Strona główna zdrowie Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że ​​niezwykle śmiercionośny szczep małpiej ospy stanowi zagrożenie...

Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że ​​niezwykle śmiercionośny szczep małpiej ospy stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym

51
0


Światowa Organizacja Zdrowia uznała dziś niezwykle śmiercionośny szczep ospy małpiej za stan zagrożenia zdrowia publicznego na skalę światową.

Urzędnicy stwierdzili, że epidemia wirusa w Demokratycznej Republice Konga i krajach z nią sąsiadujących stwarza „zaniepokojenie międzynarodowe” – jest to najwyższy stopień alarmowy WHO.

Mamy nadzieję na przyspieszenie badań oraz zgromadzenie większych funduszy i środków w zakresie zdrowia publicznego w celu powstrzymania wirusa, który jest bardziej zakaźny i kilkakrotnie bardziej śmiercionośny niż ten, który spowodował globalną epidemię w 2022 r.

W związku z ostatnią epidemią w USA nie zgłoszono żadnych przypadków, ale CDC nalega, aby lekarze zwracali uwagę na objawy, takie jak wysypki i zmiany skórne.

Charakterystycznymi objawami mpoxu są wysypki i zmiany skórne. Często występują również bóle mięśni, obrzęk węzłów chłonnych, bóle głowy i dreszcze

Charakterystycznymi objawami mpoxu są wysypki i zmiany skórne. Często występują również bóle mięśni, obrzęk węzłów chłonnych, bóle głowy i dreszcze

Wirus nadal rozprzestrzenia się głównie drogą płciową i atakuje głównie mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych.

Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział w środę: „Jest oczywiste, że skoordynowana reakcja międzynarodowa jest niezbędna, aby powstrzymać te epidemie i uratować życie”.

DRK jest domem dla gęsto zaludnionej populacji, która często podróżuje i przekracza granice, co zwiększa ryzyko, że nowy szczep mpox, który rozprzestrzenia się poprzez kontakt fizyczny, ostatecznie rozprzestrzeni się poza kraj.

Według Afrykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom tylko w tym roku na kontynencie afrykańskim zgłoszono ponad 17 000 podejrzanych przypadków ospy małpiej, obecnie zwanej mpox, i 517 zgonów. Jest to wzrost o 160 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

W sumie 13 krajów zgłosiło przypadki. W zeszłym miesiącu zgłoszono co najmniej 50 przypadków mpox w czterech innych krajach graniczących z DRK – krajach, które wcześniej nie zetknęły się z wirusem.

Należą do nich Burundi, Kenia, Rwanda i Uganda.

Mpox spowodował międzynarodową epidemię w 2022 r., kiedy rozprzestrzenił się na ponad 100 krajów i zabił setki ludzi – w tym 58 Amerykanów.

Ognisko to zostało spowodowane przez łagodniejszy szczep kladu 2, który rzadko powoduje śmierć.

Jednak od ponad roku DRK walczy o powstrzymanie bardziej śmiercionośnej wersji wirusa znanej jako „klad 1a”, która zabija nawet 10 procent zarażonych.

Nowy zmutowany szczep, nazwany „clad 1b”, wydaje się równie zabójczy.

Urzędnicy CDC stwierdzili, że najnowszy wzrost liczby przypadków mpox w DRK jest „największym wzrostem liczby przypadków mpox, jaki kiedykolwiek odnotowano”. Obejmuje 19 919 przypadków i 975 zgonów

Urzędnicy CDC stwierdzili, że najnowszy wzrost liczby przypadków mpox w DRK jest „największym wzrostem liczby przypadków mpox, jaki kiedykolwiek odnotowano”. Obejmuje 19 919 przypadków i 975 zgonów

W raporcie opublikowanym w maju urzędnicy CDC nazwali „największy wzrost liczby przypadków mpox w DRK, jaki kiedykolwiek odnotowano”.

Clad 1b potwierdzono w Kenii, Rwandzie i Ugandzie, a wirus wykryty w Burundi jest nadal analizowany.

Doktor Josie Golding, kierownik ds. epidemii i epidemiologii w organizacji zajmującej się chorobami zakaźnymi Wellcome w Wielkiej Brytanii, powiedziała: „Epidemie stanowią zagrożenie dla zdrowia i równości w zdrowiu na całym świecie. Obecny wzrost liczby przypadków w Afryce pokazuje ciągłe i rosnące zagrożenie mpoksem”.

„Nie powinniśmy czekać, aż choroby się eskalują i przekroczą granice, zanim podejmiemy działania. Skuteczna kontrola epidemii wymaga ciągłych, skoordynowanych wysiłków na całym świecie – od władz lokalnych i krajowych, sektora publicznego i prywatnego po podmioty finansujące, organy regulacyjne i organizacje pozarządowe”.

WHO poparła dwie szczepionki mające na celu zapobieganie zakażeniu mpoksem.

Organizacja zaleca zaszczepienie się w ciągu czterech dni od kontaktu z osobą zakażoną lub w ciągu do 14 dni, jeśli nie ma żadnych objawów.

Zaleca się, aby pracownicy służby zdrowia i mężczyźni utrzymujący kontakty seksualne z mężczyznami otrzymali szczepionkę, nawet jeśli nie byli narażeni na mskoks.

Objawy mpox obejmują wysypkę, zmiany skórne, gorączkę, ból głowy, bóle mięśni, ból pleców i obrzęk węzłów chłonnych.

Rozprzestrzenia się poprzez kontakt fizyczny, taki jak pocałunek lub seks, zwierzęta podczas ich gotowania, skażone materiały i kobiety w ciąży, które mogą przenieść go na płód.

Nie ma bezpośredniego lekarstwa na mspox, ale celem lekarzy jest leczenie jej objawów, w tym usuwanie wysypki i łagodzenie bólu.



Link źródłowy