę 20 października i poniedziałek 21 października.

Orionidy otoczone są także przez jedne z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie, co stanowi spektakularne tło dla tych efektownych meteorów.

Wskazówki dotyczące oglądania najlepszych wrażeń z pokazu meteorów

„Znajdź miejsce z dala od miasta i świateł ulicznych” – radzi Bill Cooke, który prowadzi NASABiuro ds. Środowiska Meteoroidów w Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville w stanie Alabama. „Przyjdź przygotowany z kocem. Połóż się płasko na plecach i spójrz w górę, chłonąc jak najwięcej nieba. W niecałe 30 minut w ciemności Twoje oczy się przystosują i zaczniesz widzieć meteoryty.

Dziedzictwo komety Halleya

Oprócz potencjalnego wytwarzania spektakularnych kul ognia, Orionidy mają spore dziedzictwo. Ich macierzystą kometą jest najsłynniejsza ze wszystkich – Kometa Halleya. Za każdym razem, gdy Halley powraca do wewnętrznego układu słonecznego, jego jądro wyrzuca w przestrzeń lód i skalisty pył. Te ziarna pyłu ostatecznie stają się Orionidami w październiku i Eta Akwarydami w maju, jeśli zderzą się z ziemską atmosferą.

Kometa Halleya potrzebuje około 76 lat, aby okrążyć Słońce raz. Ostatni raz kometa Halleya była widziana przez przypadkowych obserwatorów w 1986 r. i wejdzie ona ponownie do wnętrza Układu Słonecznego dopiero w 2061 r. Kometa została nazwana na cześć Edmonda Halleya, który w 1705 r. odkrył, że trzy poprzednie komety zdawały się powracać co mniej więcej 76 lat i zasugerował, że w rzeczywistości wszystkie te obserwacje dotyczyły tej samej komety. Kometa powróciła zgodnie z przewidywaniami i dlatego została nazwana na cześć Halleya.

Tak więc, chociaż dostrzeżenie Komety Halleya zajmie kolejne 37 lat, Orionidy dają wgląd w jej przeszłość.

Podsumowanie roku niebiańskich wydarzeń

Orionidzi zaczynają kończyć rok kalendarzowy pełen wydarzeń w zakresie obserwacji nieba. 8 kwietnia w większości obszaru Ameryki Północnej miało miejsce całkowite zaćmienie słońca – ustawienie Słońca, Księżyca i Ziemi – tworząc całkowite zaćmienie słońca trwające 4 minuty i 12 sekund. W sierpniu Perseidy przyniosły fajerwerki nocnego nieba. Częściowe zaćmienie Księżyca podczas pełni superksiężyca – Księżyca Żniwionego – powitało jesień i dostarczyło spektakularnych zdjęć. Inne wydarzenia związane z obserwacją nieba w 2024 r. obejmują grudniowe roje meteorów Geminidów i Ursydów.



Link źródłowy